Nadčasový, geniálně jednoduchý a inspirativní Návrat do budoucnosti

Návrat do budoucnosti je komediální sci-fi snímek z roku 1985, který režíroval Robert Zemeckis. V průběhu posledních 35 let se z tohoto filmu stala kultovní záležitost a dnes patří mezi nejslavnější a nejuznávanější snímky ve svém žánru. Na příklad v prvních sériích Teorie velkého třesku se na tento film dočkáme narážky snad v každém druhém díle.

Cestování časem se může snadno zvrtnout

Návrat do budoucnosti

Zdroj: Universal Pictures

Je možné cestovat časem? Přesně na tuto otázku nalezl odpověď geniální a snad i trochu šílený vědec Emmett Brown. Doktor Brown totiž sestavil důmyslný stroj, díky kterému se může pohybovat časem zpět. Marty McFly je mladík, který se s doktorem přátelí a díky shodě okolností musí nasednout do stroje času, který je přidělán k luxusnímu automobilu a vydat se do jiné doby. Bohužel tak úplně netrefí jako moc se má časem vrátit a objevuje se na stejném místě v době, kdy se dali dohromady jeho vlastní rodiče. Marty má tu smůlu, že změní jejich minulost a musí tak vše rychle napravit, aby zůstala budoucnost taková, jakou jí on sám zná. V sázce je totiž i jeho vlastní život.

Jednoduchá, ale dokonale promyšlená zápletka

Zdroj: Universal Pictures

Děj filmu Návrat do budoucnosti je překvapivě jednoduchý. Hlavní hrdina se vrátí do minulosti, kde omylem něco změní a je tak v ohrožení i jeho samotná existence. Musí tak vše napravit. Autoři tohoto legendárního snímku ovšem mistrně využili této zápletky k tomu, aby se Martyho nejlepším přítelem stal jeho otec a omylem se do něj zamilovala jeho vlastní matka. Díky tomu ve filmu vznikl prostor i atmosféra pro nejrůznější humorné scény a vtipy, které se jen tak neomrzí. Pokud se nad snímkem Návrat do budoucnosti budete později podrobněji zamýšlet, budete překvapeni, jak moc vše dohromady dává smysl. Hlavní postavy jsou napsány přesně tak, jak by měly. Každá je úplně jiná a svým způsobem k popukání. Ústřední dvojice Marty a doktor Brown vám nejednou připomenou animované postavičky Ricka a Mortyho a to nejenom vzhledem. O zábavu je tak skvěle postaráno.

Herecké duo k popukání

Návrat do budoucnosti

Zdroj: Universal Pictures

Christopher Lloyd jako doktor Emmett Brown je fantastický dobrosrdečný geniální vědec. Svým způsobem ztělesňuje stereotypní představy o vyšinutých vynálezcích. Má svérázný smysl pro humor, je trochu popleta a nešika a sice je v jistých směrech nedostižný, ale pokud jde o sociální kontakty, působí jako slon v porcelánu. I při volbě druhého z hrdinů měli tvůrci šťastnou ruku. Kanaďan Michael J. Fox, ačkoliv mu v době natáčení bylo už 24, působí jako nefalšovaný středoškolák. Jistě, občas si všimneme, že herec je už dospělý muž, ale tvůrcům se podařilo vše zabalit do poměrně humorné podoby. Výrazy, které ve filmu Návrat do budoucnosti používá, jsou tak neskutečně dětské, že mu rádi odpustíte muskulaturu dospěláka menšího vzrůstu. Tvůrci při obsazování hlavních rolí rozhodně věděli, co dělají. A to se o postavu Martyho ucházel třeba i Ben Stiller, populární komediální herec.

Narážky na vše možné jsou všude, kam se divák podívá

Zdroj: Universal Pictures

Návrat do budoucnosti je snímkem, který je plný narážek na nejrůznější jevy a události. Hlavní hrdina se vrací časem do roku 1955. Ve stejném roce zemřel i Albert Einstein, kterého svým vzhledem připomíná i doktor Brown. Einstein se jmenuje i pes ve filmu. Přesné datum návratu do roku 1955 je 5. listopad. Do 5. listopadu se vrátila v čase postava ve snímku Čas po čase. Podobných zajímavostí zde nalezneme opravdu pořádnou porci. Bob Gale dostal nápad na napsání scénáře v momentě, kdy si prohlížel starou školní ročenku svého otce.

Schválně zkuste porovnat s něčím jiným

Zdroj: Universal Pictures

Fantastická komedie Návrat do budoucnosti diváka nenudí ani po 35. letech. Navíc, při každém shlédnutí objevíte něco nového, čeho jste si nevšimli. V tomto případě se nebojím říct, že se jedná o legendární a nezapomenutelné filmové dílo. Dodnes pravděpodobně jedno z nejlepších a nejpromyšlenějších ve svém žánru. Pro zajímavost si můžete zkusit porovnat pravidla a principy cestování v čase z tohoto snímku s filmem z roku 2020 s názvem Tenet. Pokud vás napadá nějaká zajímavost k Návratu do budoucnosti, budeme rádi, pokud nám dáte vědět do komentářů.

Nezapomenutelní princové z českých filmových pohádek
Kukačky – 13 dílů je málo
Pelíšky jsou už dlouhé roky nejvtipnějším filmem Vánoc
S čerty nejsou žerty (1984) – nesmrtelné kultovní hlášky
Rychle a zběsile (2001), aneb jak se zrodila legendární série
Francouzská revoluce (2020) – sex, násilí a něco jako upíři
Sestra v akci – hudební komedie se vším všudy
Hlava medúzy (2021) a kalich hořkosti vypitý až do dna
Film doslova zpodobňující sedm ctností – Shazam!
Přímo pekelná zábava s Hellboyem
Kingsman: Zlatý kruh (2017) – ještě o trochu absurdnější pokračování výborné špiónské komiksovky
Liga Spravedlnosti Zacka Snydera (2021) je neuvěřitelně jiná
Lepší obsah nikdo nemá: Disney+ už funguje v ČR a může porazit Netflix
Přitažlivé superhrdinky z filmového světa Marvelu
Francouzská revoluce (2020) – sex, násilí a něco jako upíři
Godzilla vs. Kong (2021) asi nejhorší díl monster série
Love and Monsters (Láska a příšery) překvapivě napínavé a zábavné postapokalyptické dobrodružství
Návrat do budoucnosti
Nadčasový, geniálně jednoduchý a inspirativní Návrat do budoucnosti
Matrix (1999) – legendární cyberpunkový snímek
Vetřelec
Vetřelec (1979) snímek který dodnes nahání hrůzu
Animované snímky, které i po letech zahřejí u srdce
Raya a drak (2021) – další asijská princezna od Disneyho
Disneyho princezny – znáte je všechny?
Film, který vám vysvětlí, jak funguje internet – Raubíř Ralf a internet (2018)