Den poté – americká představa globálního oteplování

Katastrofický snímek Den poté z roku 2004 nalezl inspiraci v knize The Coming Global Superstorm od Arta Bella a Whitleyho Striebera. Podle zisků za první víkend v kinech je Den poté jedním z neúspěšnějších katastrofických filmů všech dob. Všechny přírodní jevy, které v něm uvidíte, se v přírodě skutečně mohou odehrát, nicméně místo pár dní by ve skutečnosti zabraly stovky let klimatických proměn.

Klimatolog Jack Hall (Dennis Quaid) je přesvědčen, že globální oteplování a tání ledovců způsobí změnu směru mořských proudů, což způsobí řetězovou proměnu počasí a vznik nové doby ledové. Ačkoliv se snaží o své teorii přesvědčit přední politiky i své vědecké kolegy, málokdo mu věří. O to větší překvapení je, když z celého světa začnou chodit zprávy o nezvyklém chování podnebí. Padají kroupy velikosti golfových míčků, přívalové deště a vlny zaplavují pobřeží a teploty se drasticky proměňují. Jackův syn (Jake Gyllenhaal) se nachází na školní vědomostní soutěži v New Yorku. Spolu se svými spolužáky se díky radám svého otce doslova utáboří v knihovně, kde se skupinka snaží přežít kruté mrazy. Jack samozřejmě nenechává svého syna na holičkách a poté, co přesvědčí americkou vládu o nutnosti evakuace obyvatel do teplejšího Mexika, se vydává na pomoc svému synovi. Upřímně, u katastrofických filmů nejde vymýšlet nic moc nového, kromě samotných katastrof. Děj je přímo přecpaný postavami a sleduje hned několik příběhů, mezi kterými celkem úspěšně přepíná. Občas umře nějaká sympatická vedlejší postava a vše má celkem rychlý spád. Nicméně na konci se neubráníte pocitu, že USA je opět nejlepší, hlavní záporák (americký viceprezident) se stane prezidentem, uzná chybu a ve svém závěrečném projevu vychvaluje státy tzv. třetího světa za jejich vstřícnost a humanitu. Nebýt tohoto „happy endu“ s proslovem, by film působil mnohem věrohodněji a ne jako nástroj propagandy. Škoda, ale jde pouze o poslední minuty snímku, který je jinak napínavý a vlastně i zajímavý.

Tvůrci filmu se kvůli nákladnosti a náročnosti efektů rozhodli trochu ušetřit na hercích. Ve filmu se tak nakonec neobjevil Mel Gibson a nahradil jej právě Dennis Quaid. Nicméně to ničemu moc nevadí, hlavní i vedlejší role jsou dobře obsazeny a snad vyjma právě Dennisa Quaida není komu co vytknout. Představitel hlavní postavy bohužel občas působí až moc sebevědomě, nebo naopak bez zájmu. Ale nejde o nic hrozného. Naopak Jake Gyllenhaal je v roli odhodlaného a zamilovaného mladíka velice přesvědčivý. Jednoduše mu musíte fandit. Den poté je přímo přecpaný speciálními efekty, které většinou působí přímo epickým dojmem. Nicméně vlci uprchlý z New Yorské ZOO, kteří se v opuštěné lodi nekontrolovatelně se plavící ulicemi Big Apple vám celý zážitek zkazí. Věrohodněji vypadající vlky najdete totiž i ve World of Warcraft. Celkově tak jde o klasický katastrofický film, nenadchne, ale ani neurazí.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Hlava medúzy (2021) a kalich hořkosti vypitý až do dna
Copak je to za vojáka (1987) současná opatření se blíží těm v tomto filmu
Cesta do pravěku (1955) – film, který o desítky let předběhl dobu
Božena (2021) – strhující životní příběh nejslavnější české spisovatelky
Hlava medúzy (2021) a kalich hořkosti vypitý až do dna
7 smrtelných hříchů jako předloha legendárního snímku Sedm
Bláznivá střela – ikonická komedie z roku 1988 nestárne
Legendární seriál Akta X z roku 1993
Tak trochu podivný film o šíleném Jokerovi
Thór (2011) největší přínos tohoto filmu je, že uvedl nového hrdinu
Birds of Prey (2020) – podivuhodná proměna Harley Quinn a vyloženě ženská týmovka od DC
Maska (1994) je vtipná podívaná s Jimem Carrym v hlavní roli
Mumie se vrací (2001) pokračování úspěšného filmu
Piráti z Karibiku: Na konci světa (2007) smutný konec úvodní trilogie
Práti z Karibiku 2: Truhla mrtvého muže háže sérii naplno do fantasy žánru
Pán prstenů: Návrat krále a 11 Oscarů
Vetřelec
Vetřelec (1979) snímek který dodnes nahání hrůzu
Star Wars: Klonové války (2008) animovaný seriál od George Lucase
Stepfordské paničky
Stepfordské paničky (2004) absudrně komediální thriller
Ready Player One
Ready Player One: Hra začíná (2018) prakticky dokonalá filmařská práce
Animovaný zlobr Shrek v roce 2001 očaroval malé i velké diváky
Nové zpracování Mulan (2020) se trochu nepovedlo
Animák Duše (2020) směle může kandidovat na nejlepší animák roku
Frčíme
Frčíme – opravdu zábavný animák od Pixaru z roku 2020