Anděl páně

Další filmová pohádka na motivy Boženy NěmcovéAnděl páně, byla poprvé uvedena v roce 2005. A její uvedení vzbudilo právem velký ohlas. Podle scénáře Lucie Konášové natočil režisér Jiří Strach kouzelnou pohádkovou klasiku s vánoční tématikou, která kromě výborných hereckých výkonů a spousty zvučných hereckých jmen přinesla i trochu jiný úhel pohledu na vánoční svátky a nebojím se říci, že pro děti i leckdy nové a zajímavé informace ze světa mimo současnou realitu.

Zdroj: ceskatelevize.cz

Příběh začíná den před Štědrým večerem v nebi. Všichni se chystají na oslavy Ježíškova narození, každý přispívá svým dílem. Vidíme zde postavy Pána Boha (Jiří Bartoška), Panny Marie (Klára Issová) a nejrůznějších svatých, andělský sbor a především poznáváme anděla Petronela (Ivan Trojan), který je tvrdohlavý nešika, malinko rebel a trošku náfuka, každému překáží anebo ho poučuje. U brány nebeské spolu s čertem Uriášem (Jiří Dvořák) třídí hříšníky, a když povýšeně odsoudí k peklu i ctihodnou Abatyši, nazlobí i samotného Pána Boha. Ten, posílá za trest Petronela na zem, aby do Štědrého večera napravil byť jednoho jediného hříšníka, jinak sám skončí jako padlý anděl v pekle. Společníkem mu má být právě škodolibý čert Uriáš. A tak se tato nesourodá dvojice ocitá v zasněžené krajině a zhýčkaný Petronelus, kterému jsou však lidské pozemské bytí, jejich pohnutky, starosti, pocity a lidská povaha vůbec, zcela neznámé. Začíná tak ve své naivitě hledat svého hříšníka. Co bylo už tak nesnadné, to se s jeho přispěním ještě zamotá, a tak víc, než co jiného, musí se ti dva snažit napravit, co sami – ač neradi – natropili. A to se jim také nakonec samozřejmě podaří. Hodná Dorotka (Zuzana Kajnarová) se neprovdá za chamtivého správce (Oldřich Navrátil), ale skončí v náručí napraveného knížete Maxmiliána (David Švehlík).

Zdroj: ceskatelevize.cz

Kromě názorného představení lidských povah a jejich činů, se mi moc líbí ještě jedna linie příběhu. Putování zasněženým krajem, zápletka i konečné prozření Petronela, že zaslepeným hříšníkem byl vlastně on sám, je provázeno bezpočtem situací, ve kterých si anděl sám neporadí, z čerta pokušitele se tak stává nejen průvodce, ale i přítel – ač se tak sveřepě až do samotného konce netváří. I přesto by ale sami dva v tak krátkém časovém úseku stejně neuspěli. Na pomoc si tedy v průběhu děje volají nejrůznější svaté (např. sv. Martin jim půjčí bílého koně, sv. Lucie zkrátí noc, Pankrác, Servác a Bonifác zamrznou rybník, sv. Barbora je dostane do zamčeného vězení atd.). Je to nejen milé připomenutí starých tradic a lidových pranostik, ale i nevtíravá forma poučení, jak to s těmi svatými (alespoň některými) vlastně je.

Zdroj: ceskatelevize.cz

Herecké výkony dvojice hlavních protagonistů i laskavý humor jsou při poměrně jednoduché výpravě o to působivější. Pohádka je podle mého mínění nejen motivem, ale i poselstvím vánoční. Možná má své odpůrce, ale já si myslím, že připomenout si sílu duchovní a zamyslet se nad tím, co je dobré a opravdové, vůbec není na škodu. A to nejen o Vánocích.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Nezapomenutelní princové z českých filmových pohádek
Kukačky – 13 dílů je málo
Pelíšky jsou už dlouhé roky nejvtipnějším filmem Vánoc
S čerty nejsou žerty (1984) – nesmrtelné kultovní hlášky
Sestra v akci – hudební komedie se vším všudy
Hlava medúzy (2021) a kalich hořkosti vypitý až do dna
7 smrtelných hříchů jako předloha legendárního snímku Sedm
Bláznivá střela – ikonická komedie z roku 1988 nestárne
Film doslova zpodobňující sedm ctností – Shazam!
Přímo pekelná zábava s Hellboyem
Kingsman: Zlatý kruh (2017) – ještě o trochu absurdnější pokračování výborné špiónské komiksovky
Liga Spravedlnosti Zacka Snydera (2021) je neuvěřitelně jiná
Godzilla vs. Kong (2021) asi nejhorší díl monster série
Harry Potter pod režisérem Davidem Yatesem
Harry Potter: série, na kterou naše generace nikdy nezapomene – 1. část
Mortal Kombat (1995) – jedna z vůbec nejlepších herních adaptací
Love and Monsters (Láska a příšery) překvapivě napínavé a zábavné postapokalyptické dobrodružství
Návrat do budoucnosti
Nadčasový, geniálně jednoduchý a inspirativní Návrat do budoucnosti
Matrix (1999) – legendární cyberpunkový snímek
Vetřelec
Vetřelec (1979) snímek který dodnes nahání hrůzu
Raya a drak (2021) – další asijská princezna od Disneyho
Disneyho princezny – znáte je všechny?
Film, který vám vysvětlí, jak funguje internet – Raubíř Ralf a internet (2018)
Raubíř Ralf (2012) patří mezi nejlepší animované retro snímky