Nejlepší historické velkofilmy – 1. část

Historické velkofilmy jsou vždy nákladná a veliká věc. Obrovská očekávání často po uvedení do kin střídají rozpaky a zklamání. Ale občas se vše povede a vznikne úžasná podívaná, která poučí a pobaví. Jelikož filmů podle historických událostí je opravdu hodně, rozhodli jsme se vybrat pouze ty, ve kterých nalezneme nějakou opravdu epickou bitvu a zároveň se snažíme zohlednit i historické období. Zbývá jenom dodat, že vybrané snímky nejsou tak úplně hodnoceny podle historické přesnosti.

  1. Poslední samuraj (2003)

Hrdina americké občanské války a válek s indiány (Tom Cruise) dostává práci v Japonsku, kde pod vedením mladého císaře probíhají rozsáhlé modernizační reformy. Za úkol má vycvičit z Japonců moderní a profesionální vojáky. Hned při první bitvě padá do zajetí samurajských rebelů vedených bývalým císařovým učitelem (Ken Watanabe), kteří modernizaci své země odmítají. Postupem času jej naplno pohlcuje smysl a náplň života těchto legendárních válečníků. Konečný střet mezi samuraji a moderním světem je ovšem nevyhnutelný. Film se zakládá na skutečných událostech, kdy proti reformám povstala skupina samurajů, tzv. Bílí tygři.

  1. Waterloo (1970)

Italsko-sovětský snímek mapující období tzv. 100 denního císařství nelze nazvat jinak, než epickým. Napoleon Bonaparte se vrátil z exilu na ostrově Elba, aby se znovu chopil moci ve Francii. To se mu také podařilo a nastalo období, které mapuje tento film, a které skončilo velkolepou bitvou u Waterloo. Film vykresluje události z obou stran barikády. Budete sledovat samotného Napoleona a jeho soupeře Artura Wellesleyho a ani jednoho nebudete optikou snímku považovat za zápornou postavu. A nakonec si užijete jednu z nejepičtějších bitev, které se kdy odehrály na stříbrném plátnu. Toto je opravdický velkofilm a zajímavostí je, že i samotná bitva probíhá tak, jak říkají záznamy.

  1. Alexander Veliký (2004)

Tento snímek vzbudil po svém uvedení dost kontroverze. Film režiséra Olivera Stona o největším vojevůdci naší historie je rozhodně zvláštní. Když jej vidíte poprvé, jste z něj rozhozeni. Když ho skouknete podruhé, myslíte si, že začínáte přicházet na to, co na tom filmu je. Teprve až tak potřetí si snímek opravdu užijete. Dlouho nedotknutou legendu Alexandra Velikého vykresluje jako člověka, se všemi slabostmi. Bitvy ve snímku jsou jak jinak než epické a herecké výkony Colina Farrela (Alexandr) a Jareda Leto (Alexandrův nejlepší přítel) jsou výborné. Pouze Angelina Jolie svojí postavu Alexandrovy matky ztvárnila poněkud podivným způsobem.

Na další 3 nejlepší historické velkofilmy se podívejte zde.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] Historické velkofilmy jsou vždy nákladná a veliká věc. Obrovská očekávání často po uvedení do kin střídají rozpaky a zklamání. Ale občas se vše povede a vznikne úžasná podívaná, která poučí a pobaví. Jelikož filmů podle historických událostí je opravdu hodně, rozhodli jsme se vybrat pouze ty, ve kterých nalezneme nějakou opravdu epickou bitvu a zároveň se snažíme zohlednit i historické období. Zbývá jenom dodat, že vybrané snímky nejsou tak úplně hodnoceny podle historické přesnosti. Předchozí část článku si můžete přečíst zde. […]

Hlava medúzy (2021) a kalich hořkosti vypitý až do dna
Copak je to za vojáka (1987) současná opatření se blíží těm v tomto filmu
Cesta do pravěku (1955) – film, který o desítky let předběhl dobu
Božena (2021) – strhující životní příběh nejslavnější české spisovatelky
Hlava medúzy (2021) a kalich hořkosti vypitý až do dna
7 smrtelných hříchů jako předloha legendárního snímku Sedm
Bláznivá střela – ikonická komedie z roku 1988 nestárne
Legendární seriál Akta X z roku 1993
Tak trochu podivný film o šíleném Jokerovi
Thór (2011) největší přínos tohoto filmu je, že uvedl nového hrdinu
Birds of Prey (2020) – podivuhodná proměna Harley Quinn a vyloženě ženská týmovka od DC
Maska (1994) je vtipná podívaná s Jimem Carrym v hlavní roli
Mumie se vrací (2001) pokračování úspěšného filmu
Piráti z Karibiku: Na konci světa (2007) smutný konec úvodní trilogie
Práti z Karibiku 2: Truhla mrtvého muže háže sérii naplno do fantasy žánru
Pán prstenů: Návrat krále a 11 Oscarů
Vetřelec
Vetřelec (1979) snímek který dodnes nahání hrůzu
Star Wars: Klonové války (2008) animovaný seriál od George Lucase
Stepfordské paničky
Stepfordské paničky (2004) absudrně komediální thriller
Ready Player One
Ready Player One: Hra začíná (2018) prakticky dokonalá filmařská práce
Animovaný zlobr Shrek v roce 2001 očaroval malé i velké diváky
Nové zpracování Mulan (2020) se trochu nepovedlo
Animák Duše (2020) směle může kandidovat na nejlepší animák roku
Frčíme
Frčíme – opravdu zábavný animák od Pixaru z roku 2020