Kukačky – 13 dílů je málo

Původní televizní seriál Kukačky od režiséra Bisera A. Arichteva skončil, Česká televize odvysílala jeho poslední, třináctý díl. A první myšlenka, která diváka nutně napadne, je, že by si zasloužil druhou sérii.

Herecký koncert

Kukačky

Zdroj: Česká televize

Především bych ráda řekla, že odvysílaný seriál je v této kategorii to nejlepší, co jsem v poslední době od České televize viděla. A za obrovský zájem diváků vděčí nepopiratelně nejen skvělému námětu – záměně dětí v porodnici a odhalení této skutečnosti o šest let později, ale i jeho s citlivému  ztvárnění, zasazení do skutečného reálného prostředí, skvělé dramaturgii a především hereckým výkonům. Pozoruhodná je na tom skutečnost, že podle mého názoru představitelů všech ústředních postav. Sabina Remundová a David Novotný jako rodiče Holcovi svojí živočišnou a hmatatelnou opravdovostí téměř vystupují z obrazovky, Marta Dancingerová a Marek Adamczyk jako Kadlecovi nezůstávají o nic pozadu a odhalují se vší (leckdy bolestivou) upřímností úskalí péče o syna s Aspergerovým syndromem  – jako by už sama záměna dětí nebyla dost silným tématem. A přidávají se další, vedlejší linky. Neuvěřitelný Petr Kostka v roli dědečka Jakuba Kadlece, jako nerudný stařec na konci života, řešící v kulisách příběhu i důsledky svých dávných životních rozhodnutí, strhává pozornost doslova v každém hereckém vstupu, mladá Denisa Barešová jako dcera Holcových Marcela je skvěle přímá, osobitá a autentická. Popravdě, co se hereckých výkonů všech postav týká, těžko by divák našel chybu. Naprosto vyzdvihnout je ale třeba oba dětské představitele – Viktora Sekaninu a Thea Schaefera. Jejich výkony jsou strhující, neuvěřitelné a bez debaty hodné absolutního uznání.

Dobrý příběh se i dobře hraje

Zdroj: Česká televize

Výběr hereckých představitelů hraje docela jistě v každém filmovém počinu zásadní roli, bylo by ale nespravedlivé připisovat všechny zásluhy jen jim. Všichni už jsme určitě zažili hereckou hvězdu i v naprostém a ostudném propadáku. To jen dobře napsaný a také natočený příběh mohou herecké výkony dotáhnout téměř k dokonalosti. Poklonu je tedy třeba složit všem, kdo se na seriálu Kukačky podíleli. Výborně vystavěný příběh, skvěle vyprofilované postavy s jejich rozvojem a posunem v ději, spousta zajímavých vedlejších postav a linek, které pomohly zasadit příběh výměny novorozenců do reálného života rodin, a které by samy o obě stály za hlubší „prozkoumání“ a větší prostor. První polovina dílů měla neuvěřitelný spád – jako dravá rychlá voda strhávala v překotném toku pozornost a prožitky obou rodin divákovi zvedaly tep, naplňovaly ho očekáváním, dotýkaly se ho skutečné pocity tryskající z obrazovky a neumím si představit, že by se našel někdo, kdo by se nezamyslel, jak by podobnou situaci prožíval sám. Náročnost takové životní situace myslím zasáhla každého a překotný vývoj děje byl poutavý a znepokojující. V druhé polovině děj pomalu rozvolnil, jako by se vody rozlily do meandrů a trochu ustálily – pozornost diváka byla odkloněna od všudypřítomného hlavního problému záměny dětí i jinými směry. Přidaly se životy rodinných členů, minulost a začala se řešit budoucnost. Někomu by se to zpomalení mohlo zdát až přílišné, mně ale přišlo vhod. Ano, seriál by nejspíš mohl být o jeden – dva díly kratší, podle mého názoru by ale byla škoda neposkytnout dostatek prostoru všem postavám a dějovým liniím. Nakonec mnohé z nich zůstaly vlastně otevřené, nebránící se, nebo přímo vyzývající k natočení dalšího pokračování. A za to bych byla při dosažení úrovně prvních třinácti dílů doopravdy ráda.

Nezapomenutelní princové z českých filmových pohádek
Kukačky – 13 dílů je málo
Pelíšky jsou už dlouhé roky nejvtipnějším filmem Vánoc
S čerty nejsou žerty (1984) – nesmrtelné kultovní hlášky
Rychle a zběsile (2001), aneb jak se zrodila legendární série
Francouzská revoluce (2020) – sex, násilí a něco jako upíři
Sestra v akci – hudební komedie se vším všudy
Hlava medúzy (2021) a kalich hořkosti vypitý až do dna
Film doslova zpodobňující sedm ctností – Shazam!
Přímo pekelná zábava s Hellboyem
Kingsman: Zlatý kruh (2017) – ještě o trochu absurdnější pokračování výborné špiónské komiksovky
Liga Spravedlnosti Zacka Snydera (2021) je neuvěřitelně jiná
Lepší obsah nikdo nemá: Disney+ už funguje v ČR a může porazit Netflix
Přitažlivé superhrdinky z filmového světa Marvelu
Francouzská revoluce (2020) – sex, násilí a něco jako upíři
Godzilla vs. Kong (2021) asi nejhorší díl monster série
Love and Monsters (Láska a příšery) překvapivě napínavé a zábavné postapokalyptické dobrodružství
Návrat do budoucnosti
Nadčasový, geniálně jednoduchý a inspirativní Návrat do budoucnosti
Matrix (1999) – legendární cyberpunkový snímek
Vetřelec
Vetřelec (1979) snímek který dodnes nahání hrůzu
Animované snímky, které i po letech zahřejí u srdce
Raya a drak (2021) – další asijská princezna od Disneyho
Disneyho princezny – znáte je všechny?
Film, který vám vysvětlí, jak funguje internet – Raubíř Ralf a internet (2018)