Sestra v akci – hudební komedie se vším všudy

Americká komedie Sestra v akci z roku 1992, kterou natočil režisér Emile Ardolino s Whoopi Goldberg v hlavní roli, je léty prověřená a nestárnoucí klasika. Ne snad, že by tato hudební krimikomedie aspirovala na Oskara, ale nabízí vtipnou zábavu povýšenou hudebními výstupy a hereckými výkony hlavních představitelů na velmi slušný nadstandard.

Barová zpěvačka jeptiškou

Sestra v akci

Zdroj: Disney

Deloris von Cartierová (Whoopi Goldberg) je barová zpěvačka, milenka ženatého mafiána Vince La Rocccy, která vystupuje v jeho kasinu v Renu v Nevadě. Shodou okolností se stane svědkyní vraždy, kterou její milenec nařídí, a je u ní osobně přítomen. V ten okamžik se sama stává nepohodlným svědkem, a aby unikla smrti, rozhodne se vypovídat na policii a pomoci k usvědčení La Roccy výměnou za poskytnutí ochrany. Poručíkem Eddiem Southerem (Bill Nunn) je ukryta v katolickém klášteře v San Francisku, kde je přes výhrady matky představené (Maggie Smith) uvedena jako nová řeholní sestra s řádovým jménem Marie Clarence. Snad žádné jiné prostředí by pro Deloris nebylo tak obtížné akceptovat. Pro světaznalou zpěvačku, zvyklou na noční život, je klášterní řád naplněný kázní a přísnými pravidly z počátku jen těžko přijatelný. Postupně ale nachází mezi sestrami pochopení a poté, co je za trest matkou představenou pověřena účastí v neúspěšném, neladícím a nepříliš nadějném sboru, také smysl a „poslání“. Rozhodne se svým osobitým způsobem pomoci sboru a celému klášteru, který se potácí v existenční krizi. Její nasazení a nadšení strhává ostatní sestry, neotřelá sborová vystoupení upoutají pozornost veřejnosti i médií. Pro řád je to vítaná změna k lepšímu, do kostela to přiláká spoustu lidí včetně mladé generace. Identita a úkryt Deloris jsou ale vyzrazeny a La Roccovi zabijáci neváhají…

Vtipná krimi s elektrizujícím hudebním nábojem

Zdroj: Disney

Kdyby člověk od filmu Sestra v akci očekával brilantní kriminální zápletku, byl by nepochybně zklamaný. To ale záměrem autorů (scénář Joseph Howard) docela jistě nebylo. Vsadili na herecký talent hlavní představitelky, a byla to ta nejlepší volba. Skvělé, živelné, muzikální, ale i nadmíru lidské Deloris zkrátka nikdo neodolá. Dokonale jí sekunduje M. Smith (hrála také profesorku McGonagall v Harry Potterovi) v roli matky představené i další herečtí představitelé. Především má ale příběh neuvěřitelný „drive“ – je plný vtipných situací i citlivých ryze lidských „doteků“. Řádovému sboru, sestrám i Deloris jednoduše budete fandit do poslední chvíle. A strhující hudební vystoupení sboru s moderními aranžmá náboženských písní vás dost možná i zvednou ze židle. O tom, že byl film Sestra v akci víc, než úspěšný, vypovídá i jeho pozdější nastudování jako muzikálu. Ten byl uveden v londýnském West Endu, americké Brodwayi, ve Vídni či v Hamburku a poté v roce 2017 i v České republice v Hudebním divadle v Karlíně s Lucií Bílou v hlavní roli.

Zdroj: Disney

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Nezapomenutelní princové z českých filmových pohádek
Kukačky – 13 dílů je málo
Pelíšky jsou už dlouhé roky nejvtipnějším filmem Vánoc
S čerty nejsou žerty (1984) – nesmrtelné kultovní hlášky
Sestra v akci – hudební komedie se vším všudy
Hlava medúzy (2021) a kalich hořkosti vypitý až do dna
7 smrtelných hříchů jako předloha legendárního snímku Sedm
Bláznivá střela – ikonická komedie z roku 1988 nestárne
Film doslova zpodobňující sedm ctností – Shazam!
Přímo pekelná zábava s Hellboyem
Kingsman: Zlatý kruh (2017) – ještě o trochu absurdnější pokračování výborné špiónské komiksovky
Liga Spravedlnosti Zacka Snydera (2021) je neuvěřitelně jiná
Godzilla vs. Kong (2021) asi nejhorší díl monster série
Harry Potter pod režisérem Davidem Yatesem
Harry Potter: série, na kterou naše generace nikdy nezapomene – 1. část
Mortal Kombat (1995) – jedna z vůbec nejlepších herních adaptací
Love and Monsters (Láska a příšery) překvapivě napínavé a zábavné postapokalyptické dobrodružství
Návrat do budoucnosti
Nadčasový, geniálně jednoduchý a inspirativní Návrat do budoucnosti
Matrix (1999) – legendární cyberpunkový snímek
Vetřelec
Vetřelec (1979) snímek který dodnes nahání hrůzu
Raya a drak (2021) – další asijská princezna od Disneyho
Disneyho princezny – znáte je všechny?
Film, který vám vysvětlí, jak funguje internet – Raubíř Ralf a internet (2018)
Raubíř Ralf (2012) patří mezi nejlepší animované retro snímky