Co jsme viděli, co jsme slyšeli (2021) je nové mysteriózní drama

Americký snímek „Co jsme viděli, co jsme slyšeli“ dvojice režisérů S. S. Berman a R. Pulciniho se dá zařadit mezi mysteriózní horory, nebo spíše dramata. Scénáře se ujala podle knižní předlohy autorky Elizabeth Brundage stejná dvojice, a se značným váháním a lítosti musím konstatovat, že potenciál knižní předlohy podle mého soudu spíše nenaplnila.

Výteční herci, skvělý rozjezd …

Zdroj: Netflix

Mladí manželé Catherine (Amanda Seyfried) a George (James Norton) se čtyřletou dcerkou se kvůli práci manžela přestěhují z Manhattanu do osady Hudson Valley. Starý a tak trochu záhadou opředený dům vybral George, který zde také dostal místo na místní univerzitě. Vztah obou manželů není bez problémů, to je od samého začátku zřejmé. Od prvních okamžiků, kdy se rodina nastěhuje do nového domu, je také pozornost diváka směřována k tajemné, mysteriózní hranici mezi světem živých a mrtvých, která – zdá se – je právě v tomto stavení víc než relativní. Catherin i její malá dcera spatřují v domě duchy minulosti, a to nikoliv obrazně, ale doslova. Současně s tím, jak se postupně rozkrývá pohnutá minulost tohoto místa, jsou stále víc a důkladněji odhalovány osobnosti hlavních hrdinů i slabiny jejich vztahu. Tato část filmu je skutečně nadprůměrná. Skvělý je výkon Amandy Seyfried, která svojí autentičností drží pozornost i sympatie diváka. Neméně dobrý je ale i její protějšek James Norton, který postupně odkrývá svou pravou tvář a dává divákovi tušit, že vedle duchařské historky se tu odvíjí snad ještě děsuplnější osobní drama. A právě tato rovina, toto propletení dvou úrovní filmu – tajuplného duchařského doteku minulosti s rozvíjejícím se obrovským osobním dramatem, děsivým snad více, než doteky světa mrtvých – je dle mého soudu nadprůměrné. Bohužel ale nic netrvá věčně.

Tak trochu promarněná šance

Co jsme viděli, co jsme slyšeli

Zdroj: Netflix

Závěru filmu „Co jsme viděli, co jsme slyšeli“ nelze upřít překvapivé finále. Vcelku logické, přesto v jistém ohledu nečekané. To je ale podle mého soudu málo. Ten moment, který diváka zaskočí a dostane, je dalším průběhem poslední sekvence filmu úplně promarněn. Jaksi se rozmělní a vytratí. Zbyde jen „dohrání“ nevyhnutelného, ukončení všech zajímavých vedlejších linií bez jakékoliv pointy, jako by už na ní nezbyl čas. A na samém konci poněkud patetický a příliš návodný obraz… snad prostor pro představivost, pro mě ale jen nepříliš vydařený spoiler. Při závěrečných titulcích jsem se nemohla zbavit lítosti, jak s tím napínavým námětem, skvěle a profesionálně odevzdanou hereckou prací, s příběhem, který mě po dobu sta minut z celkových sto dvaceti skutečně bavil, napínal, zaujal, jak s ním poslední dvacetiminutovka udělala „rychlý proces“. Co jsme viděli, co jsme slyšeli – v mnoha ohledech víc, než průměrný snímek, kterému ale potenciál tak trochu protekl mezi prsty. Zbývá jen zamyslet se nad tím, co jsme vidět mohli, ale nakonec po tom nebylo ani vidu, ani slechu. Škoda.

Zdroj: Netflix

Nezapomenutelní princové z českých filmových pohádek
Kukačky – 13 dílů je málo
Pelíšky jsou už dlouhé roky nejvtipnějším filmem Vánoc
S čerty nejsou žerty (1984) – nesmrtelné kultovní hlášky
Rychle a zběsile (2001), aneb jak se zrodila legendární série
Francouzská revoluce (2020) – sex, násilí a něco jako upíři
Sestra v akci – hudební komedie se vším všudy
Hlava medúzy (2021) a kalich hořkosti vypitý až do dna
Film doslova zpodobňující sedm ctností – Shazam!
Přímo pekelná zábava s Hellboyem
Kingsman: Zlatý kruh (2017) – ještě o trochu absurdnější pokračování výborné špiónské komiksovky
Liga Spravedlnosti Zacka Snydera (2021) je neuvěřitelně jiná
Lepší obsah nikdo nemá: Disney+ už funguje v ČR a může porazit Netflix
Přitažlivé superhrdinky z filmového světa Marvelu
Francouzská revoluce (2020) – sex, násilí a něco jako upíři
Godzilla vs. Kong (2021) asi nejhorší díl monster série
Love and Monsters (Láska a příšery) překvapivě napínavé a zábavné postapokalyptické dobrodružství
Návrat do budoucnosti
Nadčasový, geniálně jednoduchý a inspirativní Návrat do budoucnosti
Matrix (1999) – legendární cyberpunkový snímek
Vetřelec
Vetřelec (1979) snímek který dodnes nahání hrůzu
Animované snímky, které i po letech zahřejí u srdce
Raya a drak (2021) – další asijská princezna od Disneyho
Disneyho princezny – znáte je všechny?
Film, který vám vysvětlí, jak funguje internet – Raubíř Ralf a internet (2018)