Mortal Kombat (1995) – jedna z vůbec nejlepších herních adaptací

Mortal Kombat je jedna z nejslavnějších herních sérií vůbec. Původní arkádové hry začaly vznikat už v roce 1991 a vychází do současnosti. O obrovské popularitě těchto games svědčí i to, že se dočkala filmové adaptace již v roce 1995. Dnes tato série vychází na herní konzole všeho druhu, v roce 2021 by měl konečně dorazit hraný remake původního filmu a rok 2020 jsme si mohli osladit animákem o Scorpionovi.

Mortal Kombat

Zdroj: New Line Cinema

Jednoduchá myšlenka u zrodu béčka, které je spíš áčko

Myšlenka Mortal Kombatu je vlastně jednoduchá. Nejlepší bojovníci ze země se utkávají o osud své planety s nejlepšími válečníky jiného světa, jehož vládce touží po tom, aby mohl do své říše zařadit i zemi. Tento námět téměř jako by byl předurčen k tvorbě béčkového filmu. Jenomže v roce 1995 se režisérovi Paulovi W.S. Andresonovi vytvořit tak moc kvalitní béčko, že je z něj vlastně áčko.

Hlavní hrdinové filmu a zároveň nejlepší pozemští válečníci jsou vylákáni na tajemný ostrov, kde se pod vedením ochránce lidstva, bohem blesku Raidenem, utkají na život a na smrt o osud lidstva. Liu Kang, Sonya Blade a Johnny Cage společně tvoří nesourodou, ale velice zábavnou trojici, která už brzy rozhodne o osudu lidstva. Na konci turnaje na ně čeká souboj se zlým čarodějem a polykačem duší Shang Tsungem.

Zdroj: New Line Cinema

S hereckými výkony je to zde jako na houpačce

Na první pohled se může zdát, že tento snímek není zrovna komplikovaný. A skutečně, pokud se nepídíte po dalších osudech postav a širších souvislostech, užijete si opravdu kvalitní bojovku, která ve spoustě věcí překonává své konkurenty. Sice zde nenarazíme na Arnolda, Chucka, ani Jeana, ale to rozhodně není od věci. Snímek tak paradoxně získává na věrohodnosti.

V roli boha blesku se představil Christopher Lambert, kterého pravděpodobně znáte jako Highlandera. Robin Shou ztvárnil Liu Kanga a musíme říct, že to jeden z nejlepších hereckých výkonů v tomto filmu. Špatný není ani Linden Ashby jako Johnny Cage, který tak trochu paroduje Jean-Claude Van Damma. Naopak Bridgette Wilson jako Sonya Blade je totálně prkenná. Určitě musíme zmínit i herce, který propůjčil svoji tvář hlavnímu záporákovi Shang Tsungovi. Díky této roli se minimálně pro část diváků totiž stal Cary-Hiroyuki Tagawa legendou.

Zdroj: New Line Cinema

Desítky let čekání jsou zdá se u konce

Film Mortal Kombat z roku 1995 zaznamenal neočekávaný úspěch a zřejmě i vydělal dost slušnou porci dolarů. Filmové studio totiž hned poté tak strašně moc tlačilo na vznik 2. dílu, že řadu hlavních postav ani neztvárnili herci z jedničky, zkrátka proto, že neměli čas. Mortal Kombat 2: Vyhlazení je přesný opak 1. dílu. Je to tak strašně špatné béčko, že to není ani céčko.

O remaku filmu z roku 1995 se mluví už řadu let. Několikrát už bylo v plánu natáčení, film měl připravený rozpočet, ale najednou přišla stopka. Teď to konečně vypadá, že jsme se dočkali. V dubnu 2021 má být do kin uveden dlouho očekávaný remake. Fanoušci této ikonické nakládačky se sice mohli dočkat hned několik her, krátkostopážního mini seriálu a v 90. letech dokonce prequel pořadu, ale nové filmové zpracování bude určitě velká věc. Venku už je dokonce i trailer a vypadá opravdu Mortal kombatově.

Nezapomenutelní princové z českých filmových pohádek
Kukačky – 13 dílů je málo
Pelíšky jsou už dlouhé roky nejvtipnějším filmem Vánoc
S čerty nejsou žerty (1984) – nesmrtelné kultovní hlášky
Rychle a zběsile (2001), aneb jak se zrodila legendární série
Francouzská revoluce (2020) – sex, násilí a něco jako upíři
Sestra v akci – hudební komedie se vším všudy
Hlava medúzy (2021) a kalich hořkosti vypitý až do dna
Film doslova zpodobňující sedm ctností – Shazam!
Přímo pekelná zábava s Hellboyem
Kingsman: Zlatý kruh (2017) – ještě o trochu absurdnější pokračování výborné špiónské komiksovky
Liga Spravedlnosti Zacka Snydera (2021) je neuvěřitelně jiná
Lepší obsah nikdo nemá: Disney+ už funguje v ČR a může porazit Netflix
Přitažlivé superhrdinky z filmového světa Marvelu
Francouzská revoluce (2020) – sex, násilí a něco jako upíři
Godzilla vs. Kong (2021) asi nejhorší díl monster série
Love and Monsters (Láska a příšery) překvapivě napínavé a zábavné postapokalyptické dobrodružství
Návrat do budoucnosti
Nadčasový, geniálně jednoduchý a inspirativní Návrat do budoucnosti
Matrix (1999) – legendární cyberpunkový snímek
Vetřelec
Vetřelec (1979) snímek který dodnes nahání hrůzu
Animované snímky, které i po letech zahřejí u srdce
Raya a drak (2021) – další asijská princezna od Disneyho
Disneyho princezny – znáte je všechny?
Film, který vám vysvětlí, jak funguje internet – Raubíř Ralf a internet (2018)