Kukačky – 13 dílů je málo

Původní televizní seriál Kukačky od režiséra Bisera A. Arichteva skončil, Česká televize odvysílala jeho poslední, třináctý díl. A první myšlenka, která diváka nutně napadne, je, že by si zasloužil druhou sérii.

Herecký koncert

Kukačky

Zdroj: Česká televize

Především bych ráda řekla, že odvysílaný seriál je v této kategorii to nejlepší, co jsem v poslední době od České televize viděla. A za obrovský zájem diváků vděčí nepopiratelně nejen skvělému námětu – záměně dětí v porodnici a odhalení této skutečnosti o šest let později, ale i jeho s citlivému  ztvárnění, zasazení do skutečného reálného prostředí, skvělé dramaturgii a především hereckým výkonům. Pozoruhodná je na tom skutečnost, že podle mého názoru představitelů všech ústředních postav. Sabina Remundová a David Novotný jako rodiče Holcovi svojí živočišnou a hmatatelnou opravdovostí téměř vystupují z obrazovky, Marta Dancingerová a Marek Adamczyk jako Kadlecovi nezůstávají o nic pozadu a odhalují se vší (leckdy bolestivou) upřímností úskalí péče o syna s Aspergerovým syndromem  – jako by už sama záměna dětí nebyla dost silným tématem. A přidávají se další, vedlejší linky. Neuvěřitelný Petr Kostka v roli dědečka Jakuba Kadlece, jako nerudný stařec na konci života, řešící v kulisách příběhu i důsledky svých dávných životních rozhodnutí, strhává pozornost doslova v každém hereckém vstupu, mladá Denisa Barešová jako dcera Holcových Marcela je skvěle přímá, osobitá a autentická. Popravdě, co se hereckých výkonů všech postav týká, těžko by divák našel chybu. Naprosto vyzdvihnout je ale třeba oba dětské představitele – Viktora Sekaninu a Thea Schaefera. Jejich výkony jsou strhující, neuvěřitelné a bez debaty hodné absolutního uznání.

Dobrý příběh se i dobře hraje

Zdroj: Česká televize

Výběr hereckých představitelů hraje docela jistě v každém filmovém počinu zásadní roli, bylo by ale nespravedlivé připisovat všechny zásluhy jen jim. Všichni už jsme určitě zažili hereckou hvězdu i v naprostém a ostudném propadáku. To jen dobře napsaný a také natočený příběh mohou herecké výkony dotáhnout téměř k dokonalosti. Poklonu je tedy třeba složit všem, kdo se na seriálu Kukačky podíleli. Výborně vystavěný příběh, skvěle vyprofilované postavy s jejich rozvojem a posunem v ději, spousta zajímavých vedlejších postav a linek, které pomohly zasadit příběh výměny novorozenců do reálného života rodin, a které by samy o obě stály za hlubší „prozkoumání“ a větší prostor. První polovina dílů měla neuvěřitelný spád – jako dravá rychlá voda strhávala v překotném toku pozornost a prožitky obou rodin divákovi zvedaly tep, naplňovaly ho očekáváním, dotýkaly se ho skutečné pocity tryskající z obrazovky a neumím si představit, že by se našel někdo, kdo by se nezamyslel, jak by podobnou situaci prožíval sám. Náročnost takové životní situace myslím zasáhla každého a překotný vývoj děje byl poutavý a znepokojující. V druhé polovině děj pomalu rozvolnil, jako by se vody rozlily do meandrů a trochu ustálily – pozornost diváka byla odkloněna od všudypřítomného hlavního problému záměny dětí i jinými směry. Přidaly se životy rodinných členů, minulost a začala se řešit budoucnost. Někomu by se to zpomalení mohlo zdát až přílišné, mně ale přišlo vhod. Ano, seriál by nejspíš mohl být o jeden – dva díly kratší, podle mého názoru by ale byla škoda neposkytnout dostatek prostoru všem postavám a dějovým liniím. Nakonec mnohé z nich zůstaly vlastně otevřené, nebránící se, nebo přímo vyzývající k natočení dalšího pokračování. A za to bych byla při dosažení úrovně prvních třinácti dílů doopravdy ráda.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Nezapomenutelní princové z českých filmových pohádek
Kukačky – 13 dílů je málo
Pelíšky jsou už dlouhé roky nejvtipnějším filmem Vánoc
S čerty nejsou žerty (1984) – nesmrtelné kultovní hlášky
Sestra v akci – hudební komedie se vším všudy
Hlava medúzy (2021) a kalich hořkosti vypitý až do dna
7 smrtelných hříchů jako předloha legendárního snímku Sedm
Bláznivá střela – ikonická komedie z roku 1988 nestárne
Film doslova zpodobňující sedm ctností – Shazam!
Přímo pekelná zábava s Hellboyem
Kingsman: Zlatý kruh (2017) – ještě o trochu absurdnější pokračování výborné špiónské komiksovky
Liga Spravedlnosti Zacka Snydera (2021) je neuvěřitelně jiná
Godzilla vs. Kong (2021) asi nejhorší díl monster série
Harry Potter pod režisérem Davidem Yatesem
Harry Potter: série, na kterou naše generace nikdy nezapomene – 1. část
Mortal Kombat (1995) – jedna z vůbec nejlepších herních adaptací
Love and Monsters (Láska a příšery) překvapivě napínavé a zábavné postapokalyptické dobrodružství
Návrat do budoucnosti
Nadčasový, geniálně jednoduchý a inspirativní Návrat do budoucnosti
Matrix (1999) – legendární cyberpunkový snímek
Vetřelec
Vetřelec (1979) snímek který dodnes nahání hrůzu
Raya a drak (2021) – další asijská princezna od Disneyho
Disneyho princezny – znáte je všechny?
Film, který vám vysvětlí, jak funguje internet – Raubíř Ralf a internet (2018)
Raubíř Ralf (2012) patří mezi nejlepší animované retro snímky