Harry Potter a relikvie smrti 1. část

Poslední díl knižní série Harry Potter je ve své filmové verzi rozdělen na dva celovečerní snímky. První část přišla do kin po celém světě v roce 2010 a do režisérského křesla opět usedl David Yates i přes to, že o jeho místo měl zájem třeba Guillermo Del Toro.

Harry Potter

Zdroj: Warner Bros

Kouzelníkům nastaly opravdu těžké časy

Brumbál je mrtev a ministerstvo kouzel brzy padne do rukou stoupenců lorda Voldemorta. Z hlavních hrdinů a všech jejich přátel je lovná zvěř. Kouzelníci s mudlovským i smíšeným původem jsou masivně odsuzováni a šikanováni. Celý kouzelnický svět pohltila temnota. Harry Potter, nejhledanější kouzelník na světě, má od zesnulého ředitele poslední úkol. Musí najít a zničit viteály, předměty, do kterých pán zla ukryl kousky své duše. Jenomže pořádně neví, kde začít, a tak se spolu s Ronem a Hermionou potulují po nejrůznějších místech ukrytých v hluboké přírodě. Brumbál jim ale zanechal několik vodítek, včetně příběhu o nejmocnějších předmětech světa, relikviích smrti.

Zdroj: Warner Bros

Trochu až moc temný obraz i atmosféra

Atmosféra děje i příběhu navazuje a prohlubuje trendy nastavené v předchozích dílech. Prakticky vše je zde depresivní, hořkosladké a tím nejpohádkovějším, co zde můžete vidět, je podzimní/zimní les a zasněžené, polorozpadlá a strašidelná osada Godrikův důl. To vše je, vzhledem k teroru, který Voldemort rozpoutal, naprosto správné. Celý snímek se pohybuje po hranicích dramatu, hororu a fantasy.

Zároveň je Harry Potter a relikvie smrti 1. část zřejmě nejméně akčním snímkem série. Samozřejmě zde není nouze a působivé speciální efekty a kouzla, ale rozhodně nečekejte půlhodinové souboje plné obrovských výbuchů a barev, snad vyjma úplného začátku snímku. Vše je ovšem už opravdu trochu moc temné a často máte pocit, že prakticky zíráte na černou obrazovku. Divákovi tak velice snadno utečou detaily, nebo dokonce nepozná některou ze známých postav.

Zdroj: Warner Bros

V knize neexistuje, přes to je autorčina nejoblíbenější

Harry Potter a relikvie smrti 1. část je film doslova nacpaný nejrůznějšími postavami. Naštěstí jsou herecké výkony všech zúčastněných dostačující. Řada z nich je dokonce přímo úchvatná. To samé platí i pro Daniela Redliffa a Emu Watson, pouze komediální talent Ruperta Grinta je totálně nevyužit. Místo vtipného Rona se tak dočkáme opravdu hodně depresivní postavy, které je sice často na plátně, ale většinou o ní ani nevíte.

Poslední dva filmy o Harrym Potterovi byly natáčeny současně. Poslední natočenou scénou údajně byl skok do krbu na ministerstvu kouzel. Ve filmu se nachází i scéna, o které v knize nenajdete ani zmínku. V předloze se totiž nepíše o tanci Harryho s Hermionou. Scéna byla přidána scénáristy až po konzultaci s režisérem. Tvůrcům se tento krok evidentně vyplatil, neboť samotná J.K. Rowlingová právě tuto scénu označila za svojí nejoblíbenější z filmu Harry Potter a relikvie smrti 1. část.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Nezapomenutelní princové z českých filmových pohádek
Kukačky – 13 dílů je málo
Pelíšky jsou už dlouhé roky nejvtipnějším filmem Vánoc
S čerty nejsou žerty (1984) – nesmrtelné kultovní hlášky
Sestra v akci – hudební komedie se vším všudy
Hlava medúzy (2021) a kalich hořkosti vypitý až do dna
7 smrtelných hříchů jako předloha legendárního snímku Sedm
Bláznivá střela – ikonická komedie z roku 1988 nestárne
Film doslova zpodobňující sedm ctností – Shazam!
Přímo pekelná zábava s Hellboyem
Kingsman: Zlatý kruh (2017) – ještě o trochu absurdnější pokračování výborné špiónské komiksovky
Liga Spravedlnosti Zacka Snydera (2021) je neuvěřitelně jiná
Godzilla vs. Kong (2021) asi nejhorší díl monster série
Harry Potter pod režisérem Davidem Yatesem
Harry Potter: série, na kterou naše generace nikdy nezapomene – 1. část
Mortal Kombat (1995) – jedna z vůbec nejlepších herních adaptací
Love and Monsters (Láska a příšery) překvapivě napínavé a zábavné postapokalyptické dobrodružství
Návrat do budoucnosti
Nadčasový, geniálně jednoduchý a inspirativní Návrat do budoucnosti
Matrix (1999) – legendární cyberpunkový snímek
Vetřelec
Vetřelec (1979) snímek který dodnes nahání hrůzu
Raya a drak (2021) – další asijská princezna od Disneyho
Disneyho princezny – znáte je všechny?
Film, který vám vysvětlí, jak funguje internet – Raubíř Ralf a internet (2018)
Raubíř Ralf (2012) patří mezi nejlepší animované retro snímky