Rychle a zběsile (2001), aneb jak se zrodila legendární série

První díl série Rychle a zběsile vznikl v roce 2001 a dal vzniknout dnes již kultovní sérii o automobilových závodech. Série je dodnes velice populární a pro milovníky aut stala dokonce i něčím víc.

Rychle a zběsile

Zdroj: Universal Studios

Policista v utajení s nezkrotnou láskou k autům

Brian pracuje jako policista v utajení. Za úkol má odhalit a infiltrovat gang zločinců, kteří v upravených autech přepadávají kamiony. Stopa vede k automobilovým závodníkům, a protože i sám Brian je nadšenec do aut, nedělá mu větší problém zapadnout mezi milovníky nelegálních závodů. Mezi nimi je živoucí legendou Dominic Toretto. Brian je přesvědčen, že Dominic dobře ví, kdo stojí za sérií loupeží a daří se mu přidat se k jeho partě.

Napínavé a dechberoucí Rychle a zběsile

Příběh rychle a zběsile je od začátku do konce napínavý. Vše sledujeme především z pohledu Briana, který mezi nelegálními závodníky nalezne přátele i lásku. Brzy se tak dostává do svízelné situace, kdy musí volit mezi přátelstvím a povinností. Brian postupně začíná soupeřit s pocitem provinilosti. Dominic se oproti Brianovi pohybuje po tenkém ledě, ale i přes to má své zásady a jeho přátelé, které považuje za rodinu, by nezradil za nic na světě. Celý děj, který se odehrává ve světě nelegálních automobilových závodů, připomíná atmosférou slavnou herní sérii Need for Speed. A to je naprosto parádní.

Zdroj: Universal Studios

Drsný Vin Diesel a rozpolcený Paul Walker

Herecké výkony ve snímku Rychle a zběsile rozhodně neurazí. Dnes již tragicky zesnulý Paul Walker je jako rozpolcený mladý policista naprosto perfektní. Divák jeho prostřednictvím perfektně prožívá děj a chápe rozpory hlavní postavy. Vin Diesel je jako Dominic Toretto zcela jednoznačný drsňák se srdcem na pravém místě. Je pomyslným ztělesněním toho, jak by správný chlap měl držet svých zásad. Ani role Torettovi sestry není špatně obsazená (Jordana Brewster). Ostatní výkony sice nejsou nic strašného, ale osobně si myslím, že Michelle Rodriguez mohla být mnohem přesvědčenější a postava testosteronem přecpaného Vince (Matt Schulze) je už trochu moc.

Pestrobarevná auta jako z videohry

Automobily závodníků z filmu Rychle a zběsile vypadají, jako by z oka vypadly kárám z již víše zmiňované herní série. Je opravdu skvělé sledovat pestrobarevná a doslova vymazlená auta osvícená neony. Akční scény povětšinou působí celkem decentně a přesvědčivě. Snad jedinou výjimkou je scéna, kdy krvácející Vinc visí hlavou dolů z kamionu a jeho přátele se jej snaží zachránit. Jistě, je to napínavé, ale v porovnání se zbytkem filmu jde o něco, co je jen těžko uvěřitelné. Bohužel, právě tyto střemhlavé scény se později staly pro sérii Rychle a zběsile ikonickou.

Zdroj: Universal Studios

V roce 2001 tak vznikla kultovní série

První díl Rychle a zběsile je filmem o přátelství, zodpovědnosti a zásadách. A samozřejmě o rychlých autech. Opravdový fanoušci série jsou vám schopni vyjmenovat všechny ikonické závoďáky, které se ve filmech objevují. Tím hlavním, o co v tomto slavném filmu běží, je rodina a přátelství. Snad právě proto se stalo Rychle a Zběsile tak kultovní záležitostí. Bohužel, druhý díl Rychle a zběsile se ani zdaleka nepovedl tak jako ten první. Vin Diesel v něm odmítl účinkovat, což je poměrně vtipné, pokud také vnímáte to, že je pro sérii jakýmsi synonymem, a tak se Paul Walker ve dvojce objeví po boku úplně jiného parťáka.

O popularitě série svědčí to, že na letošek je naplánováno další pokračování a v roce 2022 by měl být uveden již 10 sériový díl. K tomu můžeme připočítat ještě krátký snímek Los Bandoleros, který režíroval sám Vin Diesel, film Rychle a zběsile: Hobbs a Shaw z roku 2019 a seriál Rychle a zběsile: Závodníci v utajení ze stejného roku. Dokud vše dopadne, bude mít série za 21 let svojí existence na svědomí 11 celovečerních filmů, jeden krátkometrážní a jeden seriál. A to je opravdu velká porce.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Hlava medůzy, nový seriál z roku 2021 zatím není nic moc
Kukačky 1. díl – nejnovější seriál České televize
Srovnání: O vánoční hvězdě (2020) vs. Hodinářův učeň (2019)
O vánoční hvězdě – pohádka z roku 2020
Hlava medůzy, nový seriál z roku 2021 zatím není nic moc
Rychle a zběsile (2001), aneb jak se zrodila legendární série
Z pekla (2001) – Johnny Depp pátrá po Jacku Rozparovači
Realistický Kult hákového kříže (1998) a fantastický Edward Norton
Z pekla (2001) – Johnny Depp pátrá po Jacku Rozparovači
TOP 5: Nejlepší X-Meni
X-Men: Budoucí minulost aneb cestování časem
Sebevražedný oddíl: Rozpoutané peklo – opravdický Sebevražedný oddíl
Frčíme
Frčíme – opravdu zábavný animák od Pixaru z roku 2020
TOP 5 Harry Potter – nejlepší filmy z kouzelnického světa
Kong: Ostrov lebek (2017) a pokus o znovuzrození filmové legendy
Harry Potter a relikvie smrti 2. část
Tenet (2020) je jedním z nejočekávanějších snímků minulého roku se spoustou ale
5 nejlepších filmů ze světa Star Wars
Terminátor: Temný osud – feministický manifest roku 2019
Bumblebee – trošku správný návrat ke kořenům Transformers
Animák Duše (2020) směle může kandidovat na nejlepší animák roku
Frčíme
Frčíme – opravdu zábavný animák od Pixaru z roku 2020
Srovnání: O vánoční hvězdě (2020) vs. Hodinářův učeň (2019)
O vánoční hvězdě – pohádka z roku 2020