Vetřelec (1979) snímek který dodnes nahání hrůzu

Vetřelec první díl slavné filmové sci-fi ságy režiséra Ridleyho Scotta. Zabijácké monstrum, které zde režisér vytvořil, už dávno překročilo hranice filmového žánru.

Zdroj: 20th Century Fox

Neznámý vražedný organismus na palubě

Obchodní vesmírná loď Nostromo se vrací zpátky na zemi, když zachytí vzdálený signál. Palubní počítač předčasně probudí posádku ze spánku a loď se vydává na opuštěnou planetu, kde se nachází ztroskotaný loď. Při průzkumu lodi členové posádky zjistí, že je celá zamořená podivnými vejci. Jedno z nich se vylíhne a podivné stvoření, které z něj vyskočí, se přisaje na obličej člena posádky.

Posádce nejde organismus od jejich přítele oddělit, ale po pár dnech na ošetřovně záhadně sám odpadne. A potom, z ničeho nic, členovi posádky z hrudníku vyskočí podivné stvoření, které zmizí ve tmě. Ostatní pomalu začínají vyšilovat. Jsou zavření ve vesmírné lodi s neznámým nepřátelským organismem, který se je snaží jednoho po druhém zavraždit.

Zdroj: 20th Century Fox

Skvělá filmová práce

Vetřelec z roku 1979 je skvělou ukázkou filmové práce, kde autoři vyvolávají v divákovi pocit strachu, úzkosti a napětí pomocí kulis a atmosféry. Osamělá loď plující nekonečnou temnotou vesmíru, posádka odsouzená k zoufalému boji o život, úzké šachty, to vše zde do sebe perfektně zapadá a vytváří jeden z nejděsivějších snímků všech dob.

Sigourney Weaver a Sigourney Weaver

V hlavní roli se ve filmu Vetřelec objevila Sigourney Weaver a postava Ripleyové se rychle stala její nejslavnější. V očích této herečky během filmu můžete vidět prakticky všechny emoce, které by tam měly být. Strach, zmatek, ale i odhodlání a obrovskou chuť držet se života za každou cenu. V dalších rolích se objevila řada herců, které jste „už někde viděli“. Postavy posádky jsou napsány tak dobře a promyšleně, že tvoří velice různorodou chásku a prakticky u každé postavy hned víte, co si o ní máte myslet. Hlavní je ovšem Ripleyová a tomu je zde také vše přizpůsobeno.

Vetřelec

Zdroj: 20th Century Fox

Ridley Scott vytvořil nejslavnější vesmírné monstrum

Režiséru Ridleymu Scottovi se v roce 1979 podařilo vytvořit asi nejslavnější filmové monstrum. Vetřelec se dočkal v roce 1986 pokračování pod názvem Vetřelci a pomyslnou trilogii zakončil Vetřelec 3 z roku 1992. Ani to ovšem rozhodně nebyl konec ságy, protože v roce 1997 přisel Vetřelec: Vzkříšení. Tato vesmírná příšera se také objevila ve filmu s dalším vraždícím monstrem ve snímku Vetřelec vs. Predátor z roku 2004 se mimo jiné natáčel i v České republice a jeho pokračování Vetřelci vs. Predátor 2 do kinosálů dorazilo o 3 roky později.

Zdroj: 20th Century Fox

Režisér se snaží přidat mytologii

V roce 2012 se Ridley Scott rozhodl k Vetřelci vrátit a vybudovat svému vesmírnému zabijákovi jakousi mytologii. Od snímku Prometheus se očekávalo opravdu hodně. Jeho obsazení bylo více než slibné a atmosféra od první minuty připomínala staré dobré časy. Jenomže se většina diváků nakonec dočkala něčeho trošičku jiného, než asi čekala. To slavného režiséra ovšem v žádném případě neodradilo, a tak v roce 2017 přišel Vetřelec: Covenant, který navazuje na Prometheuse. Diváci se dočkali svého milovaného monstra i napětí, ale po shlédnutí stále máte pocit, že Vetřelec z roku 1979 to prostě není. I to svědčí o kvalitách snímku, který patří mezi to vůbec nejlepší, co může sci-fi žánr nabídnout.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Kukačky – 13 dílů je málo
Pelíšky jsou už dlouhé roky nejvtipnějším filmem Vánoc
S čerty nejsou žerty (1984) – nesmrtelné kultovní hlášky
Hlava medúzy (2021) a kalich hořkosti vypitý až do dna
Hlava medúzy (2021) a kalich hořkosti vypitý až do dna
7 smrtelných hříchů jako předloha legendárního snímku Sedm
Bláznivá střela – ikonická komedie z roku 1988 nestárne
Legendární seriál Akta X z roku 1993
Kingsman: Zlatý kruh (2017) – ještě o trochu absurdnější pokračování výborné špiónské komiksovky
Liga Spravedlnosti Zacka Snydera (2021) je neuvěřitelně jiná
Nejočekávanější komiksové filmy roku 2021
Tak trochu podivný film o šíleném Jokerovi
Godzilla vs. Kong (2021) asi nejhorší díl monster série
Harry Potter pod režisérem Davidem Yatesem
Harry Potter: série, na kterou naše generace nikdy nezapomene – 1. část
Mortal Kombat (1995) – jedna z vůbec nejlepších herních adaptací
Matrix (1999) – legendární cyberpunkový snímek
Vetřelec
Vetřelec (1979) snímek který dodnes nahání hrůzu
Star Wars: Klonové války (2008) animovaný seriál od George Lucase
Stepfordské paničky
Stepfordské paničky (2004) absudrně komediální thriller
Raya a drak (2021) – další asijská princezna od Disneyho
Disneyho princezny – znáte je všechny?
Film, který vám vysvětlí, jak funguje internet – Raubíř Ralf a internet (2018)
Raubíř Ralf (2012) patří mezi nejlepší animované retro snímky