S čerty nejsou žerty – nesmrtelná klasika a kultovní hlášky

Komediální filmová pohádka S čerty nejsou žerty režiséra Hynka Bočana byla uvedena do kin v roce 1984. Inspiraci čerpá (jak jinak) opět u Boženy Němcové a najdeme v ní opravdu všechno, co od dobrého pohádkového příběhu očekáváme. Díky skvělým hereckým výkonům i režisérovi, který se spolu s Jiřím Justem podílel i na scénáři, se nám před očima odvíjí příběh starý jako lidstvo samo, zároveň však naprosto aktuální i v dnešní době.

Synovi mlynáře Máchala – Petrovi (Vladimír Dlouhý) zemřela maminka. Poctivého stárnoucího mlynáře uhnala vypočítavá macecha (Jaroslava Kretschmerová) a záhy ho svými nároky a bezohledným chováním cíleně udřela k smrti. Mladého Petra, kterému mlýn po dědictví patřil, vyhnala z domu a lživě označila za zloděje. Petr při útěku z domova zachraňuje dvě princezny (hodnou Adélku a zlou Angelinu), díky tomu a s přispěním Angeliny je ale dopaden a posléze odsouzen ke službě ve vojenském kabátě. V pekle mezitím dozrál čas s Petrovou macechou zúčtovat. Samotný vládce pekel (Karel Heřmánek) posílá na zem čerta Janka (Ondřej Vetchý), aby macechu přinesl do pekla. Jenomže Janek je tak trochu popleta a nešika, a místo zlé macechy přinese do pekla Petrovu hodnou babičku. Lucifer se přímo pekelně rozzlobí a posílá Janka zpátky, aby napravil, co popletl. Ten se ale opije, a skončí stejně jako Petr – u verbířů ve vojsku pana krále. V tu chvíli se cesty obou hrdinů protínají, stávají se z nich přátelé a společně se pouštějí do nápravy všech chyb a omylů, rozuzlení propletenců jednotlivých postav a naplnění svých osudů.

Tuhle filmovou pohádku mám upřímně ráda. Nejen, že je skutečně neskutečně vtipná a některé z replik za léta opakování doslova zlidověly (např. „Spadlo ti to, Máchale!“ naschvál kaprála (Petr Nárožný) na apelplatzu), ale především jednotlivé její postavy a dějové linky jsou opravdové. Zlo je zlo – je vystiženo v podobách (chamtivost, lež, podvod, intrika), které jsou platné i dnes, je třeba ho potrestat, a to se nakonec také stane. Dobro někdy nebývá poznat na první pohled, občas mu to snad chvíli trvá, ale poctivost, dobrá vůle a samozřejmě opravdová láska nakonec vyhrává a je spravedlivě oceněna. Lucifer je prostě vládce pekel, ne nějaký uslintaný a šišlající umouněnec, ale postava vpravdě impozantní, princezny jsou krásné a rozdílné jako noc a den, a hloupý kaprál jako manifest tuposti, je po zásluze všem jen k smíchu.

Tak jasně a s humorem vyjádřené poselství je jednoduše osvěžující. Slabý až slaboduchý král, zlodějský rádce a další vykreslené charaktery, mají přece naprosto představitelné parametry. A upřímně – vždyť právě proto se na pohádky tak rádi díváme. Protože zlo je v nich potrestáno a dobro nakonec tak jako tak zvítězí. A po tom přece každý z nás touží i v reálném životě.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Hlava medúzy (2021) a kalich hořkosti vypitý až do dna
Copak je to za vojáka (1987) současná opatření se blíží těm v tomto filmu
Cesta do pravěku (1955) – film, který o desítky let předběhl dobu
Božena (2021) – strhující životní příběh nejslavnější české spisovatelky
Hlava medúzy (2021) a kalich hořkosti vypitý až do dna
7 smrtelných hříchů jako předloha legendárního snímku Sedm
Bláznivá střela – ikonická komedie z roku 1988 nestárne
Legendární seriál Akta X z roku 1993
Tak trochu podivný film o šíleném Jokerovi
Thór (2011) největší přínos tohoto filmu je, že uvedl nového hrdinu
Birds of Prey (2020) – podivuhodná proměna Harley Quinn a vyloženě ženská týmovka od DC
Maska (1994) je vtipná podívaná s Jimem Carrym v hlavní roli
Mumie se vrací (2001) pokračování úspěšného filmu
Piráti z Karibiku: Na konci světa (2007) smutný konec úvodní trilogie
Práti z Karibiku 2: Truhla mrtvého muže háže sérii naplno do fantasy žánru
Pán prstenů: Návrat krále a 11 Oscarů
Vetřelec
Vetřelec (1979) snímek který dodnes nahání hrůzu
Star Wars: Klonové války (2008) animovaný seriál od George Lucase
Stepfordské paničky
Stepfordské paničky (2004) absudrně komediální thriller
Ready Player One
Ready Player One: Hra začíná (2018) prakticky dokonalá filmařská práce
Animovaný zlobr Shrek v roce 2001 očaroval malé i velké diváky
Nové zpracování Mulan (2020) se trochu nepovedlo
Animák Duše (2020) směle může kandidovat na nejlepší animák roku
Frčíme
Frčíme – opravdu zábavný animák od Pixaru z roku 2020