Godzilla vs. Kong (2021) asi nejhorší díl monster série

Po snímku Kong: Ostrov lebek a dvou filmech věnovaných Godzille přichází do kin snímek, ve kterém se konečně dočkáme epického souboje dvou nejslavnějších monster filmové historie. Jaký vlastně je nový snímek s názvem Godzilla vs. Kong? Následující článek může obsahovat drobný spoiler.

Zlotřilá a hodná organizace

Godzilla vs. Kong

Zdroj: Warner Bros.

Bernie Hayes (Brian Tyree Henry) je řadovým zaměstnancem gigantické korporace Apex. Sám sebe ale považuje za špióna a potají nahrává podcastový pořad o Godzille a dalších monstrech. Bernie se zároveň snaží odhalit tajný projekt společnosti. Ale z ničeho nic se na scéně objevuje ještěří monstrum a zaútočí na sídlo Apaxu. Tento plaz přitom už 2x v minulosti zachránil lidstvo. Celý svět je tak v šoku a Apax uvádí do běhu svůj plán.

Doktorka Ilene Andrews (Rebecca Hall) ze společnosti Monarch má na starosti dohled nad Kongem, kterého Monarch drží v zajetí pod gigantickou kopulí. Ta zároveň chrání tuto obří gorilu před tím, aby se o její existenci dozvěděla Godzilla. Jenomže mezitím se Apaxu podaří naverbovat vědce Dr. Nathana Linda (Alexander Skarsgard).

. Ten spolu se svým zesnulým bratrem přišel s teorií o duté zemi a existenci dalšího světa hluboko pod námi, blízko zemskému jádru. Zde se má nacházet prakticky nevyčerpatelný zdroj energie, který potřebuje získat organizace Apax. A právě z tohoto světa mají pocházet i všechna gigantický monstra, včetně Godzilly a Konga. Nathanovi se podaří přesvědčit Ilene, aby společně převezli obří gorilu do Antarktidy, kde se nachází vstup do podzemí říše. Ale při jejich společné cestě je dohání Godzilla.

Vykradačka Cesty do středu země

Zdroj: Warner Bros.

Osobně jsem byl velice zvědavý, jak tvůrci propojí dvě nejpopulárnější filmový monstra. Bohužel, autoři nepřišli s ničím originálním. Vlastně jenom vykradli Jula Verna a jeho Cestu do středu země, knihu z roku 1864. Myšlenka toho, že op schopný ničit celá města se klidně nechává držet v zajetí pod kopulí z Hunger games, o které ke všemu moc dobře ví, ta je zkrátka neuvěřitelná. Druhá alfa Godzilla je zcela pochopitelně naštvaná na společnost Apax. Po 3 letech má starostí víc než dost, protože Konga, kterého lidstvo převáží do Antarktidy, jednoduše vycítí. A alfa přeci musí být vždycky jen jedna, anebo nebo ne?

Polovinu postav měli tvůrci vypustit

Zdroj: Warner Bros.

Děj snímku je rozdělen do dvou vláken. První sleduje cestu Bernieho a dvou tenegerů do základny společnosti Apax v Hong Kongu. Je naprosto dokonale zbytečná a kdyby ve filmu nebyla, nikdo by si toho ani nevšiml. Navíc jediná postava z tohoto tria, která je trochu uvěřitelná, je konspirační teoretik a špión Bernie. To ale neznamená, že je to hlavní postava této trojce! Druhé a důležitější vlákno, které se točí kolem Konga a cesty do středu země, je na tom o něco líp. Kong totiž dokáže komunikovat s malou a hluchou holčičkou pomocí znakové řeči. Jejich vztah je téměř dojemný a vzhledem k chování goril je to ta nejvíce uvěřitelná věc z celého filmu Godzilla vs. Kong.

V této monster sérii jsou lidské postavy vlastně pouhým komparzem. Tvůrci nových snímků s Godzillou a Kongem vypráví prostřednictvím lidstva, hlavní postavy jsou tak vlastně pouhými prostředníky. Jedinou výjimkou byl snímek Kong: Ostrov lebek. Tomu odpovídá i herecké obsazení. Nedočkáme se žádných velkých hvězd, ale i přes to mohli, nebo spíše měli, někteří herci ve vedlejších rolích podat lepší výkon. V už tak těžko uvěřitelném filmu řada postav působí na diváka jako kus červené látky na býka.

Od všeho trochu ale dohromady vlastně nic

Zdroj: Warner Bros.

Godzilla vs. Kong je snímkem, který je především o efektech a akci. Na rozdíl od Godzilly z roku 2014 je vše hezky a jasně vidět a na rozdíl od Godzilly 2: Král monster působí děj poněkud méně „šíleně“. Jenomže akční scény, kde padají mrakodrapy a zvířata se zmítají v boji na život a na smrt, působí nudněji, než předchozí 3 filmy série. Celkově jsou herecké výkony horší, efekty nudnější a děj méně uvěřitelnější. Přes to všechno není Godzilla vs. Konga úplně nudný film. Kdo od něj nic nečeká, anebo potřebuje u něčeho úplně vypnout mozek, ten bude spokojen.

Nezapomenutelní princové z českých filmových pohádek
Kukačky – 13 dílů je málo
Pelíšky jsou už dlouhé roky nejvtipnějším filmem Vánoc
S čerty nejsou žerty (1984) – nesmrtelné kultovní hlášky
Rychle a zběsile (2001), aneb jak se zrodila legendární série
Francouzská revoluce (2020) – sex, násilí a něco jako upíři
Sestra v akci – hudební komedie se vším všudy
Hlava medúzy (2021) a kalich hořkosti vypitý až do dna
Film doslova zpodobňující sedm ctností – Shazam!
Přímo pekelná zábava s Hellboyem
Kingsman: Zlatý kruh (2017) – ještě o trochu absurdnější pokračování výborné špiónské komiksovky
Liga Spravedlnosti Zacka Snydera (2021) je neuvěřitelně jiná
Lepší obsah nikdo nemá: Disney+ už funguje v ČR a může porazit Netflix
Přitažlivé superhrdinky z filmového světa Marvelu
Francouzská revoluce (2020) – sex, násilí a něco jako upíři
Godzilla vs. Kong (2021) asi nejhorší díl monster série
Love and Monsters (Láska a příšery) překvapivě napínavé a zábavné postapokalyptické dobrodružství
Návrat do budoucnosti
Nadčasový, geniálně jednoduchý a inspirativní Návrat do budoucnosti
Matrix (1999) – legendární cyberpunkový snímek
Vetřelec
Vetřelec (1979) snímek který dodnes nahání hrůzu
Animované snímky, které i po letech zahřejí u srdce
Raya a drak (2021) – další asijská princezna od Disneyho
Disneyho princezny – znáte je všechny?
Film, který vám vysvětlí, jak funguje internet – Raubíř Ralf a internet (2018)