Shrek od nejhoršího po nejlepší

V roce 2001 si srdce neuvěřitelného množství mladých i starších diváků získal zelený samotářský zlobr Shrek. Dreamworks studios se tehdy podařilo podle knižní předlohy Williama Steiga vytvořit pohádkového anti-hrdinu se srdcem na pravém místě.

Shrek je protivný samotář se svérázným smyslem pro humor a dost protivnou náladou. Není sice až tak moc negativní jako Grich, ale stejně byste od něj neočekávali, že bude zachraňovat princezny, porážet draky apod. Příběhy o tomto zlobrovi jsou přímo přecpané inteligentním humorem i povrchní srandou, zároveň však dbají na základní stavební kameny každé opravdové pohádky, souboj dobra se zlem. Nebojí se pop-kulturních narážek ani poněkud netradičního pohledu na klasické pohádkové postavy. Do dnešních dnů se samotný Shrek dočkal už 4 dílů, sólového dílu se dočkal i jeden z jeho parťáků, Kocour v botách. Proslýchá se, že oba dva se v následujících letech dočkají dalších pokračování.

Zdroj: Pixar

Shrek Třetí

Třetí dobrodružství dnes již legendárního zlobra je asi nejhorším dílem série. Děj vás nenadchne a skoro to působí, jako by tentokrát tvůrci spíš vařili z vody. Shrek Třetí se, mimo jiné, snaží parodovat Artušovskou legendu, ta ovšem rozhodně není pohádka. Zhrzený princ Krasoň se snaží uzmout moc nad královstvím a do cesty se mu staví princeznovský odboj. To není sám o sobě špatný nápad, bohužel tvůrcům se nějak nepodařilo tyto dvě linky přesvědčivě sjednotit. Na rozdíl od prvních dvou dílů jsou zdejší vtipy spíš slabší a po konci filmu pořádně nemáte chuť si ho hned pustit znovu.

Zdroj: Pixar

Shrek: Zvonec a konec

Z temné minulosti povstává zapomenutý nepřítel pohádkových bytostí. Vyčůraný obchodník s přáními, to je Rampelník, kterého Shrek kdysi nepřímo připravil o klienty, pověst i úspěch. Ovšem Shrek také neskáče radostí do stropu. Rodinný život ho ubíjí, a tak když mu Rampelník učiní návrh, že výměnou za jeden den z minulosti, který si náš zlobr ani nepamatuje, mu dopřeje jeden den bez totální svobody, podlehne. Zadělá tak ovšem na opravdu velké problémy celému pohádkovému světu. Rampelník totiž v nově vzniklé alternativní realitě získá veškerou moc. Ve snímku je cítit, že se tvůrci nesnažili do děje rvát vtip za vtipem za každou cenu. Pohádkové bytosti, které důvěrně známe, mezi sebou mají zcela odlišné vztahy a Shrek se zoufale snaží dát vše do pořádku. Při tom zjišťuje, že není zas takový neohrožený borec, jak si sám o sobě myslel. Děj čtvrtého dílu je rozhodně zajímavý a napínavý, ovšem už méně vtipný.

Shrek

Zdroj: Pixar

Shrek

První díl série je naprosto nezapomenutelný. Divák bude u vytržení z celého pohádkového světa. Zápletka je až překvapivě dobrá a vtipná. Z řady situací se bude smíchy popadat za břicho a nerudný Shrek i jeho kamarád Oslík (Edie Murphy) vám přirostou k srdci. První díl je zcela určitě důvodem, proč se z těchto příběhů stal takový fenomén. Vše je tu akorát a přesto je to pouze začátek. Sám o sobě je první díl skvělý, ale když k němu přidáte i to, že odstartoval celý tento fenomén, je naprosto fantastický.

Zdroj: Pixar

Shrek 2

Ačkoliv to snad nikdo nemohl očekávat, Shrek 2 je ještě o chlup lepší, našlapanější a vtipnější než jednička. Děj má větší spád a všechny geniální nápady, které se objevily v jedničce, jsou zde dotažené do naprosto perfektní podoby. Pomyslnou třešničkou na dortu je nový kamarád do party, Kocour v botách, jakási kočičí verze Zora mstitele, kterého dabuje Antonio Banderas (Zoro osobně). K tomu přidejte skvělý soundtrack a máte jeden z nejlepší animáků ever.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Hlava medůzy, nový seriál z roku 2021 zatím není nic moc
Kukačky 1. díl – nejnovější seriál České televize
Srovnání: O vánoční hvězdě (2020) vs. Hodinářův učeň (2019)
O vánoční hvězdě – pohádka z roku 2020
Hlava medůzy, nový seriál z roku 2021 zatím není nic moc
Rychle a zběsile (2001), aneb jak se zrodila legendární série
Z pekla (2001) – Johnny Depp pátrá po Jacku Rozparovači
Realistický Kult hákového kříže (1998) a fantastický Edward Norton
Z pekla (2001) – Johnny Depp pátrá po Jacku Rozparovači
TOP 5: Nejlepší X-Meni
X-Men: Budoucí minulost aneb cestování časem
Sebevražedný oddíl: Rozpoutané peklo – opravdický Sebevražedný oddíl
Frčíme
Frčíme – opravdu zábavný animák od Pixaru z roku 2020
TOP 5 Harry Potter – nejlepší filmy z kouzelnického světa
Kong: Ostrov lebek (2017) a pokus o znovuzrození filmové legendy
Harry Potter a relikvie smrti 2. část
Tenet (2020) je jedním z nejočekávanějších snímků minulého roku se spoustou ale
5 nejlepších filmů ze světa Star Wars
Terminátor: Temný osud – feministický manifest roku 2019
Bumblebee – trošku správný návrat ke kořenům Transformers
Animák Duše (2020) směle může kandidovat na nejlepší animák roku
Frčíme
Frčíme – opravdu zábavný animák od Pixaru z roku 2020
Srovnání: O vánoční hvězdě (2020) vs. Hodinářův učeň (2019)
O vánoční hvězdě – pohádka z roku 2020