Harry Potter a relikvie smrti 1. část

Poslední díl knižní série Harry Potter je ve své filmové verzi rozdělen na dva celovečerní snímky. První část přišla do kin po celém světě v roce 2010 a do režisérského křesla opět usedl David Yates i přes to, že o jeho místo měl zájem třeba Guillermo Del Toro.

Harry Potter

Zdroj: Warner Bros

Kouzelníkům nastaly opravdu těžké časy

Brumbál je mrtev a ministerstvo kouzel brzy padne do rukou stoupenců lorda Voldemorta. Z hlavních hrdinů a všech jejich přátel je lovná zvěř. Kouzelníci s mudlovským i smíšeným původem jsou masivně odsuzováni a šikanováni. Celý kouzelnický svět pohltila temnota. Harry Potter, nejhledanější kouzelník na světě, má od zesnulého ředitele poslední úkol. Musí najít a zničit viteály, předměty, do kterých pán zla ukryl kousky své duše. Jenomže pořádně neví, kde začít, a tak se spolu s Ronem a Hermionou potulují po nejrůznějších místech ukrytých v hluboké přírodě. Brumbál jim ale zanechal několik vodítek, včetně příběhu o nejmocnějších předmětech světa, relikviích smrti.

Zdroj: Warner Bros

Trochu až moc temný obraz i atmosféra

Atmosféra děje i příběhu navazuje a prohlubuje trendy nastavené v předchozích dílech. Prakticky vše je zde depresivní, hořkosladké a tím nejpohádkovějším, co zde můžete vidět, je podzimní/zimní les a zasněžené, polorozpadlá a strašidelná osada Godrikův důl. To vše je, vzhledem k teroru, který Voldemort rozpoutal, naprosto správné. Celý snímek se pohybuje po hranicích dramatu, hororu a fantasy.

Zároveň je Harry Potter a relikvie smrti 1. část zřejmě nejméně akčním snímkem série. Samozřejmě zde není nouze a působivé speciální efekty a kouzla, ale rozhodně nečekejte půlhodinové souboje plné obrovských výbuchů a barev, snad vyjma úplného začátku snímku. Vše je ovšem už opravdu trochu moc temné a často máte pocit, že prakticky zíráte na černou obrazovku. Divákovi tak velice snadno utečou detaily, nebo dokonce nepozná některou ze známých postav.

Zdroj: Warner Bros

V knize neexistuje, přes to je autorčina nejoblíbenější

Harry Potter a relikvie smrti 1. část je film doslova nacpaný nejrůznějšími postavami. Naštěstí jsou herecké výkony všech zúčastněných dostačující. Řada z nich je dokonce přímo úchvatná. To samé platí i pro Daniela Redliffa a Emu Watson, pouze komediální talent Ruperta Grinta je totálně nevyužit. Místo vtipného Rona se tak dočkáme opravdu hodně depresivní postavy, které je sice často na plátně, ale většinou o ní ani nevíte.

Poslední dva filmy o Harrym Potterovi byly natáčeny současně. Poslední natočenou scénou údajně byl skok do krbu na ministerstvu kouzel. Ve filmu se nachází i scéna, o které v knize nenajdete ani zmínku. V předloze se totiž nepíše o tanci Harryho s Hermionou. Scéna byla přidána scénáristy až po konzultaci s režisérem. Tvůrcům se tento krok evidentně vyplatil, neboť samotná J.K. Rowlingová právě tuto scénu označila za svojí nejoblíbenější z filmu Harry Potter a relikvie smrti 1. část.

Nezapomenutelní princové z českých filmových pohádek
Kukačky – 13 dílů je málo
Pelíšky jsou už dlouhé roky nejvtipnějším filmem Vánoc
S čerty nejsou žerty (1984) – nesmrtelné kultovní hlášky
Rychle a zběsile (2001), aneb jak se zrodila legendární série
Francouzská revoluce (2020) – sex, násilí a něco jako upíři
Sestra v akci – hudební komedie se vším všudy
Hlava medúzy (2021) a kalich hořkosti vypitý až do dna
Film doslova zpodobňující sedm ctností – Shazam!
Přímo pekelná zábava s Hellboyem
Kingsman: Zlatý kruh (2017) – ještě o trochu absurdnější pokračování výborné špiónské komiksovky
Liga Spravedlnosti Zacka Snydera (2021) je neuvěřitelně jiná
Lepší obsah nikdo nemá: Disney+ už funguje v ČR a může porazit Netflix
Přitažlivé superhrdinky z filmového světa Marvelu
Francouzská revoluce (2020) – sex, násilí a něco jako upíři
Godzilla vs. Kong (2021) asi nejhorší díl monster série
Love and Monsters (Láska a příšery) překvapivě napínavé a zábavné postapokalyptické dobrodružství
Návrat do budoucnosti
Nadčasový, geniálně jednoduchý a inspirativní Návrat do budoucnosti
Matrix (1999) – legendární cyberpunkový snímek
Vetřelec
Vetřelec (1979) snímek který dodnes nahání hrůzu
Animované snímky, které i po letech zahřejí u srdce
Raya a drak (2021) – další asijská princezna od Disneyho
Disneyho princezny – znáte je všechny?
Film, který vám vysvětlí, jak funguje internet – Raubíř Ralf a internet (2018)