Vetřelec (1979) snímek který dodnes nahání hrůzu

Vetřelec první díl slavné filmové sci-fi ságy režiséra Ridleyho Scotta. Zabijácké monstrum, které zde režisér vytvořil, už dávno překročilo hranice filmového žánru.

Zdroj: 20th Century Fox

Neznámý vražedný organismus na palubě

Obchodní vesmírná loď Nostromo se vrací zpátky na zemi, když zachytí vzdálený signál. Palubní počítač předčasně probudí posádku ze spánku a loď se vydává na opuštěnou planetu, kde se nachází ztroskotaný loď. Při průzkumu lodi členové posádky zjistí, že je celá zamořená podivnými vejci. Jedno z nich se vylíhne a podivné stvoření, které z něj vyskočí, se přisaje na obličej člena posádky.

Posádce nejde organismus od jejich přítele oddělit, ale po pár dnech na ošetřovně záhadně sám odpadne. A potom, z ničeho nic, členovi posádky z hrudníku vyskočí podivné stvoření, které zmizí ve tmě. Ostatní pomalu začínají vyšilovat. Jsou zavření ve vesmírné lodi s neznámým nepřátelským organismem, který se je snaží jednoho po druhém zavraždit.

Zdroj: 20th Century Fox

Skvělá filmová práce

Vetřelec z roku 1979 je skvělou ukázkou filmové práce, kde autoři vyvolávají v divákovi pocit strachu, úzkosti a napětí pomocí kulis a atmosféry. Osamělá loď plující nekonečnou temnotou vesmíru, posádka odsouzená k zoufalému boji o život, úzké šachty, to vše zde do sebe perfektně zapadá a vytváří jeden z nejděsivějších snímků všech dob.

Sigourney Weaver a Sigourney Weaver

V hlavní roli se ve filmu Vetřelec objevila Sigourney Weaver a postava Ripleyové se rychle stala její nejslavnější. V očích této herečky během filmu můžete vidět prakticky všechny emoce, které by tam měly být. Strach, zmatek, ale i odhodlání a obrovskou chuť držet se života za každou cenu. V dalších rolích se objevila řada herců, které jste „už někde viděli“. Postavy posádky jsou napsány tak dobře a promyšleně, že tvoří velice různorodou chásku a prakticky u každé postavy hned víte, co si o ní máte myslet. Hlavní je ovšem Ripleyová a tomu je zde také vše přizpůsobeno.

Vetřelec

Zdroj: 20th Century Fox

Ridley Scott vytvořil nejslavnější vesmírné monstrum

Režiséru Ridleymu Scottovi se v roce 1979 podařilo vytvořit asi nejslavnější filmové monstrum. Vetřelec se dočkal v roce 1986 pokračování pod názvem Vetřelci a pomyslnou trilogii zakončil Vetřelec 3 z roku 1992. Ani to ovšem rozhodně nebyl konec ságy, protože v roce 1997 přisel Vetřelec: Vzkříšení. Tato vesmírná příšera se také objevila ve filmu s dalším vraždícím monstrem ve snímku Vetřelec vs. Predátor z roku 2004 se mimo jiné natáčel i v České republice a jeho pokračování Vetřelci vs. Predátor 2 do kinosálů dorazilo o 3 roky později.

Zdroj: 20th Century Fox

Režisér se snaží přidat mytologii

V roce 2012 se Ridley Scott rozhodl k Vetřelci vrátit a vybudovat svému vesmírnému zabijákovi jakousi mytologii. Od snímku Prometheus se očekávalo opravdu hodně. Jeho obsazení bylo více než slibné a atmosféra od první minuty připomínala staré dobré časy. Jenomže se většina diváků nakonec dočkala něčeho trošičku jiného, než asi čekala. To slavného režiséra ovšem v žádném případě neodradilo, a tak v roce 2017 přišel Vetřelec: Covenant, který navazuje na Prometheuse. Diváci se dočkali svého milovaného monstra i napětí, ale po shlédnutí stále máte pocit, že Vetřelec z roku 1979 to prostě není. I to svědčí o kvalitách snímku, který patří mezi to vůbec nejlepší, co může sci-fi žánr nabídnout.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Nezapomenutelní princové z českých filmových pohádek
Kukačky – 13 dílů je málo
Pelíšky jsou už dlouhé roky nejvtipnějším filmem Vánoc
S čerty nejsou žerty (1984) – nesmrtelné kultovní hlášky
Sestra v akci – hudební komedie se vším všudy
Hlava medúzy (2021) a kalich hořkosti vypitý až do dna
7 smrtelných hříchů jako předloha legendárního snímku Sedm
Bláznivá střela – ikonická komedie z roku 1988 nestárne
Film doslova zpodobňující sedm ctností – Shazam!
Přímo pekelná zábava s Hellboyem
Kingsman: Zlatý kruh (2017) – ještě o trochu absurdnější pokračování výborné špiónské komiksovky
Liga Spravedlnosti Zacka Snydera (2021) je neuvěřitelně jiná
Godzilla vs. Kong (2021) asi nejhorší díl monster série
Harry Potter pod režisérem Davidem Yatesem
Harry Potter: série, na kterou naše generace nikdy nezapomene – 1. část
Mortal Kombat (1995) – jedna z vůbec nejlepších herních adaptací
Love and Monsters (Láska a příšery) překvapivě napínavé a zábavné postapokalyptické dobrodružství
Návrat do budoucnosti
Nadčasový, geniálně jednoduchý a inspirativní Návrat do budoucnosti
Matrix (1999) – legendární cyberpunkový snímek
Vetřelec
Vetřelec (1979) snímek který dodnes nahání hrůzu
Raya a drak (2021) – další asijská princezna od Disneyho
Disneyho princezny – znáte je všechny?
Film, který vám vysvětlí, jak funguje internet – Raubíř Ralf a internet (2018)
Raubíř Ralf (2012) patří mezi nejlepší animované retro snímky