Matrix (1999) – legendární cyberpunkový snímek

Na konci 20. století vtrhl do kin sci-fi snímek Matrix. Hlavní roli si v něm zahrál Keanu Reeves. S trochou nadsázky se dá říct, že úspěšně představil cyberpunkový subžánr širší světové veřejnosti.

Matrix

Zdroj: Warner Bros.

Žijeme v iluzi?

Neo (Keanu Reeves) je šikovný hacker. Přes den se sice živí poměrně nudnou prací, ale po nocích se mění v internetové zvíře. Pohání ho jediná věc. Zjistit co je Matrix. Velice brzy se seznámí s tajemnou hackerkou Trinity, která Neovi slíbí, že ho seznámí s ještě tajemnějším Morphem. Ten jako jediný může vysvětlit co Matrix ve skutečnosti je. Bohužel, o hlavního hrdinu se začínají zajímat i tajní agenti, kteří jsou rozhodnuti tak polapit Morphea.

Pokud se chce Neo dozvědět pravdu, musí se rozhodnout. Morpheus mu vysvětlí, že svět, ve kterém žije, je jenom počítačová iluze. Ve skutečnosti se totiž před mnoha lety ujaly vlády nad planetou stroje. Lidé jsou udržováni v hibernaci, jako nenákladný zdroj energie. Ale před mnoha lety přišel „vyvolený“, kterému se podařilo několik jedinců osvobodit. Slíbil, že se jednoho dne vrátí a Morpheus si myslí, že jeho novým ztělesněním je právě Neo. Hlavní hrdina se rozhodne poznat pravdu a vydává se tak nejenom na cestu za poznáním, ale i za nabytím neuvěřitelných schopností.

Zdroj: Warner Bros.

Zamotaný, ale skvěle rozpletený děj

Děj Matrixu je poměrně dost zamotaný a složitý. Představa, že žijeme v jakési simulaci, není úplně příjemná a od začátku snímku má divák tíživý pocit. Musí se odehrát opravdu hodně věcí, aby se Neo stal tím, za koho ho všichni mají. Ani sám hlavní hrdina neví, zda zvládne překonat všechny překážky. Má silné pochybnosti, které ještě umocňují události, které se kolem něj odehrávají. Film Matrix je od začátku plný akce, přestřelek a bitek. Je v něm ale i mnohem víc. Od začátku filmu vám totiž nasadí do hlavy brouka, který vám neustále našeptává: „Jak můžu vědět, že to tak opravdu není?“. Díky tomu má snímek jedinečnou a strašidelnou atmosféru.

V Matrixu vše překvapivě rychle odsýpá. Divákům je potřeba prostřednictvím hlavního hrdiny vysvětlit obrovské množství věcí. Navíc v roce 1999 diváci zcela určitě ještě neměli tak velké povědomí o digitálním světě, jako máme my dnes. Přesto se tvůrcům všechny tyto nástrahy povedlo překonat a vytvořit jedinečnou, ucelenou a neuvěřitelně logickou podívanou.

Zdroj: Warner Bros.

Šťastná ruka při obsazení a 4. pokračování

K celosvětovému úspěchu Matrixu jednoznačně přispělo i herecké obsazení. Na konci 90. let dosahovala popularita Keanu Reevese jednoho ze svých vrcholů. Postavu Morphea skvěle ztvárnil Laurence Fishburne, který úchvatně zahrál zejména scény, kdy jeho postava musí zosobnit svoji až fanatickou náboženskou víru. Pozadu nezůstává ani Trinity. Herečka Carrie-Anne Moss je drsná, ale přesto v některých momentech i křehká. Rozhodně nesmíme zapomenout ani na Huga Weavinga alias agenta Smitha. Nenávist k hlavním hrdinům mu totiž od začátku přímo odkapává z očí.

Z filmu Matrix se stala obrovsky úspěšná a populární série. Svůj obraz o tomto světě si diváci mohou rozšířit i při sledování animovaných snímků Animatrix. A v nejbližších letech se dokonce chystá 4. pokračování této ságy, ve kterém se samozřejmě vrátí i Keanu Reeves jako Neo. Scénář i režii měli na starosti sourozenci Wachowski, kterým Matrix vynesl nehynoucí slávu.

Nezapomenutelní princové z českých filmových pohádek
Kukačky – 13 dílů je málo
Pelíšky jsou už dlouhé roky nejvtipnějším filmem Vánoc
S čerty nejsou žerty (1984) – nesmrtelné kultovní hlášky
Rychle a zběsile (2001), aneb jak se zrodila legendární série
Francouzská revoluce (2020) – sex, násilí a něco jako upíři
Sestra v akci – hudební komedie se vším všudy
Hlava medúzy (2021) a kalich hořkosti vypitý až do dna
Film doslova zpodobňující sedm ctností – Shazam!
Přímo pekelná zábava s Hellboyem
Kingsman: Zlatý kruh (2017) – ještě o trochu absurdnější pokračování výborné špiónské komiksovky
Liga Spravedlnosti Zacka Snydera (2021) je neuvěřitelně jiná
Lepší obsah nikdo nemá: Disney+ už funguje v ČR a může porazit Netflix
Přitažlivé superhrdinky z filmového světa Marvelu
Francouzská revoluce (2020) – sex, násilí a něco jako upíři
Godzilla vs. Kong (2021) asi nejhorší díl monster série
Love and Monsters (Láska a příšery) překvapivě napínavé a zábavné postapokalyptické dobrodružství
Návrat do budoucnosti
Nadčasový, geniálně jednoduchý a inspirativní Návrat do budoucnosti
Matrix (1999) – legendární cyberpunkový snímek
Vetřelec
Vetřelec (1979) snímek který dodnes nahání hrůzu
Animované snímky, které i po letech zahřejí u srdce
Raya a drak (2021) – další asijská princezna od Disneyho
Disneyho princezny – znáte je všechny?
Film, který vám vysvětlí, jak funguje internet – Raubíř Ralf a internet (2018)