Raya a drak (2021) – další asijská princezna od Disneyho

Studio Disney v roce 2020 mimo jiné uvedlo velice kladně přijatý animák Duše. Pomyslnou laťku si tak nastavilo poměrně vysoko. I snímek Frčíme od Pixaru, ze stejného roku, byl velice povedený a zábavný. A nyní se Disney ve filmu Raya a drak vrací i k princeznám.

Draci a znesvářená království

Raya a drak

Zdroj: Disney

Snímek Raya a drak (v originále Raya and the last dragon) vypráví o Kumandry, do které kdysi dávno přinesli vodu a život draci. V těchto dávných dobách žili lidé v míru a jednotě. Potom se objevily příšery Druuni, které ze všeho vysávají život. Před 500 lety draci svedli s těmito monstry boj a poslední drak Sisu pomocí kouzla zlou sílu porazil. Drak (nebo spíš dračice) Sisu zmizela. Jediné, co po legendárních stvořeních zbylo, je magický talisman. Po odchodu draků spolu lidé začali válčit a zem Kumandry se rozdrolila na 5 království. Před 7 roky se jeden z vládců rozhodl lidi znovu sjednotit. Ale ostatní ve snaze o získání magického talismanu způsobí katastrofu. Talisman se rozbije na několik kusů a nestvůry Druuni chodí znovu po světě.

Princezna Raya se snaží přivést zpět na svět posledního draka Sisu, protože jedině tak může přivést zpátky k životu všechny oběti Druuni. Zároveň musí získat všechny části talismanu. Ty u sebe ovšem mají vůdci znepřátelených zemí. Perfektně válečnicky vycvičenou princeznu Rayu tak čeká pořádně trnitá cesta, na které se musí znovu naučit důvěřovat lidem.

Předvídatelný, ale přesto napínavý

Zdroj: Disney

Děj filmu Raya a drak je sice jednoduchý a velice snadno předvídatelný, to ovšem neznamená, že není napínavý. Prakticky od začátku je divák uvržen do světa, ve kterém je těžké někomu skutečně důvěřovat. Díky tomu si tvůrci mohli dovolit hned několik zvratů, přičemž minimálně jeden z nich je poměrně překvapivý. Zápletka sice poněkud připomíná film Dračí srdce, ale naštěstí jenom z části.

Další asijská princezna

Kumandry je země založená na asijských bájích a pověstech. Prakticky všechny postavy namluvili britští a američtí herci, kteří mají kořeny původu právě na asijském kontinentu. Ale pokud není vaším rodným jazykem angličtina, pak si toho nevšimnete. Většina hlavních aktérů filmu jsou dívky. Tomu odpovídají i další věci, třeba draci vypadají spíš jako jednorožci. Ale pokud zrovna nelpíte na mužských hrdinech, snímek Raya a drak si opravdu užijete.

Poněkud zvláštně provedení záporáci

Zdroj: Disney

Co se týká animace, tak ta je perfektně provedená. Vše zde krásně hraje barvami. Akční scény jsou vyvážené a přehledné. Jedinou výjimkou jsou temné bytosti Druuni. Podobné beztvaré bytosti jste již na obrazovkách určitě viděli i vy. Pokud se poohlížíte po zajímavém animáku, na který se nebudete muset moc soustředit, pak je Raya a drak určitě správná volba. Vtipných scén zde sice moc neuvidíte, ale o roztomilost a napětí zde není nouze.

Nezapomenutelní princové z českých filmových pohádek
Kukačky – 13 dílů je málo
Pelíšky jsou už dlouhé roky nejvtipnějším filmem Vánoc
S čerty nejsou žerty (1984) – nesmrtelné kultovní hlášky
Rychle a zběsile (2001), aneb jak se zrodila legendární série
Francouzská revoluce (2020) – sex, násilí a něco jako upíři
Sestra v akci – hudební komedie se vším všudy
Hlava medúzy (2021) a kalich hořkosti vypitý až do dna
Film doslova zpodobňující sedm ctností – Shazam!
Přímo pekelná zábava s Hellboyem
Kingsman: Zlatý kruh (2017) – ještě o trochu absurdnější pokračování výborné špiónské komiksovky
Liga Spravedlnosti Zacka Snydera (2021) je neuvěřitelně jiná
Lepší obsah nikdo nemá: Disney+ už funguje v ČR a může porazit Netflix
Přitažlivé superhrdinky z filmového světa Marvelu
Francouzská revoluce (2020) – sex, násilí a něco jako upíři
Godzilla vs. Kong (2021) asi nejhorší díl monster série
Love and Monsters (Láska a příšery) překvapivě napínavé a zábavné postapokalyptické dobrodružství
Návrat do budoucnosti
Nadčasový, geniálně jednoduchý a inspirativní Návrat do budoucnosti
Matrix (1999) – legendární cyberpunkový snímek
Vetřelec
Vetřelec (1979) snímek který dodnes nahání hrůzu
Animované snímky, které i po letech zahřejí u srdce
Raya a drak (2021) – další asijská princezna od Disneyho
Disneyho princezny – znáte je všechny?
Film, který vám vysvětlí, jak funguje internet – Raubíř Ralf a internet (2018)