Nejlepší černošské duo aneb Mizerové navždy

V letošním roce jsme se dočkali třetího pokračování komediální krimi Mizerové. První díl byl uveden do kin již v roce 1995 a natáčel se pod taktovkou Michaela Baye. První Mizerové byli plní akce, vtipu a nabídli zcela strhující příběh. Téměř vše v tomto filmu bylo perfektní. Epické záběry, geniální komediální scénky, napětí až do konce. A přesně takový jsou i Mizerové navždy, ačkoliv už pod režií Adila el Arbiho a Bilalla Fallaha. Ani po 25 letech neztratilo policejní duo Mike Lowrey (Will Smith) a Mark Burnett (Martin Lowrence) energii, vtip ani drsnost. Na snímku se už sice nepodílel dnes již legendární Michael Bay, to ovšem nezabránilo tvůrcům vytvořit perfektní akční scény.

Herecké výkony a děj

Will Smith jako drsný playboy polda a Martin Lowrence jako ten vtipnější, méně drsný a usedlý, tohle prostě bude fungovat navždy. Hlavní postavy sice zestárly, stejně jako jejich herci, ale vše vypadá přesně tak, jak by mělo. Mark Burnett se chce usadit a zanechat akčního policejního života, zatímco Mike Lowrey prostě odmítá zpomalit a připustit si, že věk dožene všechny. Pravda je ale někde uprostřed. Mark zjistí, že zas tak starý ještě není a Mike naopak pocítí, že mu už není 25. Ani jeden z nich zatím není za zenitem, a ačkoliv oba zaujímají odlišné stanovisko, díky sledu událostí jím oběma dojde, že ještě není konec, protože prostě: Mizerové navždy. Oba herci své postavy zvládly opět fantasticky. Už trochu obtloustlý Martin Lowrence fantasticky a uvěřitelně ztvárnil čerstvého dědu, který si chce odpočinout a užívat si své pohodlí. Will Smith dokázal svojí postavě dokonale vštěpit mimické výrazy, které můžete postřehnou u starších mužů, kteří si odmítají připustit, že jim už není 25. Dějová linka je tak překvapivě uvěřitelná, vtipná a samozřejmě napínavá až do konce. Na konci se můžete zamyslet a snímek si opravdu užijete. Do děje samozřejmě promlouvá i „nová generace“ poldů, ale naštěstí nejde o žádnou výměnu stráží. Podobně jako u Mika a Marka, pravda je někde uprostřed a nejlepší postup je někde mezi starou školou a moderním přístupem.

Akce a vtipy

Nejdříve je potřeba říct, že film je plný přisprostlých vtipů a připravte se na to, že uvidíte docela dost krve. Není to sice žádný Tarantino, o to emotivněji tak působí záběry na mrtvé a postřelené. Vše je uvěřitelně a pomáhá to filmu vtáhnout vás do děje. Akční záběry, jak už je to u Mizerů zvykem, vypadají epicky a všeobecně parádně, bohužel, na rozdíl od předchozích 2 dílů, závěrečná akce už vypadá trochu neuvěřitelně a to vlastně jenom kvůli zřícenému vrtulníku uprostřed starého hotelu. Jinak můžete očekávat klasickou střílečku, ale i momenty, kdy si říkáte, že takhle nějak skutečně vypadá moderní válka v dnešní době plné dronů a snímačů teploty. Chvilkami si tak připadáte, jako když hrajete Call of Duty. A to je opravdu paráda. Specialitou Mizerů jsou komediální dialogy a hádky mezi hlavními protagonisty. Je až neuvěřitelné, jak tento humor nestárne, stačí jenom text trošičku upravit věku hlavních postav. Díky tomu se u Mizerů budete navždy popadat za břicho, trnout strachy o hlavní postavy a ztrácet dech u akčních scén. Věčná škoda, že závěrečná část akční scény se zběsile snaží vysvětlovat motivace postav ve chvíli, kdy jim doslova hoří u pr*ele a padá barák na hlavu. To opravdu není chvíle na hluboké rozhovory a vyjasňování. Zejména oheň způsobený zříceným vrtulníkem nepůsobí uvěřitelně. Tento efekt se tvůrcům opravdu nepovedl.

I přes to jsou Mizerové navždy opravdu dobrým filmem. Pořádně se zasmějete, zamyslíte a hlavní hrdiny prostě budete milovat. Pro jednou film dostál svému jménu. Tvůrci po prvním týdnu v kinech dokonce potvrdili, že už se chystá čtvrtý díl. Bohužel, ten bude definitivně posledním. Nezbývá než doufat, že Mizerové zůstanou stále svoji, protože tohle jsou opravdu nestárnoucí komedie.

Komentujte článek