Vzestup Osmanské říše (2020) je fantastický historický mini-seriál

Včera, 22.2. 2021 odvysílala česká variace kanálu Viasat History poslední 6. epizodu minisérie Vzestup Osmanské říše. Distributorem tohoto tureckého pořadu je Netflix a dopředu vám můžeme říct, že jde o velice zajímavou podívanou.

Zdroj: Netflix

Úchvatný pohled na historické události

Příběh historického seriálu Vzestup Osmanské říše vypráví o sultánovi Mehmedovi II., který si už jako malý princ vyznačil svůj životní cíl: Dobýt jako první vládce v historii Konstantinopol. Tomuto cíli Mehmed podřídil prakticky vše ve svém mladém životě. Ještě jako velice mladý se dostal na chvíli na sultánský trůn, jenomže intriky osmanských vezírů vedli k tomu, že ho jeho otec sesadil. Mehmed si tam musel ještě počkat. Jako dítě jej odvezli od jeho matky, aby se pod brutálním dohledem velkovezíra vzdělával.

Překvapivě poutavý příběh i zpracování

Proti Mehmedovi stojí Byzantský císař Constantin XI. Moudrý vladař rozumí diplomacii i svým poddaným. Je to dobrý a slušný panovník, který je pevně odhodlán ubránit své město. Za tímto účelem najímá na obranu města janovského žoldnéře, experta na bránění obléhaných měst, Giovanniho Giustinianiho. Ten se svými muži sveřepě brání hradby města a hrdě vzdoruje osmanům, kteří mají proti obráncům převahu zhruba 10:1.

Vzestup Osmanské říše

Zdroj: Netflix

Trochu Hra o trůny

Obléhání Konstantinopole, tehdy hlavního města pravoslavné křesťanské církve, nebyla jednoduchá záležitost. Oba vůdci, Mehmed II. i Constantin XI., se musí vypořádat se zrádci ve vlastních řadách, intrikami hamižných rádců i s postojem okolních států. Seriál nás zavede i do Mehmedovi minulosti a podává zajímavý náhled i na roli žen v tehdejší společnosti.

Tvůrci se snaží o objektivní pohled

Ačkoliv je pořad tureckého původu, tvůrci se snaží podat objektivní náhled na události, které budou mít vliv na vývoj historie až do současnosti. Vše je natočeno jako kombinace historického pořadu, kdy promlouvají odborníci, a hry o trůny, kdy mají hlavní slovo herci, které slavné postavy ztvárnili. A právě zde dochází k velice příjemnému překvapení. Všechny role jsou totiž doslova úžasně obsazené a budete fandit hned několika postavám, na které je pořad zaměřen.

Zdroj: Netflix

Fantasticky vybraní herci

Mehmeda dobyvatele ztvárnil Cem Yiğit Üzümoğlu. I když jste zatvrzelí křesťané, nebudete si dokázat pomoct a budete mu fandit. To stejné platí i o herci Tommaso Basili v roli Mehmedova soupeře Constantina XI. A Birkan Sokullu naprosto fantasticky ztvárnil romantickou postavu janovského žoldáka/piráta Giovanniho Giustinianiho. Zkrátka skvěle obsazený mini-seriál Vzestup Osmanské říše je skvěle obsazen.

Zdroj: Netflix

Na historický dokument fantastické efekty

Akční a bitevní scény samozřejmě nedosahují kvalit amerických historických velkofilmů, ale jde především o historický dokument. Přesto vše vypadá opravdu dobře. Animace rozhodně nejsou odbité a divák nebude mít absolutně žádný problém vžít se do děje, jako u filmů.

Pokud jste fanoušky historie a máte v oblibě seriály jako jsou Vikingové, nebo Hra o trůny, pak nesmíte Vzestup Osmanské říše přehlédnout. Jde o poučnou a neskutečně napínavou podívanou.

Nezapomenutelní princové z českých filmových pohádek
Kukačky – 13 dílů je málo
Pelíšky jsou už dlouhé roky nejvtipnějším filmem Vánoc
S čerty nejsou žerty (1984) – nesmrtelné kultovní hlášky
Rychle a zběsile (2001), aneb jak se zrodila legendární série
Francouzská revoluce (2020) – sex, násilí a něco jako upíři
Sestra v akci – hudební komedie se vším všudy
Hlava medúzy (2021) a kalich hořkosti vypitý až do dna
Film doslova zpodobňující sedm ctností – Shazam!
Přímo pekelná zábava s Hellboyem
Kingsman: Zlatý kruh (2017) – ještě o trochu absurdnější pokračování výborné špiónské komiksovky
Liga Spravedlnosti Zacka Snydera (2021) je neuvěřitelně jiná
Lepší obsah nikdo nemá: Disney+ už funguje v ČR a může porazit Netflix
Přitažlivé superhrdinky z filmového světa Marvelu
Francouzská revoluce (2020) – sex, násilí a něco jako upíři
Godzilla vs. Kong (2021) asi nejhorší díl monster série
Love and Monsters (Láska a příšery) překvapivě napínavé a zábavné postapokalyptické dobrodružství
Návrat do budoucnosti
Nadčasový, geniálně jednoduchý a inspirativní Návrat do budoucnosti
Matrix (1999) – legendární cyberpunkový snímek
Vetřelec
Vetřelec (1979) snímek který dodnes nahání hrůzu
Animované snímky, které i po letech zahřejí u srdce
Raya a drak (2021) – další asijská princezna od Disneyho
Disneyho princezny – znáte je všechny?
Film, který vám vysvětlí, jak funguje internet – Raubíř Ralf a internet (2018)