Sportovní dokumenty 21. století, které nesmíte přehlédnout

Sportovní dokumenty dokážou diváka strhnout, dojmout i nadchnout. V 21. století vyšlo hned několik dokumentů s touto tématikou, které rozhodně stojí za zmínku. Na mnohé z nich se dá dívat se stejným zaujetím, jako na klasické filmy. V tomto článku se podíváme na ty nejvýraznější sportovní dokumenty našeho století.

Senna

sportovní dokument

Zdroj: Universal Pictures

Trojnásobný mistr světa Formule 1. Brazilec, kterého milovala celá jeho země. Senna je dokument o pekelně rychlém závodníkovi. Jeho životu se věnuje od začátku kariéry, až k jejímu smutnému konci. Výrazně se zaměřuje i na rivalitu Brazilce Ayrtona Senny a Alaina Prosta. Oba byli skvělými závodníky, oba se stali 3x mistrem světa a oba měli úplně odlišný styl chování i řízení. Tento slavný dokument pomáhá divákům pochopit, proč se Senna stal idolem celé Brazílie i milionů dalších fanoušků rychlých aut na celém světě. Barvitě vykresluje příběh muže, který ztělesňoval rychlost. Muže, který za svou vášeň a touhu po vítězství zaplatil životem.

Pásky z Nagana

Zdroj: Česká televize

V roce 1998 vyhrál podceňovaný hokejový národní tým České republiky zlatou olympijskou medaili. Olympijských her v Naganu se tehdy poprvé účastnili hráči z NHL, včetně největší legendy tohoto sportu. Všeobecně se očekávalo, že zlato uzme nabušený tým Kanady v čele s Waynem Gretzkym. Ale podceňovaný tým České republiky předváděl neskutečné výkony. Dokázal vyřadit USA, na nájezdy Kanadu a ve finále skolil i ruského medvěda. Pásky z Nagana jsou filmem, který uvádí toto sportovní vítězství do kontextu doby. Promluví v něm hned několik zahraničních sportovních legend a zvláštní důraz je zde kladen na postavu dnes již zesnulého trenéra Ivana Hlinky.

Diego Maradona

Zdroj: Altitude Film Distribution

Tvůrci veleúspěšného dokumentu Senna o pár let později natočili pořad o famózním fotbalistovi Maradonovi, který se proslavil nejenom svými kouzli na hřišti, ale i výstřelky a závislostmi mimo něj. Maradona byl kluk z chudých poměrů. Malý vzrůstem, ale s míčem si rozuměl jako nikdo jiný. Díky tomu se už jako mladík dostal do slavné Barcelony, ale při tomto angažmá nebyl úplně šťastný. Odešel do průměrného italského klubu Neapole a vytáhnul ho až na samotný vrchol. Svoji vlast dovedl, i za cenu drobného podvodu, na mistrovství světa k titulu.

Prakticky celou svoji kariéru se malinký Argentinec pral se závislostí na alkoholu a drogách, což se několik let dařilo lidem kolem něj zamaskovat, ale nakonec se provalily dopingové skandály a Maradonova kariéra nabrala strmý pád. Tento pořad ovšem ve výsledku působí spíše jako obhajoba drogově závislého fotbalisty. Od začátku do konce je v něm zmiňován neuvěřitelný tlak, kterému byl fotbalista vystavován a prakticky všichni respondenti v něm mluví o dnes již zesnulém Argentinci v dobrém. I přes to je Diego Maradona skvěle poskládaný dokument o jedné z největších fotbalových legend.

Schumacher

Zdroj: Netflix

Dokument Schumacher od Netflixu vykresluje nejrůznější tváře a situace v životě sedmi násobného mistra světa Formule 1. Publikuje dosud nezveřejněné záběry, promlouvají v něm Schumacherovi konkurenti i rodina. Divákům nabízí jedinečný pohled do osobního života této závodní legendy. Nevyhýbá se ani kritice, zmiňuje Schumacherovu neochotu uznat vlastní chybu a ukazuje závodní incidenty, které nebyly tak úplně fér. Na závěr zmiňuje i několik informací o současném zdravotním stavu německé sportovní legendy. Přesto máte na jeho konci pocit, že toho mohlo být trochu víc. Skvělý dokument, který nejednoho diváka donutí po shlédnutí zasednout ke klávesnici a vyhledat si další informace.

Jedna noc v Turíně

Zdroj: New Black Films

Fotbalisté Anglie dokázali mistrovství světa vyhrát pouze jednou. V roce 1966, ale v roce 1990 rozhodně nebyli jedním z favoritů. Po událostech z Bruselského stadionu v roce 1985 se několik let nemohli anglické týmy účastnit mezinárodních utkání. Prakticky všichni se obávali anglických fotbalových fanoušků a v této atmosféře vyrážel národní tým Albionu na mistrovství světa. Ze začátku to na velký úspěch nevypadalo, ale tým se semknul a nečekaně došel až do semifinále, které se hrálo na stadionu v Turíně. Dokument Jedna noc v Turíně nevypráví pouze sportovní příběh, ale klade důraz i na zážitky Anglických fanoušků. Nevyhýbá se tématu policejní šikany, ani se nesnaží vykreslovat problémové anglické hráče v lepším světle. Přesně tohle je správný sportovní dokument.

Nezapomenutelní princové z českých filmových pohádek
Kukačky – 13 dílů je málo
Pelíšky jsou už dlouhé roky nejvtipnějším filmem Vánoc
S čerty nejsou žerty (1984) – nesmrtelné kultovní hlášky
Rychle a zběsile (2001), aneb jak se zrodila legendární série
Francouzská revoluce (2020) – sex, násilí a něco jako upíři
Sestra v akci – hudební komedie se vším všudy
Hlava medúzy (2021) a kalich hořkosti vypitý až do dna
Film doslova zpodobňující sedm ctností – Shazam!
Přímo pekelná zábava s Hellboyem
Kingsman: Zlatý kruh (2017) – ještě o trochu absurdnější pokračování výborné špiónské komiksovky
Liga Spravedlnosti Zacka Snydera (2021) je neuvěřitelně jiná
Lepší obsah nikdo nemá: Disney+ už funguje v ČR a může porazit Netflix
Přitažlivé superhrdinky z filmového světa Marvelu
Francouzská revoluce (2020) – sex, násilí a něco jako upíři
Godzilla vs. Kong (2021) asi nejhorší díl monster série
Love and Monsters (Láska a příšery) překvapivě napínavé a zábavné postapokalyptické dobrodružství
Návrat do budoucnosti
Nadčasový, geniálně jednoduchý a inspirativní Návrat do budoucnosti
Matrix (1999) – legendární cyberpunkový snímek
Vetřelec
Vetřelec (1979) snímek který dodnes nahání hrůzu
Animované snímky, které i po letech zahřejí u srdce
Raya a drak (2021) – další asijská princezna od Disneyho
Disneyho princezny – znáte je všechny?
Film, který vám vysvětlí, jak funguje internet – Raubíř Ralf a internet (2018)