Mortal Kombat (1995) – jedna z vůbec nejlepších herních adaptací

Mortal Kombat je jedna z nejslavnějších herních sérií vůbec. Původní arkádové hry začaly vznikat už v roce 1991 a vychází do současnosti. O obrovské popularitě těchto games svědčí i to, že se dočkala filmové adaptace již v roce 1995. Dnes tato série vychází na herní konzole všeho druhu, v roce 2021 by měl konečně dorazit hraný remake původního filmu a rok 2020 jsme si mohli osladit animákem o Scorpionovi.

Mortal Kombat

Zdroj: New Line Cinema

Jednoduchá myšlenka u zrodu béčka, které je spíš áčko

Myšlenka Mortal Kombatu je vlastně jednoduchá. Nejlepší bojovníci ze země se utkávají o osud své planety s nejlepšími válečníky jiného světa, jehož vládce touží po tom, aby mohl do své říše zařadit i zemi. Tento námět téměř jako by byl předurčen k tvorbě béčkového filmu. Jenomže v roce 1995 se režisérovi Paulovi W.S. Andresonovi vytvořit tak moc kvalitní béčko, že je z něj vlastně áčko.

Hlavní hrdinové filmu a zároveň nejlepší pozemští válečníci jsou vylákáni na tajemný ostrov, kde se pod vedením ochránce lidstva, bohem blesku Raidenem, utkají na život a na smrt o osud lidstva. Liu Kang, Sonya Blade a Johnny Cage společně tvoří nesourodou, ale velice zábavnou trojici, která už brzy rozhodne o osudu lidstva. Na konci turnaje na ně čeká souboj se zlým čarodějem a polykačem duší Shang Tsungem.

Zdroj: New Line Cinema

S hereckými výkony je to zde jako na houpačce

Na první pohled se může zdát, že tento snímek není zrovna komplikovaný. A skutečně, pokud se nepídíte po dalších osudech postav a širších souvislostech, užijete si opravdu kvalitní bojovku, která ve spoustě věcí překonává své konkurenty. Sice zde nenarazíme na Arnolda, Chucka, ani Jeana, ale to rozhodně není od věci. Snímek tak paradoxně získává na věrohodnosti.

V roli boha blesku se představil Christopher Lambert, kterého pravděpodobně znáte jako Highlandera. Robin Shou ztvárnil Liu Kanga a musíme říct, že to jeden z nejlepších hereckých výkonů v tomto filmu. Špatný není ani Linden Ashby jako Johnny Cage, který tak trochu paroduje Jean-Claude Van Damma. Naopak Bridgette Wilson jako Sonya Blade je totálně prkenná. Určitě musíme zmínit i herce, který propůjčil svojí tvář hlavnímu záporákovi Shang Tsungovi. Díky této roli se minimálně pro část diváků totiž stal Cary-Hiroyuki Tagawa legendou.

Zdroj: New Line Cinema

Desítky let čekání jsou zdá se u konce

Film Mortal Kombat z roku 1995 zaznamenal neočekávaný úspěch a zřejmě i vydělal dost slušnou porci dolarů. Filmové studio totiž hned poté tak strašně moc tlačilo na vznik 2. dílu, že řadu hlavních postav ani neztvárnili herci z jedničky, zkrátka proto, že neměli čas. Mortal Kombat 2: Vyhlazení je přesný opak 1. dílu. Je to tak strašně špatné béčko, že to není ani céčko.

O remaku filmu z roku 1995 se mluví už řadu let. Několikrát už bylo v plánu natáčení, film měl připravený rozpočet, ale najednou přišla stopka. Teď to konečně vypadá, že jsme se dočkali. V letošním roce bychom se konečně měli dočkat. Fanoušci této ikonické nakládačky se sice mohli dočkat hned několik her, krátkostopážního mini seriálu a v 90. letech dokonce prequel pořadu, ale nové filmové zpracování bude určitě velká věc.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Copak je to za vojáka (1987) současná opatření se blíží těm v tomto filmu
Cesta do pravěku (1955) – film, který o desítky let předběhl dobu
Božena (2021) – strhující životní příběh nejslavnější české spisovatelky
Hlava medůzy, nový seriál z roku 2021 zatím není nic moc
7 smrtelných hříchů jako předloha legendárního snímku Sedm
Bláznivá střela – ikonická komedie z roku 1988 nestárne
Legendární seriál Akta X z roku 1993
Hlava medůzy, nový seriál z roku 2021 zatím není nic moc
Tak trochu podivný film o šíleném Jokerovi
Thór (2011) největší přínos tohoto filmu je, že uvedl nového hrdinu
Birds of Prey (2020) – podivuhodná proměna Harley Quinn a vyloženě ženská týmovka od DC
Maska (1994) je vtipná podívaná s Jimem Carrym v hlavní roli
Mumie se vrací (2001) pokračování úspěšného filmu
Piráti z Karibiku: Na konci světa (2007) smutný konec úvodní trilogie
Práti z Karibiku 2: Truhla mrtvého muže háže sérii naplno do fantasy žánru
Pán prstenů: Návrat krále a 11 Oscarů
Star Wars: Klonové války (2008) animovaný seriál od George Lucase
Stepfordské paničky
Stepfordské paničky (2004) absudrně komediální thriller
Ready Player One
Ready Player One: Hra začíná (2018) prakticky dokonalá filmařská práce
Galaxy Quest (1999) komedie, kterou nesmíte přehlédnout
Animovaný zlobr Shrek v roce 2001 očaroval malé i velké diváky
Nové zpracování Mulan (2020) se trochu nepovedlo
Animák Duše (2020) směle může kandidovat na nejlepší animák roku
Frčíme
Frčíme – opravdu zábavný animák od Pixaru z roku 2020