Den poté – americká představa globálního oteplování

Katastrofický snímek Den poté z roku 2004 nalezl inspiraci v knize The Coming Global Superstorm od Arta Bella a Whitleyho Striebera. Podle zisků za první víkend v kinech je Den poté jedním z neúspěšnějších katastrofických filmů všech dob. Všechny přírodní jevy, které v něm uvidíte, se v přírodě skutečně mohou odehrát, nicméně místo pár dní by ve skutečnosti zabraly stovky let klimatických proměn.

Klimatolog Jack Hall (Dennis Quaid) je přesvědčen, že globální oteplování a tání ledovců způsobí změnu směru mořských proudů, což způsobí řetězovou proměnu počasí a vznik nové doby ledové. Ačkoliv se snaží o své teorii přesvědčit přední politiky i své vědecké kolegy, málokdo mu věří. O to větší překvapení je, když z celého světa začnou chodit zprávy o nezvyklém chování podnebí. Padají kroupy velikosti golfových míčků, přívalové deště a vlny zaplavují pobřeží a teploty se drasticky proměňují. Jackův syn (Jake Gyllenhaal) se nachází na školní vědomostní soutěži v New Yorku. Spolu se svými spolužáky se díky radám svého otce doslova utáboří v knihovně, kde se skupinka snaží přežít kruté mrazy. Jack samozřejmě nenechává svého syna na holičkách a poté, co přesvědčí americkou vládu o nutnosti evakuace obyvatel do teplejšího Mexika, se vydává na pomoc svému synovi. Upřímně, u katastrofických filmů nejde vymýšlet nic moc nového, kromě samotných katastrof. Děj je přímo přecpaný postavami a sleduje hned několik příběhů, mezi kterými celkem úspěšně přepíná. Občas umře nějaká sympatická vedlejší postava a vše má celkem rychlý spád. Nicméně na konci se neubráníte pocitu, že USA je opět nejlepší, hlavní záporák (americký viceprezident) se stane prezidentem, uzná chybu a ve svém závěrečném projevu vychvaluje státy tzv. třetího světa za jejich vstřícnost a humanitu. Nebýt tohoto „happy endu“ s proslovem, by film působil mnohem věrohodněji a ne jako nástroj propagandy. Škoda, ale jde pouze o poslední minuty snímku, který je jinak napínavý a vlastně i zajímavý.

Tvůrci filmu se kvůli nákladnosti a náročnosti efektů rozhodli trochu ušetřit na hercích. Ve filmu se tak nakonec neobjevil Mel Gibson a nahradil jej právě Dennis Quaid. Nicméně to ničemu moc nevadí, hlavní i vedlejší role jsou dobře obsazeny a snad vyjma právě Dennisa Quaida není komu co vytknout. Představitel hlavní postavy bohužel občas působí až moc sebevědomě, nebo naopak bez zájmu. Ale nejde o nic hrozného. Naopak Jake Gyllenhaal je v roli odhodlaného a zamilovaného mladíka velice přesvědčivý. Jednoduše mu musíte fandit. Den poté je přímo přecpaný speciálními efekty, které většinou působí přímo epickým dojmem. Nicméně vlci uprchlý z New Yorské ZOO, kteří se v opuštěné lodi nekontrolovatelně se plavící ulicemi Big Apple vám celý zážitek zkazí. Věrohodněji vypadající vlky najdete totiž i ve World of Warcraft. Celkově tak jde o klasický katastrofický film, nenadchne, ale ani neurazí.

Nezapomenutelní princové z českých filmových pohádek
Kukačky – 13 dílů je málo
Pelíšky jsou už dlouhé roky nejvtipnějším filmem Vánoc
S čerty nejsou žerty (1984) – nesmrtelné kultovní hlášky
Rychle a zběsile (2001), aneb jak se zrodila legendární série
Francouzská revoluce (2020) – sex, násilí a něco jako upíři
Sestra v akci – hudební komedie se vším všudy
Hlava medúzy (2021) a kalich hořkosti vypitý až do dna
Film doslova zpodobňující sedm ctností – Shazam!
Přímo pekelná zábava s Hellboyem
Kingsman: Zlatý kruh (2017) – ještě o trochu absurdnější pokračování výborné špiónské komiksovky
Liga Spravedlnosti Zacka Snydera (2021) je neuvěřitelně jiná
Lepší obsah nikdo nemá: Disney+ už funguje v ČR a může porazit Netflix
Přitažlivé superhrdinky z filmového světa Marvelu
Francouzská revoluce (2020) – sex, násilí a něco jako upíři
Godzilla vs. Kong (2021) asi nejhorší díl monster série
Love and Monsters (Láska a příšery) překvapivě napínavé a zábavné postapokalyptické dobrodružství
Návrat do budoucnosti
Nadčasový, geniálně jednoduchý a inspirativní Návrat do budoucnosti
Matrix (1999) – legendární cyberpunkový snímek
Vetřelec
Vetřelec (1979) snímek který dodnes nahání hrůzu
Animované snímky, které i po letech zahřejí u srdce
Raya a drak (2021) – další asijská princezna od Disneyho
Disneyho princezny – znáte je všechny?
Film, který vám vysvětlí, jak funguje internet – Raubíř Ralf a internet (2018)