Nejlepší historické velkofilmy – 2. část

Historické velkofilmy jsou vždy nákladná a veliká věc. Obrovská očekávání často po uvedení do kin střídají rozpaky a zklamání. Ale občas se vše povede a vznikne úžasná podívaná, která poučí a pobaví. Jelikož filmů podle historických událostí je opravdu hodně, rozhodli jsme se vybrat pouze ty, ve kterých nalezneme nějakou opravdu epickou bitvu a zároveň se snažíme zohlednit i historické období. Zbývá jenom dodat, že vybrané snímky nejsou tak úplně hodnoceny podle historické přesnosti. Předchozí část článku si můžete přečíst zde.

  1. Jan Žižka (1955)

Příběh o husitském veliteli není tím nejlepším filmem historické trilogie Otakara Vávry, ale splňuje naše předem stanovená kritéria. Samotný děj chvílemi připomíná Hru o trůny a Zdeněk Štěpánek v roli legendárního Žižky je stejně fantastický, jako v roli Jana Husa v předchozím díle. Výprava je velkolepá i z dnešního pohledu a střet husitských vojsk s rytíři ve zbrojích je tak autentický, že máte pocit, že si někdo při natáčení opravdu ublížil. Skvělá práce.

  1. 300: bitva u Thermopyl (2006)

Zach Snyder temné filmy podle komiksů prostě točit umí. 300 je snímek podle slavného komiksu Franka Millera, který je zase podle skutečné události. Bitva u Thermopyl je zřejmě nejhrdinější a nejslavnější příklad vzdoru a ukázka vlivu strategie na průběh bitvy. A přesně tak události z roku 480 př. n. l. vykresluje i tento film. Jistě, mockrát si řeknete, zda to není trochu přitažené za vlasy, ale pokud se podíváte do Dějin otce dějepisu Hérodóta, najde tam stejné drsňácké hlášky i průběh událostí. 300 je velkolepá podívaná, na jejímž konci nezůstane oko suché.

  1. Stalingrad (1993)

Druhá světová válka je nejničivější konflikt historie a bitva u Stalingradu je asi nejbrutálnějším střetem všech dob. Na hrůzy války se podíváte očima vojáků, kteří tyto hrůzy zažili v nejsurovější formě a jejich životy tím byly navždy poznamenány. V tomto německo-švédském velkofilmu naleznete i českou stopu. Jednoho z důstojníků Wermachtu zde hraje Karel Heřmánek. Pokud se vám dělá špatně u krvavějších scén, rozhodně nedoporučujeme se na tento slavný film dívat, ačkoliv opravdu stojí za to. Působí tak autenticky, že i otrlejší diváci se budou budit ze sna s pocitem, že u Stalingradu bojovali. A nejhorším na tom všem je, že vše, co ve filmu uvidíte, se skutečně ve Stalingradu dělo.

No Responses

Komentujte článek