Sestra v akci – hudební komedie se vším všudy

Americká komedie Sestra v akci z roku 1992, kterou natočil režisér Emile Ardolino s Whoopi Goldberg v hlavní roli, je léty prověřená a nestárnoucí klasika. Ne snad, že by tato hudební krimikomedie aspirovala na Oskara, ale nabízí vtipnou zábavu povýšenou hudebními výstupy a hereckými výkony hlavních představitelů na velmi slušný nadstandard.

Barová zpěvačka jeptiškou

Sestra v akci

Zdroj: Disney

Deloris von Cartierová (Whoopi Goldberg) je barová zpěvačka, milenka ženatého mafiána Vince La Rocccy, která vystupuje v jeho kasinu v Renu v Nevadě. Shodou okolností se stane svědkyní vraždy, kterou její milenec nařídí, a je u ní osobně přítomen. V ten okamžik se sama stává nepohodlným svědkem, a aby unikla smrti, rozhodne se vypovídat na policii a pomoci k usvědčení La Roccy výměnou za poskytnutí ochrany. Poručíkem Eddiem Southerem (Bill Nunn) je ukryta v katolickém klášteře v San Francisku, kde je přes výhrady matky představené (Maggie Smith) uvedena jako nová řeholní sestra s řádovým jménem Marie Clarence. Snad žádné jiné prostředí by pro Deloris nebylo tak obtížné akceptovat. Pro světaznalou zpěvačku, zvyklou na noční život, je klášterní řád naplněný kázní a přísnými pravidly z počátku jen těžko přijatelný. Postupně ale nachází mezi sestrami pochopení a poté, co je za trest matkou představenou pověřena účastí v neúspěšném, neladícím a nepříliš nadějném sboru, také smysl a „poslání“. Rozhodne se svým osobitým způsobem pomoci sboru a celému klášteru, který se potácí v existenční krizi. Její nasazení a nadšení strhává ostatní sestry, neotřelá sborová vystoupení upoutají pozornost veřejnosti i médií. Pro řád je to vítaná změna k lepšímu, do kostela to přiláká spoustu lidí včetně mladé generace. Identita a úkryt Deloris jsou ale vyzrazeny a La Roccovi zabijáci neváhají…

Vtipná krimi s elektrizujícím hudebním nábojem

Zdroj: Disney

Kdyby člověk od filmu Sestra v akci očekával brilantní kriminální zápletku, byl by nepochybně zklamaný. To ale záměrem autorů (scénář Joseph Howard) docela jistě nebylo. Vsadili na herecký talent hlavní představitelky, a byla to ta nejlepší volba. Skvělé, živelné, muzikální, ale i nadmíru lidské Deloris zkrátka nikdo neodolá. Dokonale jí sekunduje M. Smith (hrála také profesorku McGonagall v Harry Potterovi) v roli matky představené i další herečtí představitelé. Především má ale příběh neuvěřitelný „drive“ – je plný vtipných situací i citlivých ryze lidských „doteků“. Řádovému sboru, sestrám i Deloris jednoduše budete fandit do poslední chvíle. A strhující hudební vystoupení sboru s moderními aranžmá náboženských písní vás dost možná i zvednou ze židle. O tom, že byl film Sestra v akci víc, než úspěšný, vypovídá i jeho pozdější nastudování jako muzikálu. Ten byl uveden v londýnském West Endu, americké Brodwayi, ve Vídni či v Hamburku a poté v roce 2017 i v České republice v Hudebním divadle v Karlíně s Lucií Bílou v hlavní roli.

Zdroj: Disney

Nezapomenutelní princové z českých filmových pohádek
Kukačky – 13 dílů je málo
Pelíšky jsou už dlouhé roky nejvtipnějším filmem Vánoc
S čerty nejsou žerty (1984) – nesmrtelné kultovní hlášky
Rychle a zběsile (2001), aneb jak se zrodila legendární série
Francouzská revoluce (2020) – sex, násilí a něco jako upíři
Sestra v akci – hudební komedie se vším všudy
Hlava medúzy (2021) a kalich hořkosti vypitý až do dna
Film doslova zpodobňující sedm ctností – Shazam!
Přímo pekelná zábava s Hellboyem
Kingsman: Zlatý kruh (2017) – ještě o trochu absurdnější pokračování výborné špiónské komiksovky
Liga Spravedlnosti Zacka Snydera (2021) je neuvěřitelně jiná
Lepší obsah nikdo nemá: Disney+ už funguje v ČR a může porazit Netflix
Přitažlivé superhrdinky z filmového světa Marvelu
Francouzská revoluce (2020) – sex, násilí a něco jako upíři
Godzilla vs. Kong (2021) asi nejhorší díl monster série
Love and Monsters (Láska a příšery) překvapivě napínavé a zábavné postapokalyptické dobrodružství
Návrat do budoucnosti
Nadčasový, geniálně jednoduchý a inspirativní Návrat do budoucnosti
Matrix (1999) – legendární cyberpunkový snímek
Vetřelec
Vetřelec (1979) snímek který dodnes nahání hrůzu
Animované snímky, které i po letech zahřejí u srdce
Raya a drak (2021) – další asijská princezna od Disneyho
Disneyho princezny – znáte je všechny?
Film, který vám vysvětlí, jak funguje internet – Raubíř Ralf a internet (2018)