Anděl páně

Další filmová pohádka na motivy Boženy NěmcovéAnděl páně, byla poprvé uvedena v roce 2005. A její uvedení vzbudilo právem velký ohlas. Podle scénáře Lucie Konášové natočil režisér Jiří Strach kouzelnou pohádkovou klasiku s vánoční tématikou, která kromě výborných hereckých výkonů a spousty zvučných hereckých jmen přinesla i trochu jiný úhel pohledu na vánoční svátky a nebojím se říci, že pro děti i leckdy nové a zajímavé informace ze světa mimo současnou realitu.

Zdroj: ceskatelevize.cz

Příběh začíná den před Štědrým večerem v nebi. Všichni se chystají na oslavy Ježíškova narození, každý přispívá svým dílem. Vidíme zde postavy Pána Boha (Jiří Bartoška), Panny Marie (Klára Issová) a nejrůznějších svatých, andělský sbor a především poznáváme anděla Petronela (Ivan Trojan), který je tvrdohlavý nešika, malinko rebel a trošku náfuka, každému překáží anebo ho poučuje. U brány nebeské spolu s čertem Uriášem (Jiří Dvořák) třídí hříšníky, a když povýšeně odsoudí k peklu i ctihodnou Abatyši, nazlobí i samotného Pána Boha. Ten, posílá za trest Petronela na zem, aby do Štědrého večera napravil byť jednoho jediného hříšníka, jinak sám skončí jako padlý anděl v pekle. Společníkem mu má být právě škodolibý čert Uriáš. A tak se tato nesourodá dvojice ocitá v zasněžené krajině a zhýčkaný Petronelus, kterému jsou však lidské pozemské bytí, jejich pohnutky, starosti, pocity a lidská povaha vůbec, zcela neznámé. Začíná tak ve své naivitě hledat svého hříšníka. Co bylo už tak nesnadné, to se s jeho přispěním ještě zamotá, a tak víc, než co jiného, musí se ti dva snažit napravit, co sami – ač neradi – natropili. A to se jim také nakonec samozřejmě podaří. Hodná Dorotka (Zuzana Kajnarová) se neprovdá za chamtivého správce (Oldřich Navrátil), ale skončí v náručí napraveného knížete Maxmiliána (David Švehlík).

Zdroj: ceskatelevize.cz

Kromě názorného představení lidských povah a jejich činů, se mi moc líbí ještě jedna linie příběhu. Putování zasněženým krajem, zápletka i konečné prozření Petronela, že zaslepeným hříšníkem byl vlastně on sám, je provázeno bezpočtem situací, ve kterých si anděl sám neporadí, z čerta pokušitele se tak stává nejen průvodce, ale i přítel – ač se tak sveřepě až do samotného konce netváří. I přesto by ale sami dva v tak krátkém časovém úseku stejně neuspěli. Na pomoc si tedy v průběhu děje volají nejrůznější svaté (např. sv. Martin jim půjčí bílého koně, sv. Lucie zkrátí noc, Pankrác, Servác a Bonifác zamrznou rybník, sv. Barbora je dostane do zamčeného vězení atd.). Je to nejen milé připomenutí starých tradic a lidových pranostik, ale i nevtíravá forma poučení, jak to s těmi svatými (alespoň některými) vlastně je.

Zdroj: ceskatelevize.cz

Herecké výkony dvojice hlavních protagonistů i laskavý humor jsou při poměrně jednoduché výpravě o to působivější. Pohádka je podle mého mínění nejen motivem, ale i poselstvím vánoční. Možná má své odpůrce, ale já si myslím, že připomenout si sílu duchovní a zamyslet se nad tím, co je dobré a opravdové, vůbec není na škodu. A to nejen o Vánocích.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Hlava medůzy, nový seriál z roku 2021 zatím není nic moc
Kukačky 1. díl – nejnovější seriál České televize
Srovnání: O vánoční hvězdě (2020) vs. Hodinářův učeň (2019)
O vánoční hvězdě – pohádka z roku 2020
Hlava medůzy, nový seriál z roku 2021 zatím není nic moc
Rychle a zběsile (2001), aneb jak se zrodila legendární série
Z pekla (2001) – Johnny Depp pátrá po Jacku Rozparovači
Realistický Kult hákového kříže (1998) a fantastický Edward Norton
Z pekla (2001) – Johnny Depp pátrá po Jacku Rozparovači
TOP 5: Nejlepší X-Meni
X-Men: Budoucí minulost aneb cestování časem
Sebevražedný oddíl: Rozpoutané peklo – opravdický Sebevražedný oddíl
Frčíme
Frčíme – opravdu zábavný animák od Pixaru z roku 2020
TOP 5 Harry Potter – nejlepší filmy z kouzelnického světa
Kong: Ostrov lebek (2017) a pokus o znovuzrození filmové legendy
Harry Potter a relikvie smrti 2. část
Tenet (2020) je jedním z nejočekávanějších snímků minulého roku se spoustou ale
5 nejlepších filmů ze světa Star Wars
Terminátor: Temný osud – feministický manifest roku 2019
Bumblebee – trošku správný návrat ke kořenům Transformers
Animák Duše (2020) směle může kandidovat na nejlepší animák roku
Frčíme
Frčíme – opravdu zábavný animák od Pixaru z roku 2020
Srovnání: O vánoční hvězdě (2020) vs. Hodinářův učeň (2019)
O vánoční hvězdě – pohádka z roku 2020