Nejslavnější filmy od Spielberga: Viděli jste je všechny?

Jen málokterý filmový tvůrce má za sebou tolik úspěchů jako Steven Spielberg. Tento slavný režisér má ve svém portfoliu neskutečný počet celosvětově úspěšných trháků. A my jsme do tohoto článku vybrali ty úplně nejslavnější.

Spielberg

Dobrosrdečný mimozemšťan E.T. Zdroj: Universal Pictures

E.T. – Mimozemšťan (1982)

Mimozemšťana, který nestačil odlet své mateřské lodi a uvízl na naší planetě, si ve spojení s režisérem Stevenem Spielbergem vybaví snad opravdu každý. Desetiletý Eliotovi se ztraceného stvoření ujme a postupem času ho představí i svým sourozencům. Začnou mu přezívat E.T. Mimozemšťanovi se ale stýská po domově, a tak je brzy zaděláno na opravdu veliký a napínavý doják. Kdo by si nepamatoval třeba dojemnou scénu: „E.T. volat domů“. Snímek celkově získal 4 Oscary. Hudbu k němu složil John Williams.

Zřejmě nejslavnější, ale fiktivní, archeolog na světě. Zdroj: Lucasfilm

Indiana Jones a dobyvatelé ztracené archy (1981)

Spielberg seděl na režisérském křesle i při natáčení jedničky Indiana Jonese. Postavu fiktivního archeologa mu představil George Lucas během společného pobytu na Havaji v roce 1977. Spielberg tehdy údajně toužil po tom, aby mohl natočit bondovku. Lucas mu prý Indiana Jonese představil s tím, že jde o ještě lepší postavu, než je agent 007. V tomto směru se jistě nemýlil, ač se jedná o jiný žánr, Indiana Jones agentu 007 s úspěchem může konkurovat. První díl získal 5 Oscarů a dočkal se 3 postupně dalších dílů. V plánu je údajně i 5. pokračování.

Sen mnoha malých kluků o obživlých dinosaurech ožívá ve filmu Jurský park. Zdroj: Univesrsal Pictures

Jurský park (1993)

Zfilmováním knihy autora Michaela Crichtona splnil Spielberg sen mnoha malých kluků. V realitě tohoto filmu se vědcům podařilo přivést dinosaury zpět k životu. Plánovaný zábavní park je těsně před schválením, když události ovlivní konkurenční špionáž. Uplacený zaměstnanec způsobí, že přestanou fungovat elektrické ohradníky výběhů a dinosauři se mohou začít volně pohybovat po ostrově, kde se však stále pohybuje několik lidí včetně vnoučat zakladatele parku. Jurský park je obrovsky napínavý a prehistoričtí tvorové i fauna jsou, na svoji dobu, neskutečně věrohodní. Byla z toho 3 oscarová ocenění, 2 další filmy a v roce 2015 příchod nové trilogie pod názvem Jurský svět. Spielberg režíroval i méně úspěšné druhé pokračování.

Zachraňte vojína Ryana je jedním z nejlepších filmů ve svém žánru vůbec. Zdroj: Paramount Pictures

Zachraňte vojína Ryana (1998)

Ve válečném drama z 2. světové války září v hlavní roli Tom Hanks. Tento film rozhodně patří mezi ty vůbec nejlepší ve svém žánru. Snímek demonstruje na příběhu spojenecké jednotky celou tragičnost druhé světové války. Je zde realisticky vykreslené násilí, strádání, neuvěřitelná autenticita doslova vystupuje z filmového plátna a vtahuje diváka nejen do děje, ale téměř fyzicky přímo na bojiště. Film Zachraňte vojína Ryana získal v roce 1999 5 Oscarů, jeden z nich byl i za nejlepší režii. V dalších 6 kategoriích byl nominován.

Hlavní roli v Schindlerově seznamu dostal Liam Neeson. Zdroj: Universal Pictures

Schindlerův seznam (1993)

Historický životopisný příběh podle knihy Thomase Keneallyho získal 7 Oscarů. Na příběhu německého obchodníka, člena NS – Oskara Schindlera, který v polském Krakovu navzdory obrovskému risku a vlastní oběti zachrání 1 100 židů před smrtí v koncentračním táboře, otevřeně a věrně vykresluje drama holocaustu. Hlavního hrdinu si zde zahrál Liam Neeson. Tento Spielbergův film je netradičně natočen černobíle, což fantasticky graduje a umocňuje jeho tíživou atmosféru, která drží nervy napnuté až do samého konce. Mimo dalších dostal Schindlerův seznam i Oscara za skvělou hudbu Johna Williamse.

Ready Player One

Ve snímku Ready Player One Spielberg dokázal, že je stále mistrem svého řemesla. Zdroj: Warner Bros. Pictures

Ready Player One: Hra začíná (2018)

Nejmladší snímek v tomto seznamu je zároveň jediným z uvedených, který nezískal Cenu Akademie – Oscara. Přesto se jedná o nezapomenutelný film. Jeho předlohou je stejnojmenná kniha od Ernesta Clina. Děj z budoucnosti je od prvního okamžiku neuvěřitelně promyšlený, napínavý a podmanivý. Akční sci-fi obsahuje obrovské množství popkulturních narážek a odkazů, a jakkoliv každý nemusí milovat tento žánr a nepoutá ho představa virtuální reality, nelze zůstat nad věcí. Steven Spielberg tímto filmem jednoznačně dokázal, že je i po 60 letech mistrem svého řemesla.

Nezapomenutelní princové z českých filmových pohádek
Kukačky – 13 dílů je málo
Pelíšky jsou už dlouhé roky nejvtipnějším filmem Vánoc
S čerty nejsou žerty (1984) – nesmrtelné kultovní hlášky
Rychle a zběsile (2001), aneb jak se zrodila legendární série
Francouzská revoluce (2020) – sex, násilí a něco jako upíři
Sestra v akci – hudební komedie se vším všudy
Hlava medúzy (2021) a kalich hořkosti vypitý až do dna
Film doslova zpodobňující sedm ctností – Shazam!
Přímo pekelná zábava s Hellboyem
Kingsman: Zlatý kruh (2017) – ještě o trochu absurdnější pokračování výborné špiónské komiksovky
Liga Spravedlnosti Zacka Snydera (2021) je neuvěřitelně jiná
Lepší obsah nikdo nemá: Disney+ už funguje v ČR a může porazit Netflix
Přitažlivé superhrdinky z filmového světa Marvelu
Francouzská revoluce (2020) – sex, násilí a něco jako upíři
Godzilla vs. Kong (2021) asi nejhorší díl monster série
Love and Monsters (Láska a příšery) překvapivě napínavé a zábavné postapokalyptické dobrodružství
Návrat do budoucnosti
Nadčasový, geniálně jednoduchý a inspirativní Návrat do budoucnosti
Matrix (1999) – legendární cyberpunkový snímek
Vetřelec
Vetřelec (1979) snímek který dodnes nahání hrůzu
Animované snímky, které i po letech zahřejí u srdce
Raya a drak (2021) – další asijská princezna od Disneyho
Disneyho princezny – znáte je všechny?
Film, který vám vysvětlí, jak funguje internet – Raubíř Ralf a internet (2018)