Butch Cassidy a Sundance Kid (1969) – tak trochu jiný western

Film Butch Cassidy a Sundance Kid režiséra George Roye Hilla patří k tomu nejlepšímu, co tento filmový žánr nabízí. Životopisný western, čerpající volně z osudu slavných banditů, je právem ověnčený čtyřmi Oskary. Ty překvapivě za strhující výkony neobdrželi hlavní protagonisté Paul Newman a Robert Redford, ale film byl oceněný v kategoriích scénář (Wiliam Goldman), kamera (Conrad l. Hall), hudba (Burt Bacharach) a nejlepší píseň (Raindrops Keep Fallin´on My Head).

Butch Cassidy a Sundance Kid

Zdroj: 20th Century Studios

Poprvé spolu

Ve snímku natočeném v roce 1969 se poprvé spolu postavili před kameru v té době ještě nepříliš slavný Robert Redford (Sundance Kid) a herecká hvězda Paul Newman (Butch Cassidy). V hlavní ženské roli Kidovy snoubenky (Etta Place) za jejich výkony o nic nezaostala půvabná Catherine Ross. A o tom, že to byla šťastná volba, není nejmenších pochyb. Příběh je poměrně jednoduchý – Butch Cassidy a Sundance Kid jsou členy bandy, která vykrádá banky. Poté, co se rozhodnou opakovaně vyloupit Union Pacific Express, je k jejich dopadení sestaven speciální tým pronásledovatelů a z obou se stávají štvanci. Odvážným skokem ze skály do řeky se jim sice podaří pronásledovatele setřást, ale je jasné, že jejich dny ve státech jsou sečteny – spolu s Ettou tedy odjíždějí do Bolívie, kde začnou – jak jinak – opět vykrádat místní banky. Trojici pojí navzájem silné přátelství, Etta se ale nedokáže smířit s životem pronásledovaných psanců, jak sama říká – nechce je vidět umírat, chce se vrátit zpět do států. Butch i Sundance jsou znovu pronásledováni a obklíčeni ve stavení jedné z bolivijských vesnic. Naděje na útěk není žádná, oba psanci se rozhodnou jít osudu vstříc a s nabitými pistolemi vybíhají proti přesile pronásledovatelů …

Zdroj: 20th Century Studios

Všichni fandí lupičům

Klasický model čestného a spravedlivého hrdiny byl v tomto filmu zcela postavený na hlavu. Od prvního momentu je divák na straně sympatických banditů, kteří kromě zločineckého způsobu obživy ukazují i svoji druhou tvář. Není možné neobdivovat drsné chlapství a střelecký um Sundance Kida, stejně jako elegantní inteligenci Butche Cassidyho, a samozřejmě jejich smyl pro humor. Poetická scéna, kterou doprovází song Raindrops Keep Fallin´on My Head, a ve které Butch s Ettou jezdí na kole, prostě musí člověka chytit za srdce, navíc nabídne divákovi vhled do další úrovně vztahu tří hlavních postav. Nic není černobílé – příběh se odehrává nejen v rovině skutkové (loupeže, pronásledování atd.), ale i osobní. Nabízí vedle dramatických a napínavých částí i momenty odlehčené, vtipné a osobní.

Zdroj: 20th Century Studios

Tahle dvojice to spolu prostě umí

V roce 1969, kdy byl film Butch Cassidy a Sundance Kid uveden do kin, vyvolal velký ohlas. Ve stejném roce dostal Robert Redford za nejlepší herecký výkon dokonce cenu Britské akademie filmového a televizního umění. Osobně lituji, že oceněný bývá jen jeden „nejlepší“ – na úspěchu filmu se totiž Paul Newmann podílel stejnou měrou. Znám i odpůrce tohoto snímku, kteří kritizují zejména jeho délku, rozvleklý děj nebo dynamiku. S tím já ale naprosto nesouhlasím. Film jsem viděla mnohokrát a v různém věku. Pokaždé mě baví, vždycky objevím nějakou novou maličkost, jinou rovinu, nepovšimnutý nebo dříve nepochopený detail. A myslím si, že právě díky tomu (a samozřejmě díky skvělým výkonům hereckých es) se může pyšnit nezpochybnitelnou nadčasovostí. Za mě patří vedle snímků jako Sedm statečných, Tenkrát na západě nebo V pravé poledne k filmům, které by filmový fanda rozhodně neměl vynechat a docela jistě na ně nezapomene – k pravé westernové klasice.

Nezapomenutelní princové z českých filmových pohádek
Kukačky – 13 dílů je málo
Pelíšky jsou už dlouhé roky nejvtipnějším filmem Vánoc
S čerty nejsou žerty (1984) – nesmrtelné kultovní hlášky
Rychle a zběsile (2001), aneb jak se zrodila legendární série
Francouzská revoluce (2020) – sex, násilí a něco jako upíři
Sestra v akci – hudební komedie se vším všudy
Hlava medúzy (2021) a kalich hořkosti vypitý až do dna
Film doslova zpodobňující sedm ctností – Shazam!
Přímo pekelná zábava s Hellboyem
Kingsman: Zlatý kruh (2017) – ještě o trochu absurdnější pokračování výborné špiónské komiksovky
Liga Spravedlnosti Zacka Snydera (2021) je neuvěřitelně jiná
Lepší obsah nikdo nemá: Disney+ už funguje v ČR a může porazit Netflix
Přitažlivé superhrdinky z filmového světa Marvelu
Francouzská revoluce (2020) – sex, násilí a něco jako upíři
Godzilla vs. Kong (2021) asi nejhorší díl monster série
Love and Monsters (Láska a příšery) překvapivě napínavé a zábavné postapokalyptické dobrodružství
Návrat do budoucnosti
Nadčasový, geniálně jednoduchý a inspirativní Návrat do budoucnosti
Matrix (1999) – legendární cyberpunkový snímek
Vetřelec
Vetřelec (1979) snímek který dodnes nahání hrůzu
Animované snímky, které i po letech zahřejí u srdce
Raya a drak (2021) – další asijská princezna od Disneyho
Disneyho princezny – znáte je všechny?
Film, který vám vysvětlí, jak funguje internet – Raubíř Ralf a internet (2018)