Harry Potter pod režisérem Davidem Yatesem

V jednom z předchozích článků jsme se snažili přehledně shrnout první 4 filmy o Harry Potterovi. V tom dnešním se podíváme na ty zbývající, které všechny režíroval David Yates. A tento režisér má na svědomí i další kouzelnické snímky s podnázvem Fantastická zvířata.

Harry Potter a Fénixův řád

Harry Potter

Zdroj: Warner Bros

Lord Voldemort se vrátil, jenomže Harrymu a Brumbálovi to prakticky nikdo nevěří. Ministerstvo kouzel se snaží vše vehementně popírat, v čemž mu úspěšně sekunduje nejčtenější kouzelnické médium Denní věštec. To ale rozhodně není vše. Ministr kouzel se drží utkvělé představy, že Albus Brumbál jej chce svrhnout a sám převzít kontrolu nad ministerstvem. A tak vysílá do Bradavic svojí pravou ruku, Dolores Umbridgeovou, kterou naprosto fantasticky zahrála Imelda Staunton. Nová učitelka obrany proti černé magii je pravděpodobně nejlepší záporačka, která se v 21. století objevila na filmových plátnech. Diváky dohání k šílenství a projevům čisté nenávisti. Samotná Bradavická škola se musí vypořádat s nekonečným množstvím nových a fašistických omezení. Harry, kterému se zdají podivné sny, se rozhodne vybudovat tajnou odporovou organizaci, ve které učí své spolužáky to, co Umbridgová nahradila teoretickým studiem. Když nadejde pravá chvíle, jsou on i jeho přátelé připraveni na další bitvu s pánem zla. Režisér David Yates uvrhl celý kouzelnický svět do temné atmosféry. Harry Potter tak naplno prošel změnou a stává se dospělým.

Harry Potter a princ dvojí krve

Zdroj: Warner Bros.

O návratu „Toho, jehož jméno nesmíme vyslovit“ už nikdo nepochybuje. Vše začíná obklopovat strach. Množí se útoky přívrženců zla a profesor Snape se konečně dočkal vytouženého místa učitele obrany proti černé magii. Díky novému profesorovi tak Harry může pokračovat ve studiu lektvarů a do rukou se mu dostává záhadná učebnice plná poznámek psaných rukou. Autorem je tajemný princ dvojí krve. Díky jeho radám se hlavní hrdina stává mistrem v lektvarech a Brumbál jej posílá na tajnou misi. Harry musí od nového profesora zjistit, co řekl mladému Tomu Riddlovi (pravé jméno Voldemorta). Tato informace totiž vede k zjištění způsobu, jak se černokněžníka jednou pro vždy zbavit. Tvůrčí štáb v princi dvojí krve pokračuje v nastoleném trendu. Vše je dost depresivní a dospívající hrdinové musí kromě studia a boje se zlem řešit i své milostné vztahy.

Harry Potter a relikvie smrti část 1.

Zdroj: Warner Bros.

Kouzelnická válka bude brzy v plném proudu a Harry se na ní se svými přáteli musí připravit. Je jim jasné, že do kouzelnické školy se již nemohou vrátit. Harry totiž dostal od zesnulého Brumbála úkol. Musí vypátrat a zničit viteály, kousky Voldemortovi duše ukryté v různých předmětech. Jenomže naši hrdinové nemají prakticky žádná vodítka kde začít. Přívrženci zla získávají kontrolu nad školou i ministerstvem a začíná lov na všechny jejich odpůrce. Hlavním cílem je samozřejmě samotný Harry Potter, který se musí s Ronem a Hermionou skrývat v divočině. A když vše ještě více zamotá legenda o relikviích smrti, naši hrdinové se nenachází zrovna ve snadné situaci. Celková atmosféra tohoto snímku je vlastně jedna veliká deprese. Prakticky celý film je o přípravě na velkolepou finální bitvu dobra se zlem. Příjemným zpestřením snímku jsou záběry na krásnou a pochmurnou britskou přírodu. Snímek sice není moc akční, ale zato rozvíjí a naznačuje řadu zajímavých vedlejších dějových linek a příběhů postav.

Harry Potter a relikvie smrti část 2.

Zdroj: Warner Bros.

Od prvního záběru je jasné, že se vše chýlí k velkolepému cíli. Harry zjišťuje, že další viteály se nachází v Gringotově bance a v Bradavicích. Nic tak nebrání konečnému souboji dobra se zlem. Na povrch vyplave hned několik „šokujících“ informací, které dokonale zapadají do děje a pomáhají našim hrdinům vše pochopit v souvislostech. Oproti 1. části je poslední díl ságy o kouzelníkovi s jizvou na čele hodně o akci. Divák prakticky nedostane ani nejmenší chvíli na odpočinek a už všem znovu kolem hlav létají červené a zelené paprsky. Skoro by se dalo říct až moc akční. Uprostřed bitevních scén musí hrdinové činit kritická rozhodnutí o tom, kde budou dále pátrat po viteálech a podobně. Samotný konec ságy má jakýsi hořkosladký nádech. Harry Potter a relikvie smrti sice není snímkem, který si na rozdíl od ostatních budete pouštět zas a znova, určitě je ale filmem, který stojí za to. Akční a trikové scény jsou provedené na výbornou, snad pouze u obrů se tvůrci mohli trochu víc snažit. Celkově je to ale epický konec jedné z nejslavnějších filmových sérií historie.

Nezapomenutelní princové z českých filmových pohádek
Kukačky – 13 dílů je málo
Pelíšky jsou už dlouhé roky nejvtipnějším filmem Vánoc
S čerty nejsou žerty (1984) – nesmrtelné kultovní hlášky
Rychle a zběsile (2001), aneb jak se zrodila legendární série
Francouzská revoluce (2020) – sex, násilí a něco jako upíři
Sestra v akci – hudební komedie se vším všudy
Hlava medúzy (2021) a kalich hořkosti vypitý až do dna
Film doslova zpodobňující sedm ctností – Shazam!
Přímo pekelná zábava s Hellboyem
Kingsman: Zlatý kruh (2017) – ještě o trochu absurdnější pokračování výborné špiónské komiksovky
Liga Spravedlnosti Zacka Snydera (2021) je neuvěřitelně jiná
Lepší obsah nikdo nemá: Disney+ už funguje v ČR a může porazit Netflix
Přitažlivé superhrdinky z filmového světa Marvelu
Francouzská revoluce (2020) – sex, násilí a něco jako upíři
Godzilla vs. Kong (2021) asi nejhorší díl monster série
Love and Monsters (Láska a příšery) překvapivě napínavé a zábavné postapokalyptické dobrodružství
Návrat do budoucnosti
Nadčasový, geniálně jednoduchý a inspirativní Návrat do budoucnosti
Matrix (1999) – legendární cyberpunkový snímek
Vetřelec
Vetřelec (1979) snímek který dodnes nahání hrůzu
Animované snímky, které i po letech zahřejí u srdce
Raya a drak (2021) – další asijská princezna od Disneyho
Disneyho princezny – znáte je všechny?
Film, který vám vysvětlí, jak funguje internet – Raubíř Ralf a internet (2018)