Komedie které (ne)smíte přehlédnout

Komedie je jedním ze základních žánrů, který vznikl už v antickém Řecku. Napříč filmovou historií můžeme nalézt spoustu skvostných komedií, ale cestu do srdcí diváků si občas najdou i snímky s poněkud horší kvalitou. I tak mají své kouzlo, z některých se staly legendy a my se v tomto článku podíváme na některé z nich.

Princ a pruďas

komedie

Zdroj: Universal Pictures

Fantasy komedie, která paroduje klasické pohádkové příběhy, kdy se odvážný princ vydá na dobrodružnou cestu za záchranou princezny. Princ a pruďas je příběhem dvou princů. Starší Fabius (James Franco) je odvážný, dodržuje rytířské zásady a překypuje sebevědomím. Mladší Thadeus je rozmazlený povaleč, vyčůránek a trpí věčnými pocity ukřivděnosti. Oba bratři se spolu musí vydat na dobrodružnou výpravu a zachránit Fabiovu snoubenku. Po cestě narazí na zradu, dekadenci, pohádkové bytosti a Natalii Portman. Tento film je plný nekorektních sexuálních narážek, parodických prvků a absurdních situací.

Love and monsters

Zdroj: Netflix

V roce 2020 se objevila nečekaně dobrá komedie Love and Monsters, která se odehrává v post apokalyptickém světě. Po několika letech skrývání se v podzemí se hlavní hrdina vydává najít svoji lásku ze školních let. Čeká ho tak složitá cesta po povrchu země, který nyní ovšem ovládaní monstra. Povětšinou jde o přerostlé a zmutované brouky, kraby a další. To je jenom část trnité cesty, kterou musí projít. Joel ale nemusí absolvovat celou cestu sám. Doprovod mu dělá drsný pejsek, setká se s robotem a dvěma dalšími poutníky. Nakonec svou lásku najde, ale ani to zdaleka není konec jeho příběhu. Love and monsters opravdu zajímavým způsobem paroduje post apokalyptické filmy všeho druhu, k tomu přidává trošku napětí a pořádnou porci drsného humoru.

Policejní akademie

Zdroj: Warner Bros.

Tato komediální série začala v roce 1984 a hned její první díl byl také tím nejlepším. Snímek zesměšňuje nejenom policejní praktiky, ale i pozice a postupy. Dá se tak považovat za opravdu vtipnou kritiku policejních jednotek. Skupinka hlavních hrdinů se rozhodla vstoupit do policejního sboru. Každý má jiné důvody, slabé a silné stránky. Dohromady však vytváří silný tým, který se stane postrachem všech zločinců ve městě. Velitelem akademie je starý Eric Lassard, který vyznává poněkud neortodoxní metody. Kadety při výcviku cepuje ambiciózní kapitán Harris, kterému to ale jeho svěřenci zdatně vrací. Tato série se nakonec stala tak populární záležitostí, že se dočkala hned 7 dílů. Dokonce se o ní hned několikrát zmiňuje další snímek z našeho seznamu, ale o tom až dále.

Bláznivá střela

Zdroj: Paramount Pictures

Poručík Frank Drebin je policejní legenda losangeleské policie. Na dovolené jen tak zlikviduje zločinecký syndikát složený z největších padouchů doby, a když se vrací zpátky domů, je uvržen do řetězce událostí, které vedou až k pokusu o zavraždění britské královny. Frank Drebin je policistou, který má více štěstí než rozumu. Sám zaviní několik nehod a často se chová velice nekorektně. Film bláznivá střela si ze všeho nejvíc tropí žerty z drsňáckých policejních akčňáků všeho druhu. Jednou z jeho nejsilnější stránek jsou zábavné dialogy, lidské neštěstí a hloupost. Dočkal se i dvou dalších pokračování. Vedle Leslieho Nielsena si zde zahrála bývalá manželka Elvise Priscilla Presley nebo také O. J. Simpson.

Byl jednou jeden polda

Zdroj: Ústřední půjčovna filmů

I český filmový archív je nacpaný skvělými komediemi, většinou ale mají hořkosladkou příchuť. Snímek Byl jednou jeden polda je výjimkou potvrzující pravidlo. Nedávno zesnulý herec Ladislav Potměšil zde hraje majora Václava Maisnera, který na své akademii vyznává americký přístup škola hrou, který odkoukal ze snímků Policejní akademie. Není to ovšem žádný hlupák a když dozví, že do jeho školy byl nasazen americký expert, který má zhodnotit jeho výukové metody, rozjede po něm soukromé pátrání. Byl jednou jeden polda si dělá legraci z českých policistů, je nacpaný vtipy a utahuje si i z jiných snímků, nečití tak ovšem stejně absurdním způsobem jako americké filmy. Díky tomu jsou postavy v něm snadno uvěřitelné a mnoho situací působí doslova jako ze života.

Kam se poděla sedmá rota

Zdroj: Gaumont Film Company

Francouzský komediální snímek se odehrává za druhé světové války. Němci zaútočili na Francii a postupují tak rychle, že Francouzi ani nestíhají ustupovat. Do platí zejména o třech vojácích sedmé roty, kteří byli vysláni na průzkum. Díky tomu se nedostanou se zbytkem roty do německého zajetí. Jenomže hlavní hrdinové jsou tak trochu nešikové. Neustále se dostávají do vtipných situací, a nakonec se dokonce převlečou za vojáky Wehrmachtu, osvobodí své spolubojovníky a ztrestají kolaborující spoluobčany. Tento film je plný inteligentního humoru a kritiky francouzského válečného úsilí.

Nezapomenutelní princové z českých filmových pohádek
Kukačky – 13 dílů je málo
Pelíšky jsou už dlouhé roky nejvtipnějším filmem Vánoc
S čerty nejsou žerty (1984) – nesmrtelné kultovní hlášky
Rychle a zběsile (2001), aneb jak se zrodila legendární série
Francouzská revoluce (2020) – sex, násilí a něco jako upíři
Sestra v akci – hudební komedie se vším všudy
Hlava medúzy (2021) a kalich hořkosti vypitý až do dna
Film doslova zpodobňující sedm ctností – Shazam!
Přímo pekelná zábava s Hellboyem
Kingsman: Zlatý kruh (2017) – ještě o trochu absurdnější pokračování výborné špiónské komiksovky
Liga Spravedlnosti Zacka Snydera (2021) je neuvěřitelně jiná
Lepší obsah nikdo nemá: Disney+ už funguje v ČR a může porazit Netflix
Přitažlivé superhrdinky z filmového světa Marvelu
Francouzská revoluce (2020) – sex, násilí a něco jako upíři
Godzilla vs. Kong (2021) asi nejhorší díl monster série
Love and Monsters (Láska a příšery) překvapivě napínavé a zábavné postapokalyptické dobrodružství
Návrat do budoucnosti
Nadčasový, geniálně jednoduchý a inspirativní Návrat do budoucnosti
Matrix (1999) – legendární cyberpunkový snímek
Vetřelec
Vetřelec (1979) snímek který dodnes nahání hrůzu
Animované snímky, které i po letech zahřejí u srdce
Raya a drak (2021) – další asijská princezna od Disneyho
Disneyho princezny – znáte je všechny?
Film, který vám vysvětlí, jak funguje internet – Raubíř Ralf a internet (2018)