Fantastická zvířata – Rowlingová se našla

Zřejmě nejočekávanějším filmem letošního listopadu jsou „Fantastická zvířata a kde je najít“. Má veškeré předpoklady k tomu, aby se stal kasovním trhákem, vždyť jde o film ze světa Harryho Pottera, ke kterému scénář napsala sama autorka J.K. Rowlingová. V současnosti je snad pouze jedno knižní témata, které dosahuje Harryho popularity a to prostředí Tolkienovy Středozemě. Fantastická zvířata si tak na sebe určitě vydělají, zároveň oživí prodej pseudo-sběratelských předmětů, jako jsou figurky a nefunkční kouzelnické hůlky, což jsou další nezanedbatelné finance. Dobrý marketing udělá svoje. Jaký ale je samotný film?

Nečekejte Harryho Pottera
Kdo by snad čekal další část příběhu o chlapci s jizvou na čele, ten musel být zklamán. Snímek se odehrává v období mezi světovými válkami, kdy Harry ani Voldemort ještě nebyli na světě. Jediným pojítkem s knihami je tedy filmová zmínka o Brumbálovi a naopak knižní zmínky o jeho soku Grindelwaldovi. Tato skutečnost je ovšem obecně známá a jistě nepřekvapila pravověrné fanoušky kouzelnického světa. Samotný film působí úplně jiným dojmem, než série o Potterovi, snad s výjimkou úplně prvního dílu. Kouzelničtí tvorové nás pobaví svým zjevem a vrtochy, ale nepřekračují hranici a stále nám připomínají zvířátka, která můžeme vidět v ZOO. Samotný průběh filmu sleduje dvě dějové linky, což v poslední půlhodince diváka celkem násilně vytrhne z děje. Postavy ve filmu neprochází žádným morálním dilematem, nemění se a jejich osud je více méně jasně čitelný.

Nádherná atmosféra
Atmosféra filmu, až na samotný závěr, působí skutečně a opravdově, chvilkami si divák říká, že tak to mohlo v meziválečné době skutečně vypadat. Ke konci ho ale z omylu vyvede závěr samotný, který je trošku „přitažený za vlasy“ a i výpravou a efekty se od zbytku filmu odlišuje. Podle mého je to trochu škoda, protože „…se na to tak hezky koukalo“. Celkově film nenabízí až tak zajímavý a napínavý děj, ale to divákovi vynahrazují roztomilá a zajímavá „zvířátka“, o kterých film vlastně celý měl být. Pěkně se na ně dívá, ale žádnou hlubokou myšlenku, nebo komplikovaný děj nečekejme. Osobně si myslím, že je to film spíše pro děti a zamilované páry – divák se nemusí soustředit, nebo dávat pozor a stejně mu nic podstatného neujde. Film, který má za úkol vytvořit novou generaci „Potterovců“. Hlavní postavy jsou sympaťáci, řekl bych, že i herecké obsazení hlavních rolí dobré (Eddie Redmayne, Dan Fogler, Katherine Waterston, nebo Colin Farrel) a pokud zapudíme myšlenku na to, že Rowlingové nejspíš musely dojít peníze, když přichází s novými příběhy od kouzelníků, pak se lze domnívat, že po Kameni mudrců autorka konečně psala to, co jí baví.

Pokračování
Autoři snímku si samozřejmě nezapomněli nechat otevřená vrátka pro další Potterovské filmy. Zástupy fanoušků se jistě budou dožadovat filmů typu: „Co na to Brumbál?“, nebo „Jak to vlastně bylo s Brumbálem a Grindelwaldem“, čemuž nahrává i časové umístění děje filmu. Zbývá totiž několik let do Brumbálova vítězství nad černokněžníkem v roce 1945. 1945 by mohlo napovídat nějakou spojitost mezi Grindelwaldem a druhou světovou válkou. A Johny Depp si také určitě nechce nechat ujít šanci ztvárnit důležitou postavu v další filmové sérii. „Jak to vlastně bylo s Bezovou hůlkou? Jednou ze tří relikvií smrti?“ To všechno jsou otázky, na které nám tvůrci pravděpodobně budou chtít v následujících letech poskytnout odpověi. Když budeme moc hodní, nebo finanční trh moc krutý, možná se dočkáme i další knihy od Rowlingové z tohoto světa, o kterém jako správní mudlové, či nečarové, nic nevíme. To by bylo určitě ještě příjemnější než oddechový film s předvídatelným dějem bez zvratů: Fantastická zvířata a kde je najít.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Božena (2021) – strhující životní příběh nejslavnější české spisovatelky
Hlava medůzy, nový seriál z roku 2021 zatím není nic moc
Kukačky 1. díl – nejnovější seriál České televize
Srovnání: O vánoční hvězdě (2020) vs. Hodinářův učeň (2019)
Bláznivá střela – ikonická komedie z roku 1988 nestárne
Legendární seriál Akta X z roku 1993
7 smrtelných hříchů jako předloha legendárního snímku Sedm
Hlava medůzy, nový seriál z roku 2021 zatím není nic moc
Strážci Galaxie z roku 2014 jsou jedna z nejlepších Marvelovek
Z pekla (2001) – Johnny Depp pátrá po Jacku Rozparovači
TOP 5: Nejlepší X-Meni
X-Men: Budoucí minulost aneb cestování časem
Warcraft: První střet 2016 – rozporuplná adaptace herního světa
Frčíme
Frčíme – opravdu zábavný animák od Pixaru z roku 2020
TOP 5 Harry Potter – nejlepší filmy z kouzelnického světa
Kong: Ostrov lebek (2017) a pokus o znovuzrození filmové legendy
Tenet (2020) je jedním z nejočekávanějších snímků minulého roku se spoustou ale
5 nejlepších filmů ze světa Star Wars
Terminátor: Temný osud – feministický manifest roku 2019
Bumblebee – trošku správný návrat ke kořenům Transformers
Nové zpracování Mulan (2020) se trochu nepovedlo
Animák Duše (2020) směle může kandidovat na nejlepší animák roku
Frčíme
Frčíme – opravdu zábavný animák od Pixaru z roku 2020
Srovnání: O vánoční hvězdě (2020) vs. Hodinářův učeň (2019)