Nezapomenutelní princové z českých filmových pohádek

Položili jste si někdy otázku, kdo je nejlepší český pohádkový princ? Vánoční svátky jsou obdobím pokojného rozjímání, radostného setkávání a společně prožívaných chvil, kdy rodiny a blízcí tráví volný čas pospolu obvykle ve větší míře, než tomu bývá v průběhu roku. A pokud jsou Vánoce (kromě samotné oslavy narození Páně)ještě něčím dalším, pak docela jistě časem pohádek. Na nejrůznějších televizních stanicích jich běží desítky, ne-li stovky. Opakují se zlaté a ověřené stálice a s nimi o svoje místo v přízni diváka soutěží nové snímky. Koho by při tom množství nenapadlo vybrat ty svoje nejmilejší.

Jen princové nestačí

V našich poměrech zase tolik výrazných princů nafilmovaných nemáme. Možná to pramení z historie, nebo snad spíše ze samotné lidské povahy, že vrchnost často přechytračí obyčejný chasník, kovář, hloupý Honza nebo jiný mládenec. Proto se nebudu ve svém výběru omezovat jen na ty s modrou královskou krví, ale pět nejoblíbenějších vyberu ze všech hlavních pohádkových hrdinů vůbec.

Šíleně smutná princezna – princ Václav – Václav Neckář

Zdroj: Fotobanka České televize

Tak trochu princ – neprinc, byť je modré krve. A proč patří mezi mnou vyvolené? V muzikálové pohádce trochu rebelující královský syn, který si se vším s humorem poradí. Nejen že se dobře poslouchá, protože krásně zpívá, a pěkně se na něj dívá.  Ale jeho postava je zkrátka veselý, chytrý mladík, který ví, co chce, i jak si to prosadit. Nemá zbytečné mindráky (malý vzrůst) a královské povinnosti ho příliš nesvazují. Prostě mě baví – ostatně jako celá tato pohádka.

Třetí princ – nejmladší princ Jaroslav – Pavel Trávníček

Zdroj: Fotobanka České televize

Nejmladší ze tří králových synů se stane hlavním hrdinou pohádky ve chvíli, kdy jako jediný ze tří bratrů dokáže odolat svodům krásné princezny i ceně drahých kamenů. Pomocí zdravého rozumu nejen zlomí starou kletbu a vysvobodí své dva bratry, ale zachrání i království zničené honbou za snadným ziskem a drahokamy. Veselý princ, který spoléhá sám na sebe, je statečný, chytrý, vtipný a umí se radovat ze života. V podstatě postava s pevným charakterem, která má jasno nejen v tom, oč běží, ale i v  nastavení základních hodnot.

Tři oříšky pro Popelku – princ – Pavel Trávníček

Zdroj: Fotobanka České televize

Ke třetímu místu mu trochu dopomohla pohádka sama a fakt, že jeho radost ze života, živelné mládí a postava nedospělého mladíka mě zkrátka baví. Možná je to třetí místo trošku nezasloužené, protože se vlastně většinu času chová jako nevycválaný náfuka, ale dobré srdce je pod tou slupkou jasně patrné, a moudrost jeho královských rodičů dává naději, že i princ sám časem dozraje.

O statečném kováři – kovářův syn – Pavel Kříž

Zdroj: Fotobanka České televize

A je to tady, není to princ, ale kovář. Je pracovitý, poctivý, silný a odhodlaný – zkrátka ač je věkem mlád, je to vlastně hotový chlap. Drží se svých hodnot, umí se statečně postavit nepřízni i nepříteli.  Neváhá a nesejde z cesty, po které ho vede dobré srdce. Jakkoliv pohádka nepatří k mým úplně nejoblíbenějším, postavu kováře – pozdějšího krále, mám ráda jednoduše proto, že je takový, jaký by dobrý král měl být.

Jak se budí princezny – princ Jaroslav – Jan Hrušínský

Princ

Zdroj: Fotobanka České televize

Moje jednička je skromný a neprůbojný mladší bratr, který dosud vždy stál ve stínu staršího Jiřího (Jan Kraus). Dobrosrdečně a trpělivě snášel jeho vrtochy, poslouchal svoje královské rodiče. Až do doby, než se zamiloval. Pak neváhal prosadit svou, navzdory ztrátě pohodlí, navzdory tomu, že se musel naučit plavat i házet lopatou, opustil svoje královské pohodlí a nadiktovaný život a rozjel se vysvobodit svoji Růženku. Dobré srdce, odhodlání a ochota se obětovat a „bít“ se pro svoji vyvolenou (a zároveň i dospět)  –  kdo by si takového prince nepřál?

Zdroj: Fotobanka České televize

Nezapomenutelní princové z českých filmových pohádek
Kukačky – 13 dílů je málo
Pelíšky jsou už dlouhé roky nejvtipnějším filmem Vánoc
S čerty nejsou žerty (1984) – nesmrtelné kultovní hlášky
Rychle a zběsile (2001), aneb jak se zrodila legendární série
Francouzská revoluce (2020) – sex, násilí a něco jako upíři
Sestra v akci – hudební komedie se vším všudy
Hlava medúzy (2021) a kalich hořkosti vypitý až do dna
Film doslova zpodobňující sedm ctností – Shazam!
Přímo pekelná zábava s Hellboyem
Kingsman: Zlatý kruh (2017) – ještě o trochu absurdnější pokračování výborné špiónské komiksovky
Liga Spravedlnosti Zacka Snydera (2021) je neuvěřitelně jiná
Lepší obsah nikdo nemá: Disney+ už funguje v ČR a může porazit Netflix
Přitažlivé superhrdinky z filmového světa Marvelu
Francouzská revoluce (2020) – sex, násilí a něco jako upíři
Godzilla vs. Kong (2021) asi nejhorší díl monster série
Love and Monsters (Láska a příšery) překvapivě napínavé a zábavné postapokalyptické dobrodružství
Návrat do budoucnosti
Nadčasový, geniálně jednoduchý a inspirativní Návrat do budoucnosti
Matrix (1999) – legendární cyberpunkový snímek
Vetřelec
Vetřelec (1979) snímek který dodnes nahání hrůzu
Animované snímky, které i po letech zahřejí u srdce
Raya a drak (2021) – další asijská princezna od Disneyho
Disneyho princezny – znáte je všechny?
Film, který vám vysvětlí, jak funguje internet – Raubíř Ralf a internet (2018)