Francouzská revoluce (2020) – sex, násilí a něco jako upíři

Mezi seriály na Netflixu můžete najít i francouzský seriál z roku 2020. Pořad se zatím dočkal jedné série a vypráví historii Velké francouzské revoluce po svém, alternativně, ale rozhodně se nemusíte bát, vše do sebe až překvapivě dobře zapadá. Pozor, článek může obsahovat spoiler.

Alternativní pohled na historii Velké francouzské revoluce

Francouzská revoluce

Zdroj: Netflix

Jako datum počátku Velké francouzské revoluce se uvádí rok 1789. Příběh seriálu ovšem začíná již v roce 1988, kdy započalo povstání v Grenoblu, které se následně rozšířilo po celé zemi. Místní šlechtický rod se nachází v problémech. Nikdo s jistotou neví, kde se nachází starý hrabě a fakticky tak namísto něj vládne jeho bratr. To se samozřejmě nelíbí krásné komtese, protože právě ona je následnicí svého otce. A hlavně, komtesa nesmýšlí stejně, jako její okolí. Poddaní pro ni nejsou pouhá zvěř, která má živit smetánku. Ovšem největším problémem hrabství není politická situace, ale množící se případy zmizelých dívek. Jejich těla jsou nacházená v zohaveném stavu. A poddaní pomalu začínají brblat. Místní četnictvo sice zatklo a odsoudilo černošského cizince, ale vězeňský lékař Joseph Guillotin, zjistí, že vrahem nemohl být záhadný zatčený muž. Do toho se do Francie vrací Josephův bratr a životní láska komtesy Albert. Muž, který měl být dávno mrtvý. Ale něco s ním rozhodně není v pořádku. A zohavená těla vesnických dívek se množí. Joseph přichází na spojitost mezi vraždami a podivnou nemocí, která mění barvu krve své oběti na modrou barvu.

Mysteriózní a detektivní atmosféra

Zdroj: Netflix

Seriál Francouzská revoluce je plný záhad a tajemství. Samozřejmostí jsou i všechny možné intriky, překvapivé zvraty, detektivní zápletka a mysteriózní nádech. Zejména v prvních dílech Francouzská revoluce připomíná svojí atmosférou veleúspěšný seriál Taboo, ovšem zhruba v polovině tento styl pozvolna opouští a přichází se zajímavými zmutovanými šlechtici, jejichž chování velice připomíná upíry. Nutno podotknout, že vše vypadá dobře a pokud je divák alespoň trochu ochotný přistoupit na alternativní realitu, nebude mu to, až na pár výjimek dělat problém. Zejména herecký výkon Juliena Frisona doslova ztělesňuje vše, co si o zlých a zkažených šlechticích s upírskými sklony představujete. Bohužel na rozdíl od něj jsou někteří herci ve vedlejších rolích doslova strašní. Jedná se hlavně o postavy vedlejších šlechticů a Frisonových nohsledů.

I mezi hlavními postavami se najdou špatné výkony

Zdroj: Netflix

Amir El Kacem, který hraje Dr. Josepha Guillotina, je skvělý zejména ve chvílích, kdy se jeho postava má tvářit bezradně a vyjeveně. Dobrý výkon podala i Marilou Aussilloux jako komtesa Élise de Montargis. Dimitri Storoge je zase výborný jako velitel četníků, schopný pro své pány vykonat téměř cokoliv. Jediná z hlavních postav, která působí dojmem, jako by v seriálu nejraději nebyla, je Albert, kterého hraje Lionel Erdogan. Bohužel tomuto herci máte problém věřit i vousy na bradě.

Fantastické lokace a kostýmy

Zdroj: Netflix

Neskutečně silnou stránkou seriálu Francouzská revoluce jsou kostýmy, výprava a lokace. Na nádherné paláce, špinavé a smradlavé ulice, husté lesy a tajné úkryty je radost pohledět. To stejné se týká i kostýmů. Nádherné šaty komtesy, luxusní oděvy zhýralé šlechty, i bílé košilky krásných děveček, to vše vypadá náramně dobře. Škoda jen, že několik „upířích“ scén působí dojmem, že si je autoři vypůjčili z českého filmu Svatba upírů. Milostné scény toho sice neodhalují v tomto pořadu mnoho, jsou ale plné vzrušení. Co jiného by také měli Francouzi umět líp než milostné scény? Vrcholem první řady je jednoznačně samotné povstání. Bitevní scény v i šermířské choreografie v bahnitých ulicích, kde všichni zoufale bojují o holé přežití jsou skvěle zvládnuté. Pomyslnou třešničkou na dortu jsou pomyslné variace na historické výjevy, jako vznik francouzské vlajky.

Dobrý seriál, který určitě stál víc než pár korun

Zdroj: Netflix

Celkově je Francouzská revoluce poměrně dobrý seriál, který udrží diváky v napětí až do titulkových scén. Tvůrci na něm rozhodně nešetřili, a tak i vypadá. Některé herecké výkony sice budete prostě muset vytrpět, ale celkově je tento alternativní výklad historie překvapivě věrohodný. V pořadu sice ani jednou nepadne slovo upír, ale nakažení modrou krví se chovají velice podobně, jako tato slavná monstra. Seriál Francouzská revoluce tak můžeme s čistým svědomím doporučit.

Zdroj: Netflix

Nezapomenutelní princové z českých filmových pohádek
Kukačky – 13 dílů je málo
Pelíšky jsou už dlouhé roky nejvtipnějším filmem Vánoc
S čerty nejsou žerty (1984) – nesmrtelné kultovní hlášky
Rychle a zběsile (2001), aneb jak se zrodila legendární série
Francouzská revoluce (2020) – sex, násilí a něco jako upíři
Sestra v akci – hudební komedie se vším všudy
Hlava medúzy (2021) a kalich hořkosti vypitý až do dna
Film doslova zpodobňující sedm ctností – Shazam!
Přímo pekelná zábava s Hellboyem
Kingsman: Zlatý kruh (2017) – ještě o trochu absurdnější pokračování výborné špiónské komiksovky
Liga Spravedlnosti Zacka Snydera (2021) je neuvěřitelně jiná
Lepší obsah nikdo nemá: Disney+ už funguje v ČR a může porazit Netflix
Přitažlivé superhrdinky z filmového světa Marvelu
Francouzská revoluce (2020) – sex, násilí a něco jako upíři
Godzilla vs. Kong (2021) asi nejhorší díl monster série
Love and Monsters (Láska a příšery) překvapivě napínavé a zábavné postapokalyptické dobrodružství
Návrat do budoucnosti
Nadčasový, geniálně jednoduchý a inspirativní Návrat do budoucnosti
Matrix (1999) – legendární cyberpunkový snímek
Vetřelec
Vetřelec (1979) snímek který dodnes nahání hrůzu
Animované snímky, které i po letech zahřejí u srdce
Raya a drak (2021) – další asijská princezna od Disneyho
Disneyho princezny – znáte je všechny?
Film, který vám vysvětlí, jak funguje internet – Raubíř Ralf a internet (2018)