Nejlepší historické velkofilmy – 1. část

Historické velkofilmy jsou vždy nákladná a veliká věc. Obrovská očekávání často po uvedení do kin střídají rozpaky a zklamání. Ale občas se vše povede a vznikne úžasná podívaná, která poučí a pobaví. Jelikož filmů podle historických událostí je opravdu hodně, rozhodli jsme se vybrat pouze ty, ve kterých nalezneme nějakou opravdu epickou bitvu a zároveň se snažíme zohlednit i historické období. Zbývá jenom dodat, že vybrané snímky nejsou tak úplně hodnoceny podle historické přesnosti.

  1. Poslední samuraj (2003)

Hrdina americké občanské války a válek s indiány (Tom Cruise) dostává práci v Japonsku, kde pod vedením mladého císaře probíhají rozsáhlé modernizační reformy. Za úkol má vycvičit z Japonců moderní a profesionální vojáky. Hned při první bitvě padá do zajetí samurajských rebelů vedených bývalým císařovým učitelem (Ken Watanabe), kteří modernizaci své země odmítají. Postupem času jej naplno pohlcuje smysl a náplň života těchto legendárních válečníků. Konečný střet mezi samuraji a moderním světem je ovšem nevyhnutelný. Film se zakládá na skutečných událostech, kdy proti reformám povstala skupina samurajů, tzv. Bílí tygři.

  1. Waterloo (1970)

Italsko-sovětský snímek mapující období tzv. 100 denního císařství nelze nazvat jinak, než epickým. Napoleon Bonaparte se vrátil z exilu na ostrově Elba, aby se znovu chopil moci ve Francii. To se mu také podařilo a nastalo období, které mapuje tento film, a které skončilo velkolepou bitvou u Waterloo. Film vykresluje události z obou stran barikády. Budete sledovat samotného Napoleona a jeho soupeře Artura Wellesleyho a ani jednoho nebudete optikou snímku považovat za zápornou postavu. A nakonec si užijete jednu z nejepičtějších bitev, které se kdy odehrály na stříbrném plátnu. Toto je opravdický velkofilm a zajímavostí je, že i samotná bitva probíhá tak, jak říkají záznamy.

  1. Alexander Veliký (2004)

Tento snímek vzbudil po svém uvedení dost kontroverze. Film režiséra Olivera Stona o největším vojevůdci naší historie je rozhodně zvláštní. Když jej vidíte poprvé, jste z něj rozhozeni. Když ho skouknete podruhé, myslíte si, že začínáte přicházet na to, co na tom filmu je. Teprve až tak potřetí si snímek opravdu užijete. Dlouho nedotknutou legendu Alexandra Velikého vykresluje jako člověka, se všemi slabostmi. Bitvy ve snímku jsou jak jinak než epické a herecké výkony Colina Farrela (Alexandr) a Jareda Leto (Alexandrův nejlepší přítel) jsou výborné. Pouze Angelina Jolie svojí postavu Alexandrovy matky ztvárnila poněkud podivným způsobem.

Na další 3 nejlepší historické velkofilmy se podívejte zde.

No Responses

Komentujte článek