S čerty nejsou žerty (1984) – nesmrtelné kultovní hlášky

Komediální filmová pohádka S čerty nejsou žerty režiséra Hynka Bočana byla uvedena do kin v roce 1984. Inspiraci čerpá (jak jinak) opět u Boženy Němcové a najdeme v ní opravdu všechno, co od dobrého pohádkového příběhu očekáváme. Díky skvělým hereckým výkonům i režisérovi, který se spolu s Jiřím Justem podílel i na scénáři, se nám před očima odvíjí příběh starý jako lidstvo samo, zároveň však naprosto aktuální i v dnešní době.

Synovi mlynáře Máchala – Petrovi (Vladimír Dlouhý) zemřela maminka. Poctivého stárnoucího mlynáře uhnala vypočítavá macecha (Jaroslava Kretschmerová) a záhy ho svými nároky a bezohledným chováním cíleně udřela k smrti. Mladého Petra, kterému mlýn po dědictví patřil, vyhnala z domu a lživě označila za zloděje. Petr při útěku z domova zachraňuje dvě princezny (hodnou Adélku a zlou Angelinu), díky tomu a s přispěním Angeliny je ale dopaden a posléze odsouzen ke službě ve vojenském kabátě. V pekle mezitím dozrál čas s Petrovou macechou zúčtovat. Samotný vládce pekel (Karel Heřmánek) posílá na zem čerta Janka (Ondřej Vetchý), aby macechu přinesl do pekla. Jenomže Janek je tak trochu popleta a nešika, a místo zlé macechy přinese do pekla Petrovu hodnou babičku. Lucifer se přímo pekelně rozzlobí a posílá Janka zpátky, aby napravil, co popletl. Ten se ale opije, a skončí stejně jako Petr – u verbířů ve vojsku pana krále. V tu chvíli se cesty obou hrdinů protínají, stávají se z nich přátelé a společně se pouštějí do nápravy všech chyb a omylů, rozuzlení propletenců jednotlivých postav a naplnění svých osudů.

Tuhle filmovou pohádku mám upřímně ráda. Nejen, že je skutečně neskutečně vtipná a některé z replik za léta opakování doslova zlidověly (např. „Spadlo ti to, Máchale!“ naschvál kaprála (Petr Nárožný) na apelplatzu), ale především jednotlivé její postavy a dějové linky jsou opravdové. Zlo je zlo – je vystiženo v podobách (chamtivost, lež, podvod, intrika), které jsou platné i dnes, je třeba ho potrestat, a to se nakonec také stane. Dobro někdy nebývá poznat na první pohled, občas mu to snad chvíli trvá, ale poctivost, dobrá vůle a samozřejmě opravdová láska nakonec vyhrává a je spravedlivě oceněna. Lucifer je prostě vládce pekel, ne nějaký uslintaný a šišlající umouněnec, ale postava vpravdě impozantní, princezny jsou krásné a rozdílné jako noc a den, a hloupý kaprál jako manifest tuposti, je po zásluze všem jen k smíchu.

Tak jasně a s humorem vyjádřené poselství je jednoduše osvěžující. Slabý až slaboduchý král, zlodějský rádce a další vykreslené charaktery, mají přece naprosto představitelné parametry. A upřímně – vždyť právě proto se na pohádky tak rádi díváme. Protože zlo je v nich potrestáno a dobro nakonec tak jako tak zvítězí. A po tom přece každý z nás touží i v reálném životě.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Nezapomenutelní princové z českých filmových pohádek
Kukačky – 13 dílů je málo
Pelíšky jsou už dlouhé roky nejvtipnějším filmem Vánoc
S čerty nejsou žerty (1984) – nesmrtelné kultovní hlášky
Sestra v akci – hudební komedie se vším všudy
Hlava medúzy (2021) a kalich hořkosti vypitý až do dna
7 smrtelných hříchů jako předloha legendárního snímku Sedm
Bláznivá střela – ikonická komedie z roku 1988 nestárne
Film doslova zpodobňující sedm ctností – Shazam!
Přímo pekelná zábava s Hellboyem
Kingsman: Zlatý kruh (2017) – ještě o trochu absurdnější pokračování výborné špiónské komiksovky
Liga Spravedlnosti Zacka Snydera (2021) je neuvěřitelně jiná
Godzilla vs. Kong (2021) asi nejhorší díl monster série
Harry Potter pod režisérem Davidem Yatesem
Harry Potter: série, na kterou naše generace nikdy nezapomene – 1. část
Mortal Kombat (1995) – jedna z vůbec nejlepších herních adaptací
Love and Monsters (Láska a příšery) překvapivě napínavé a zábavné postapokalyptické dobrodružství
Návrat do budoucnosti
Nadčasový, geniálně jednoduchý a inspirativní Návrat do budoucnosti
Matrix (1999) – legendární cyberpunkový snímek
Vetřelec
Vetřelec (1979) snímek který dodnes nahání hrůzu
Raya a drak (2021) – další asijská princezna od Disneyho
Disneyho princezny – znáte je všechny?
Film, který vám vysvětlí, jak funguje internet – Raubíř Ralf a internet (2018)
Raubíř Ralf (2012) patří mezi nejlepší animované retro snímky