Galaxy Quest (1999) komedie, kterou nesmíte přehlédnout

Rok 1999 byl plný podařených komediálních snímků. Kromě snímku Prci, prci, prcičky světlo světa spatřil i film Galaxy Quest. Ten se velice zajímavým způsobem zaobírá tím, jak se asi cítí herci, jejichž kariéry jsou úzce spjaty s konkrétním seriálem.

Galaxy Quest

Zdroj: DreamWorks Pictures

Herci prokletí jedinou rolí

V tomto snímku byl Galaxy Quest úspěšným seriálem, nápadně připomínajícím Star Trek. Dokonce i posádka se nápadně podobá tomuto veleúspěšnému pořadu. Ačkoliv jsou herci mezi příznivci tohoto sci-fi seriálu velice oblíbení, je samotné sžírá skutečnost, že jejich kariéry po tomto účinkování nabraly špatný směr. Jejich současnou prací je nekonečné objíždění nejrůznějších fanouškovských srazů a opakování nejslavnějších replik filmu. Jediným, komu to tak úplně nevadí, je hlavní hvězda Jason Nesmith, velitel lodi Peter Quincy Taggart, kterého hraje Tim Allen. Tato postava žije tak trochu život rockové hvězdy.

Zdroj: DreamWorks Pictures

Fiktivní seriál bohužel vzal někdo vážně

To, že byl Galaxy Quest jenom fiktivním televizním pořadem se ovšem nedoneslo do vesmíru. Rasa Thermiansů věří, že Galaxy Quest je historický dokument, a jelikož je tato rasa těsně před vyhlazením, rozhodnou se poslední přeživší naverbovat tuto hvězdnou posádku. Vyvinou přesnou kopii lodi se vším všudy. Bohužel, že se nejedná o další vystoupení se nedoneslo herci Jasonovi Nesmithovi a ten svými činy rozdráždí krutého Sarrise, který chce Thermiany vyhladit. Nesmith naláká své herecké kolegy na loď a společně se tak vydávají za skutečným dobrodružstvím.

Zdroj: DreamWorks Pictures

Star Trek zde dostává na zadek

Děj Galaxy Questu je svým způsobem geniální. Nápad, že se herci ze sci-fi seriálu stanou skutečnými aktéry svých dobrodružství, které nápadně připomínají Star Trek, je skvělým námětem pro opravdu vydařený parodický snímek. Na zadek zde dostávají zápletky, hlášky i samotné role z tohoto populárního pořadu. Snímek se zároveň důsledně věnuje problému herců, kteří se nesmazatelně zapsali do historie jedinou rolí, což jim paradoxně zničilo kariéru, protože už na ně nikdo nikdy nebude pohlížet jinak.

Zdroj: DreamWorks Pictures

Vhodné obsazení

K podařenému výsledku Galaxy Questu pomohlo i herecké obsazení. Kariéra herce Tima Allana je úzce spjatá se seriálem Kutil Tim. Po jeho boku září Sigourney Weaver, jejíž postava se zase potýká s problémem, že pouze opakuje hlášení hlavního počítače a na obrazovce je vlastně jen jako ozdoba. Alan Rickman (profesor Snape) skvěle ztvárnil frustrovaného herce, který kdysi dávno hrával hlavní role v Shakespearových hrách, ale kariéru si zazdil rolí v seriálu. A ve vedlejších rolích můžeme vidět třeba Tonyho Shallhouba, alias Mého přítele Monka.

Herecké obsazení, komediální a parodické prvky, vlastně i zápletka působí od začátku tak, že od filmu Galaxy Quest absolutně nic nečekáte. O to víc se při sledování budete bavit. Tato sci-fi komedie pobaví především ty, kteří na žánru sci-fi ujíždí, stejně jako ty, kteří ho nemohou vystát.

Nezapomenutelní princové z českých filmových pohádek
Kukačky – 13 dílů je málo
Pelíšky jsou už dlouhé roky nejvtipnějším filmem Vánoc
S čerty nejsou žerty (1984) – nesmrtelné kultovní hlášky
Rychle a zběsile (2001), aneb jak se zrodila legendární série
Francouzská revoluce (2020) – sex, násilí a něco jako upíři
Sestra v akci – hudební komedie se vším všudy
Hlava medúzy (2021) a kalich hořkosti vypitý až do dna
Film doslova zpodobňující sedm ctností – Shazam!
Přímo pekelná zábava s Hellboyem
Kingsman: Zlatý kruh (2017) – ještě o trochu absurdnější pokračování výborné špiónské komiksovky
Liga Spravedlnosti Zacka Snydera (2021) je neuvěřitelně jiná
Lepší obsah nikdo nemá: Disney+ už funguje v ČR a může porazit Netflix
Přitažlivé superhrdinky z filmového světa Marvelu
Francouzská revoluce (2020) – sex, násilí a něco jako upíři
Godzilla vs. Kong (2021) asi nejhorší díl monster série
Love and Monsters (Láska a příšery) překvapivě napínavé a zábavné postapokalyptické dobrodružství
Návrat do budoucnosti
Nadčasový, geniálně jednoduchý a inspirativní Návrat do budoucnosti
Matrix (1999) – legendární cyberpunkový snímek
Vetřelec
Vetřelec (1979) snímek který dodnes nahání hrůzu
Animované snímky, které i po letech zahřejí u srdce
Raya a drak (2021) – další asijská princezna od Disneyho
Disneyho princezny – znáte je všechny?
Film, který vám vysvětlí, jak funguje internet – Raubíř Ralf a internet (2018)