Den poté – americká představa globálního oteplování

Katastrofický snímek Den poté z roku 2004 nalezl inspiraci v knize The Coming Global Superstorm od Arta Bella a Whitleyho Striebera. Podle zisků za první víkend v kinech je Den poté jedním z neúspěšnějších katastrofických filmů všech dob. Všechny přírodní jevy, které v něm uvidíte, se v přírodě skutečně mohou odehrát, nicméně místo pár dní by ve skutečnosti zabraly stovky let klimatických proměn.

Klimatolog Jack Hall (Dennis Quaid) je přesvědčen, že globální oteplování a tání ledovců způsobí změnu směru mořských proudů, což způsobí řetězovou proměnu počasí a vznik nové doby ledové. Ačkoliv se snaží o své teorii přesvědčit přední politiky i své vědecké kolegy, málokdo mu věří. O to větší překvapení je, když z celého světa začnou chodit zprávy o nezvyklém chování podnebí. Padají kroupy velikosti golfových míčků, přívalové deště a vlny zaplavují pobřeží a teploty se drasticky proměňují. Jackův syn (Jake Gyllenhaal) se nachází na školní vědomostní soutěži v New Yorku. Spolu se svými spolužáky se díky radám svého otce doslova utáboří v knihovně, kde se skupinka snaží přežít kruté mrazy. Jack samozřejmě nenechává svého syna na holičkách a poté, co přesvědčí americkou vládu o nutnosti evakuace obyvatel do teplejšího Mexika, se vydává na pomoc svému synovi. Upřímně, u katastrofických filmů nejde vymýšlet nic moc nového, kromě samotných katastrof. Děj je přímo přecpaný postavami a sleduje hned několik příběhů, mezi kterými celkem úspěšně přepíná. Občas umře nějaká sympatická vedlejší postava a vše má celkem rychlý spád. Nicméně na konci se neubráníte pocitu, že USA je opět nejlepší, hlavní záporák (americký viceprezident) se stane prezidentem, uzná chybu a ve svém závěrečném projevu vychvaluje státy tzv. třetího světa za jejich vstřícnost a humanitu. Nebýt tohoto „happy endu“ s proslovem, by film působil mnohem věrohodněji a ne jako nástroj propagandy. Škoda, ale jde pouze o poslední minuty snímku, který je jinak napínavý a vlastně i zajímavý.

Tvůrci filmu se kvůli nákladnosti a náročnosti efektů rozhodli trochu ušetřit na hercích. Ve filmu se tak nakonec neobjevil Mel Gibson a nahradil jej právě Dennis Quaid. Nicméně to ničemu moc nevadí, hlavní i vedlejší role jsou dobře obsazeny a snad vyjma právě Dennisa Quaida není komu co vytknout. Představitel hlavní postavy bohužel občas působí až moc sebevědomě, nebo naopak bez zájmu. Ale nejde o nic hrozného. Naopak Jake Gyllenhaal je v roli odhodlaného a zamilovaného mladíka velice přesvědčivý. Jednoduše mu musíte fandit. Den poté je přímo přecpaný speciálními efekty, které většinou působí přímo epickým dojmem. Nicméně vlci uprchlý z New Yorské ZOO, kteří se v opuštěné lodi nekontrolovatelně se plavící ulicemi Big Apple vám celý zážitek zkazí. Věrohodněji vypadající vlky najdete totiž i ve World of Warcraft. Celkově tak jde o klasický katastrofický film, nenadchne, ale ani neurazí.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Nezapomenutelní princové z českých filmových pohádek
Kukačky – 13 dílů je málo
Pelíšky jsou už dlouhé roky nejvtipnějším filmem Vánoc
S čerty nejsou žerty (1984) – nesmrtelné kultovní hlášky
Sestra v akci – hudební komedie se vším všudy
Hlava medúzy (2021) a kalich hořkosti vypitý až do dna
7 smrtelných hříchů jako předloha legendárního snímku Sedm
Bláznivá střela – ikonická komedie z roku 1988 nestárne
Film doslova zpodobňující sedm ctností – Shazam!
Přímo pekelná zábava s Hellboyem
Kingsman: Zlatý kruh (2017) – ještě o trochu absurdnější pokračování výborné špiónské komiksovky
Liga Spravedlnosti Zacka Snydera (2021) je neuvěřitelně jiná
Godzilla vs. Kong (2021) asi nejhorší díl monster série
Harry Potter pod režisérem Davidem Yatesem
Harry Potter: série, na kterou naše generace nikdy nezapomene – 1. část
Mortal Kombat (1995) – jedna z vůbec nejlepších herních adaptací
Love and Monsters (Láska a příšery) překvapivě napínavé a zábavné postapokalyptické dobrodružství
Návrat do budoucnosti
Nadčasový, geniálně jednoduchý a inspirativní Návrat do budoucnosti
Matrix (1999) – legendární cyberpunkový snímek
Vetřelec
Vetřelec (1979) snímek který dodnes nahání hrůzu
Raya a drak (2021) – další asijská princezna od Disneyho
Disneyho princezny – znáte je všechny?
Film, který vám vysvětlí, jak funguje internet – Raubíř Ralf a internet (2018)
Raubíř Ralf (2012) patří mezi nejlepší animované retro snímky