Nejlepší černošské duo aneb Mizerové navždy

V letošním roce jsme se dočkali třetího pokračování komediální krimi Mizerové. První díl byl uveden do kin již v roce 1995 a natáčel se pod taktovkou Michaela Baye. První Mizerové byli plní akce, vtipu a nabídli zcela strhující příběh. Téměř vše v tomto filmu bylo perfektní. Epické záběry, geniální komediální scénky, napětí až do konce. A přesně takový jsou i Mizerové navždy, ačkoliv už pod režií Adila el Arbiho a Bilalla Fallaha. Ani po 25 letech neztratilo policejní duo Mike Lowrey (Will Smith) a Mark Burnett (Martin Lowrence) energii, vtip ani drsnost. Na snímku se už sice nepodílel dnes již legendární Michael Bay, to ovšem nezabránilo tvůrcům vytvořit perfektní akční scény.

Herecké výkony a děj

Will Smith jako drsný playboy polda a Martin Lowrence jako ten vtipnější, méně drsný a usedlý, tohle prostě bude fungovat navždy. Hlavní postavy sice zestárly, stejně jako jejich herci, ale vše vypadá přesně tak, jak by mělo. Mark Burnett se chce usadit a zanechat akčního policejního života, zatímco Mike Lowrey prostě odmítá zpomalit a připustit si, že věk dožene všechny. Pravda je ale někde uprostřed. Mark zjistí, že zas tak starý ještě není a Mike naopak pocítí, že mu už není 25. Ani jeden z nich zatím není za zenitem, a ačkoliv oba zaujímají odlišné stanovisko, díky sledu událostí jím oběma dojde, že ještě není konec, protože prostě: Mizerové navždy. Oba herci své postavy zvládly opět fantasticky. Už trochu obtloustlý Martin Lowrence fantasticky a uvěřitelně ztvárnil čerstvého dědu, který si chce odpočinout a užívat si své pohodlí. Will Smith dokázal svojí postavě dokonale vštěpit mimické výrazy, které můžete postřehnou u starších mužů, kteří si odmítají připustit, že jim už není 25. Dějová linka je tak překvapivě uvěřitelná, vtipná a samozřejmě napínavá až do konce. Na konci se můžete zamyslet a snímek si opravdu užijete. Do děje samozřejmě promlouvá i „nová generace“ poldů, ale naštěstí nejde o žádnou výměnu stráží. Podobně jako u Mika a Marka, pravda je někde uprostřed a nejlepší postup je někde mezi starou školou a moderním přístupem.

Zdroj: Columbia pictures

Akce a vtipy

Nejdříve je potřeba říct, že film je plný přisprostlých vtipů a připravte se na to, že uvidíte docela dost krve. Není to sice žádný Tarantino, o to emotivněji tak působí záběry na mrtvé a postřelené. Vše je uvěřitelně a pomáhá to filmu vtáhnout vás do děje. Akční záběry, jak už je to u Mizerů zvykem, vypadají epicky a všeobecně parádně, bohužel, na rozdíl od předchozích 2 dílů, závěrečná akce už vypadá trochu neuvěřitelně a to vlastně jenom kvůli zřícenému vrtulníku uprostřed starého hotelu. Jinak můžete očekávat klasickou střílečku, ale i momenty, kdy si říkáte, že takhle nějak skutečně vypadá moderní válka v dnešní době plné dronů a snímačů teploty. Chvilkami si tak připadáte, jako když hrajete Call of Duty. A to je opravdu paráda. Specialitou Mizerů jsou komediální dialogy a hádky mezi hlavními protagonisty. Je až neuvěřitelné, jak tento humor nestárne, stačí jenom text trošičku upravit věku hlavních postav. Díky tomu se u Mizerů budete navždy popadat za břicho, trnout strachy o hlavní postavy a ztrácet dech u akčních scén. Věčná škoda, že závěrečná část akční scény se zběsile snaží vysvětlovat motivace postav ve chvíli, kdy jim doslova hoří u pr*ele a padá barák na hlavu. To opravdu není chvíle na hluboké rozhovory a vyjasňování. Zejména oheň způsobený zříceným vrtulníkem nepůsobí uvěřitelně. Tento efekt se tvůrcům opravdu nepovedl.

I přes to jsou Mizerové navždy opravdu dobrým filmem. Pořádně se zasmějete, zamyslíte a hlavní hrdiny prostě budete milovat. Pro jednou film dostál svému jménu. Tvůrci po prvním týdnu v kinech dokonce potvrdili, že už se chystá čtvrtý díl. Bohužel, ten bude definitivně posledním. Nezbývá než doufat, že Mizerové zůstanou stále svoji, protože tohle jsou opravdu nestárnoucí komedie.

Komentujte článek

Nezapomenutelní princové z českých filmových pohádek
Kukačky – 13 dílů je málo
Pelíšky jsou už dlouhé roky nejvtipnějším filmem Vánoc
S čerty nejsou žerty (1984) – nesmrtelné kultovní hlášky
Rychle a zběsile (2001), aneb jak se zrodila legendární série
Francouzská revoluce (2020) – sex, násilí a něco jako upíři
Sestra v akci – hudební komedie se vším všudy
Hlava medúzy (2021) a kalich hořkosti vypitý až do dna
Film doslova zpodobňující sedm ctností – Shazam!
Přímo pekelná zábava s Hellboyem
Kingsman: Zlatý kruh (2017) – ještě o trochu absurdnější pokračování výborné špiónské komiksovky
Liga Spravedlnosti Zacka Snydera (2021) je neuvěřitelně jiná
Lepší obsah nikdo nemá: Disney+ už funguje v ČR a může porazit Netflix
Přitažlivé superhrdinky z filmového světa Marvelu
Francouzská revoluce (2020) – sex, násilí a něco jako upíři
Godzilla vs. Kong (2021) asi nejhorší díl monster série
Love and Monsters (Láska a příšery) překvapivě napínavé a zábavné postapokalyptické dobrodružství
Návrat do budoucnosti
Nadčasový, geniálně jednoduchý a inspirativní Návrat do budoucnosti
Matrix (1999) – legendární cyberpunkový snímek
Vetřelec
Vetřelec (1979) snímek který dodnes nahání hrůzu
Animované snímky, které i po letech zahřejí u srdce
Raya a drak (2021) – další asijská princezna od Disneyho
Disneyho princezny – znáte je všechny?
Film, který vám vysvětlí, jak funguje internet – Raubíř Ralf a internet (2018)