Harry Potter a relikvie smrti 1. část

Poslední díl knižní série Harry Potter je ve své filmové verzi rozdělen na dva celovečerní snímky. První část přišla do kin po celém světě v roce 2010 a do režisérského křesla opět usedl David Yates i přes to, že o jeho místo měl zájem třeba Guillermo Del Toro.

Harry Potter

Zdroj: Warner Bros

Kouzelníkům nastaly opravdu těžké časy

Brumbál je mrtev a ministerstvo kouzel brzy padne do rukou stoupenců lorda Voldemorta. Z hlavních hrdinů a všech jejich přátel je lovná zvěř. Kouzelníci s mudlovským i smíšeným původem jsou masivně odsuzováni a šikanováni. Celý kouzelnický svět pohltila temnota. Harry Potter, nejhledanější kouzelník na světě, má od zesnulého ředitele poslední úkol. Musí najít a zničit viteály, předměty, do kterých pán zla ukryl kousky své duše. Jenomže pořádně neví, kde začít, a tak se spolu s Ronem a Hermionou potulují po nejrůznějších místech ukrytých v hluboké přírodě. Brumbál jim ale zanechal několik vodítek, včetně příběhu o nejmocnějších předmětech světa, relikviích smrti.

Zdroj: Warner Bros

Trochu až moc temný obraz i atmosféra

Atmosféra děje i příběhu navazuje a prohlubuje trendy nastavené v předchozích dílech. Prakticky vše je zde depresivní, hořkosladké a tím nejpohádkovějším, co zde můžete vidět, je podzimní/zimní les a zasněžené, polorozpadlá a strašidelná osada Godrikův důl. To vše je, vzhledem k teroru, který Voldemort rozpoutal, naprosto správné. Celý snímek se pohybuje po hranicích dramatu, hororu a fantasy.

Zároveň je Harry Potter a relikvie smrti 1. část zřejmě nejméně akčním snímkem série. Samozřejmě zde není nouze a působivé speciální efekty a kouzla, ale rozhodně nečekejte půlhodinové souboje plné obrovských výbuchů a barev, snad vyjma úplného začátku snímku. Vše je ovšem už opravdu trochu moc temné a často máte pocit, že prakticky zíráte na černou obrazovku. Divákovi tak velice snadno utečou detaily, nebo dokonce nepozná některou ze známých postav.

Zdroj: Warner Bros

V knize neexistuje, přes to je autorčina nejoblíbenější

Harry Potter a relikvie smrti 1. část je film doslova nacpaný nejrůznějšími postavami. Naštěstí jsou herecké výkony všech zúčastněných dostačující. Řada z nich je dokonce přímo úchvatná. To samé platí i pro Daniela Redliffa a Emu Watson, pouze komediální talent Ruperta Grinta je totálně nevyužit. Místo vtipného Rona se tak dočkáme opravdu hodně depresivní postavy, které je sice často na plátně, ale většinou o ní ani nevíte.

Poslední dva filmy o Harrym Potterovi byly natáčeny současně. Poslední natočenou scénou údajně byl skok do krbu na ministerstvu kouzel. Ve filmu se nachází i scéna, o které v knize nenajdete ani zmínku. V předloze se totiž nepíše o tanci Harryho s Hermionou. Scéna byla přidána scénáristy až po konzultaci s režisérem. Tvůrcům se tento krok evidentně vyplatil, neboť samotná J.K. Rowlingová právě tuto scénu označila za svojí nejoblíbenější z filmu Harry Potter a relikvie smrti 1. část.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Hlava medůzy, nový seriál z roku 2021 zatím není nic moc
Kukačky 1. díl – nejnovější seriál České televize
Srovnání: O vánoční hvězdě (2020) vs. Hodinářův učeň (2019)
O vánoční hvězdě – pohádka z roku 2020
Hlava medůzy, nový seriál z roku 2021 zatím není nic moc
Rychle a zběsile (2001), aneb jak se zrodila legendární série
Z pekla (2001) – Johnny Depp pátrá po Jacku Rozparovači
Realistický Kult hákového kříže (1998) a fantastický Edward Norton
Z pekla (2001) – Johnny Depp pátrá po Jacku Rozparovači
TOP 5: Nejlepší X-Meni
X-Men: Budoucí minulost aneb cestování časem
Sebevražedný oddíl: Rozpoutané peklo – opravdický Sebevražedný oddíl
Frčíme
Frčíme – opravdu zábavný animák od Pixaru z roku 2020
TOP 5 Harry Potter – nejlepší filmy z kouzelnického světa
Kong: Ostrov lebek (2017) a pokus o znovuzrození filmové legendy
Harry Potter a relikvie smrti 2. část
Tenet (2020) je jedním z nejočekávanějších snímků minulého roku se spoustou ale
5 nejlepších filmů ze světa Star Wars
Terminátor: Temný osud – feministický manifest roku 2019
Bumblebee – trošku správný návrat ke kořenům Transformers
Animák Duše (2020) směle může kandidovat na nejlepší animák roku
Frčíme
Frčíme – opravdu zábavný animák od Pixaru z roku 2020
Srovnání: O vánoční hvězdě (2020) vs. Hodinářův učeň (2019)
O vánoční hvězdě – pohádka z roku 2020