Butch Cassidy a Sundance Kid (1969) – tak trochu jiný western

Film Butch Cassidy a Sundance Kid režiséra George Roye Hilla patří k tomu nejlepšímu, co tento filmový žánr nabízí. Životopisný western, čerpající volně z osudu slavných banditů, je právem ověnčený čtyřmi Oskary. Ty překvapivě za strhující výkony neobdrželi hlavní protagonisté Paul Newman a Robert Redford, ale film byl oceněný v kategoriích scénář (Wiliam Goldman), kamera (Conrad l. Hall), hudba (Burt Bacharach) a nejlepší píseň (Raindrops Keep Fallin´on My Head).

Butch Cassidy a Sundance Kid

Zdroj: 20th Century Studios

Poprvé spolu

Ve snímku natočeném v roce 1969 se poprvé spolu postavili před kameru v té době ještě nepříliš slavný Robert Redford (Sundance Kid) a herecká hvězda Paul Newman (Butch Cassidy). V hlavní ženské roli Kidovy snoubenky (Etta Place) za jejich výkony o nic nezaostala půvabná Catherine Ross. A o tom, že to byla šťastná volba, není nejmenších pochyb. Příběh je poměrně jednoduchý – Butch Cassidy a Sundance Kid jsou členy bandy, která vykrádá banky. Poté, co se rozhodnou opakovaně vyloupit Union Pacific Express, je k jejich dopadení sestaven speciální tým pronásledovatelů a z obou se stávají štvanci. Odvážným skokem ze skály do řeky se jim sice podaří pronásledovatele setřást, ale je jasné, že jejich dny ve státech jsou sečteny – spolu s Ettou tedy odjíždějí do Bolívie, kde začnou – jak jinak – opět vykrádat místní banky. Trojici pojí navzájem silné přátelství, Etta se ale nedokáže smířit s životem pronásledovaných psanců, jak sama říká – nechce je vidět umírat, chce se vrátit zpět do států. Butch i Sundance jsou znovu pronásledováni a obklíčeni ve stavení jedné z bolivijských vesnic. Naděje na útěk není žádná, oba psanci se rozhodnou jít osudu vstříc a s nabitými pistolemi vybíhají proti přesile pronásledovatelů …

Zdroj: 20th Century Studios

Všichni fandí lupičům

Klasický model čestného a spravedlivého hrdiny byl v tomto filmu zcela postavený na hlavu. Od prvního momentu je divák na straně sympatických banditů, kteří kromě zločineckého způsobu obživy ukazují i svoji druhou tvář. Není možné neobdivovat drsné chlapství a střelecký um Sundance Kida, stejně jako elegantní inteligenci Butche Cassidyho, a samozřejmě jejich smyl pro humor. Poetická scéna, kterou doprovází song Raindrops Keep Fallin´on My Head, a ve které Butch s Ettou jezdí na kole, prostě musí člověka chytit za srdce, navíc nabídne divákovi vhled do další úrovně vztahu tří hlavních postav. Nic není černobílé – příběh se odehrává nejen v rovině skutkové (loupeže, pronásledování atd.), ale i osobní. Nabízí vedle dramatických a napínavých částí i momenty odlehčené, vtipné a osobní.

Zdroj: 20th Century Studios

Tahle dvojice to spolu prostě umí

V roce 1969, kdy byl film Butch Cassidy a Sundance Kid uveden do kin, vyvolal velký ohlas. Ve stejném roce dostal Robert Redford za nejlepší herecký výkon dokonce cenu Britské akademie filmového a televizního umění. Osobně lituji, že oceněný bývá jen jeden „nejlepší“ – na úspěchu filmu se totiž Paul Newmann podílel stejnou měrou. Znám i odpůrce tohoto snímku, kteří kritizují zejména jeho délku, rozvleklý děj nebo dynamiku. S tím já ale naprosto nesouhlasím. Film jsem viděla mnohokrát a v různém věku. Pokaždé mě baví, vždycky objevím nějakou novou maličkost, jinou rovinu, nepovšimnutý nebo dříve nepochopený detail. A myslím si, že právě díky tomu (a samozřejmě díky skvělým výkonům hereckých es) se může pyšnit nezpochybnitelnou nadčasovostí. Za mě patří vedle snímků jako Sedm statečných, Tenkrát na západě nebo V pravé poledne k filmům, které by filmový fanda rozhodně neměl vynechat a docela jistě na ně nezapomene – k pravé westernové klasice.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Nezapomenutelní princové z českých filmových pohádek
Kukačky – 13 dílů je málo
Pelíšky jsou už dlouhé roky nejvtipnějším filmem Vánoc
S čerty nejsou žerty (1984) – nesmrtelné kultovní hlášky
Sestra v akci – hudební komedie se vším všudy
Hlava medúzy (2021) a kalich hořkosti vypitý až do dna
7 smrtelných hříchů jako předloha legendárního snímku Sedm
Bláznivá střela – ikonická komedie z roku 1988 nestárne
Film doslova zpodobňující sedm ctností – Shazam!
Přímo pekelná zábava s Hellboyem
Kingsman: Zlatý kruh (2017) – ještě o trochu absurdnější pokračování výborné špiónské komiksovky
Liga Spravedlnosti Zacka Snydera (2021) je neuvěřitelně jiná
Godzilla vs. Kong (2021) asi nejhorší díl monster série
Harry Potter pod režisérem Davidem Yatesem
Harry Potter: série, na kterou naše generace nikdy nezapomene – 1. část
Mortal Kombat (1995) – jedna z vůbec nejlepších herních adaptací
Love and Monsters (Láska a příšery) překvapivě napínavé a zábavné postapokalyptické dobrodružství
Návrat do budoucnosti
Nadčasový, geniálně jednoduchý a inspirativní Návrat do budoucnosti
Matrix (1999) – legendární cyberpunkový snímek
Vetřelec
Vetřelec (1979) snímek který dodnes nahání hrůzu
Raya a drak (2021) – další asijská princezna od Disneyho
Disneyho princezny – znáte je všechny?
Film, který vám vysvětlí, jak funguje internet – Raubíř Ralf a internet (2018)
Raubíř Ralf (2012) patří mezi nejlepší animované retro snímky