Shrek od nejhoršího po nejlepší

V roce 2001 si srdce neuvěřitelného množství mladých i starších diváků získal zelený samotářský zlobr Shrek. Dreamworks studios se tehdy podařilo podle knižní předlohy Williama Steiga vytvořit pohádkového anti-hrdinu se srdcem na pravém místě.

Shrek je protivný samotář se svérázným smyslem pro humor a dost protivnou náladou. Není sice až tak moc negativní jako Grich, ale stejně byste od něj neočekávali, že bude zachraňovat princezny, porážet draky apod. Příběhy o tomto zlobrovi jsou přímo přecpané inteligentním humorem i povrchní srandou, zároveň však dbají na základní stavební kameny každé opravdové pohádky, souboj dobra se zlem. Nebojí se pop-kulturních narážek ani poněkud netradičního pohledu na klasické pohádkové postavy. Do dnešních dnů se samotný Shrek dočkal už 4 dílů, sólového dílu se dočkal i jeden z jeho parťáků, Kocour v botách. Proslýchá se, že oba dva se v následujících letech dočkají dalších pokračování.

Zdroj: Pixar

Shrek Třetí

Třetí dobrodružství dnes již legendárního zlobra je asi nejhorším dílem série. Děj vás nenadchne a skoro to působí, jako by tentokrát tvůrci spíš vařili z vody. Shrek Třetí se, mimo jiné, snaží parodovat Artušovskou legendu, ta ovšem rozhodně není pohádka. Zhrzený princ Krasoň se snaží uzmout moc nad královstvím a do cesty se mu staví princeznovský odboj. To není sám o sobě špatný nápad, bohužel tvůrcům se nějak nepodařilo tyto dvě linky přesvědčivě sjednotit. Na rozdíl od prvních dvou dílů jsou zdejší vtipy spíš slabší a po konci filmu pořádně nemáte chuť si ho hned pustit znovu.

Zdroj: Pixar

Shrek: Zvonec a konec

Z temné minulosti povstává zapomenutý nepřítel pohádkových bytostí. Vyčůraný obchodník s přáními, to je Rampelník, kterého Shrek kdysi nepřímo připravil o klienty, pověst i úspěch. Ovšem Shrek také neskáče radostí do stropu. Rodinný život ho ubíjí, a tak když mu Rampelník učiní návrh, že výměnou za jeden den z minulosti, který si náš zlobr ani nepamatuje, mu dopřeje jeden den bez totální svobody, podlehne. Zadělá tak ovšem na opravdu velké problémy celému pohádkovému světu. Rampelník totiž v nově vzniklé alternativní realitě získá veškerou moc. Ve snímku je cítit, že se tvůrci nesnažili do děje rvát vtip za vtipem za každou cenu. Pohádkové bytosti, které důvěrně známe, mezi sebou mají zcela odlišné vztahy a Shrek se zoufale snaží dát vše do pořádku. Při tom zjišťuje, že není zas takový neohrožený borec, jak si sám o sobě myslel. Děj čtvrtého dílu je rozhodně zajímavý a napínavý, ovšem už méně vtipný.

Shrek

Zdroj: Pixar

Shrek

První díl série je naprosto nezapomenutelný. Divák bude u vytržení z celého pohádkového světa. Zápletka je až překvapivě dobrá a vtipná. Z řady situací se bude smíchy popadat za břicho a nerudný Shrek i jeho kamarád Oslík (Edie Murphy) vám přirostou k srdci. První díl je zcela určitě důvodem, proč se z těchto příběhů stal takový fenomén. Vše je tu akorát a přesto je to pouze začátek. Sám o sobě je první díl skvělý, ale když k němu přidáte i to, že odstartoval celý tento fenomén, je naprosto fantastický.

Zdroj: Pixar

Shrek 2

Ačkoliv to snad nikdo nemohl očekávat, Shrek 2 je ještě o chlup lepší, našlapanější a vtipnější než jednička. Děj má větší spád a všechny geniální nápady, které se objevily v jedničce, jsou zde dotažené do naprosto perfektní podoby. Pomyslnou třešničkou na dortu je nový kamarád do party, Kocour v botách, jakási kočičí verze Zora mstitele, kterého dabuje Antonio Banderas (Zoro osobně). K tomu přidejte skvělý soundtrack a máte jeden z nejlepší animáků ever.

Nezapomenutelní princové z českých filmových pohádek
Kukačky – 13 dílů je málo
Pelíšky jsou už dlouhé roky nejvtipnějším filmem Vánoc
S čerty nejsou žerty (1984) – nesmrtelné kultovní hlášky
Rychle a zběsile (2001), aneb jak se zrodila legendární série
Francouzská revoluce (2020) – sex, násilí a něco jako upíři
Sestra v akci – hudební komedie se vším všudy
Hlava medúzy (2021) a kalich hořkosti vypitý až do dna
Film doslova zpodobňující sedm ctností – Shazam!
Přímo pekelná zábava s Hellboyem
Kingsman: Zlatý kruh (2017) – ještě o trochu absurdnější pokračování výborné špiónské komiksovky
Liga Spravedlnosti Zacka Snydera (2021) je neuvěřitelně jiná
Lepší obsah nikdo nemá: Disney+ už funguje v ČR a může porazit Netflix
Přitažlivé superhrdinky z filmového světa Marvelu
Francouzská revoluce (2020) – sex, násilí a něco jako upíři
Godzilla vs. Kong (2021) asi nejhorší díl monster série
Love and Monsters (Láska a příšery) překvapivě napínavé a zábavné postapokalyptické dobrodružství
Návrat do budoucnosti
Nadčasový, geniálně jednoduchý a inspirativní Návrat do budoucnosti
Matrix (1999) – legendární cyberpunkový snímek
Vetřelec
Vetřelec (1979) snímek který dodnes nahání hrůzu
Animované snímky, které i po letech zahřejí u srdce
Raya a drak (2021) – další asijská princezna od Disneyho
Disneyho princezny – znáte je všechny?
Film, který vám vysvětlí, jak funguje internet – Raubíř Ralf a internet (2018)