Birds of Prey (2020) – podivuhodná proměna Harley Quinn a vyloženě ženská týmovka od DC

V roce 2020 přišla do kin sólovka/týmovka Birds of Prey s Harley Quinn v hlavní roli. Jokerova holka totiž byla tou lepší částí Sebevražedného komanda, a tak byla tato volba celkem logická.

Všichni chlapi jsou hajzlové

Harley Quinn

Zdroj: DC

Harley Quinn se rozešla se svým klukem Jokerem. Přesně to je hlavní myšlenkou tohoto snímku. Tato rozverná dívka tím přišla o možnost dělat si beztrestně cokoliv co jen chce a již brzy se bude muset začít vypořádávat se všemi, kterým kdy ublížila. To vše dává do pohybu sérii událostí, které mohou vést k mocenským proměnám v Gothamu. Harley se musí zařídit sama pro sebe. Jokera vymění za nového domácího mazlíčka, hyenu, kterou pojmenuje Bruce a pronajme si byt nad čínskou restaurací. Mezi ty, kteří mají na tuto Jokerovu ex už dlouho pěknou pivku, patří i místní gangster Roman Sionis.

Birds of Prey

Zdroj: DC

Ten se snaží dostat k bohatství vyvražděné mafiánské rodiny a zároveň touží po tom, aby se mohl Harley pomstít. K tomu, aby dosáhl svých cílů, musí získat diamant, do kterého mafiáni ukryli údaje o svém bohatství. Jenomže ve městě se zároveň vynoří zachráněná mafiánská dcera s touhou se krvavě pomstít. K jejím vraždám má zase co říct místní drsná policajtka. Diamant ukradne mladá asijská kapsářka vyrůstající v pěstounské péči, diamant spolkne, a to zase do hry vtáhne její sousedku, která, aby se kruh uzavřel, je zaměstnankyní gangstera Romana Sionise. Všechny zmíněné dámy tak musí utvořit provizorní tým a začít spolupracovat, aby ochránili malou kapsářku a zároveň dosáhly všech svých cílů.

Zdroj: DC

Vlastně zde jde jenom o to nakopat chlapům zadky

Děj snímku se možní zdá trochu složitý, ale opak je pravdou. V praxi jde vlastně jenom o to, aby ukřivděné dámy mohli nakopat zadky co největšímu množství chlapů. Ve filmu nenajdete jediného muže, který by nebyl hajzl. A že druhů těchto hajzlů je opravdu slušná řádka. Psychicky narušeného střídá podrazák, násilník, zrádce a takto bychom mohli pokračovat až do konce snímku. Naštěstí na rozdíl od Terminátora: Temný osud, se nejedná o prvoplánovou a do očí bijící feministickou propagandu. Od prvních záběrů totiž je ve filmu cítit pořádnou dávku nadsázky, takže pokud nejste zrovna suchaři, nebude vám to ani trochu vadit.

Zdroj: DC

Barevný Gotham se k Harley hodí

Město Gotham, mimo jiné domov slavného netopíra, je doslova přecpané zločinci. Ve snímku Birds of Prey se ovšem nejedná o temné, černo-bílé město, které známe z Batmana. Tento Gotham je plný barev a modré oblohy, takže hlavní postava, Harley Quinn sem dokonale zapadá. Děj a zápletky jsou zde vlastně vedlejší a hlavní jsou vtípky, brutalita a šílenství Jokerovi ex. Harley je zde jediná postava s nějakým, věrohodnotným příběhem a alespoň trochu promyšlenou a neodfláknutou motivací.

Zdroj: DC

One girl show

V tomto filmu je vše nastaveno tak, aby hlavní hvězdou byla Margot Robbie, která je zároveň také jedinou účinkující, která snese přísnější měřítko. Zbytek hereckých výkonů je buď úmyslně ironický, nebo absolutně otřesný. To bohužel platí i o Ewanovi McGregorovi, který ztvárnil hlavního záporáka. V tomto filmu se Obi-Wan Kenobi ze Star Wars zkrátka nevytáhl. Jednu z kolegyní Harley Quinn, zpěvačku/řidičku gangstera Sionise, si zahrála Jurnee Smollett. Herečka i její postava se většinu filmu snaží tvářit drsně a smrtelně vážně, od čeho v závěru absolutně upustí, což působí totálně strašně. Malou zlodějku ztvárnila Ella Jay Basco a vyjma Margot Robbie je jedinou, jejíž výkon snese přísnější měřítko. O zbytku herců se raději nebudeme dále zmiňovat.

Zdroj: DC

Vtipné akční scény

Akční scény ve filmu Birds of Prey jsou zábavné a jistým způsobem i originální. Všude poletuje obrovské množství barev a uprostřed září věčně pozitivně naladěná Harley Quinn. Bohužel to vše vás bude bavit při prvním sledování, snad i při druhém, ale potřetí vás film začne už trochu nudit. Vtipy a humor jsou zde povrchní. Jediné, co si můžete opravdu užít, je nadsázka. Nedá se říct, zda jde o feministický snímek, nebo naopak promyšlenou kritiku těchto filmů, ale pokud od Birds of Prey nic nečekáte, opravdu si je užijete. Závěrem se sluší doporučit, abyste se na tento snímek dívali v originálním znění. A věděli jste, že jenom měsíc po uvedení byl v USA snímek přejmenován ve snaze o navýšení tržeb?

Nezapomenutelní princové z českých filmových pohádek
Kukačky – 13 dílů je málo
Pelíšky jsou už dlouhé roky nejvtipnějším filmem Vánoc
S čerty nejsou žerty (1984) – nesmrtelné kultovní hlášky
Rychle a zběsile (2001), aneb jak se zrodila legendární série
Francouzská revoluce (2020) – sex, násilí a něco jako upíři
Sestra v akci – hudební komedie se vším všudy
Hlava medúzy (2021) a kalich hořkosti vypitý až do dna
Film doslova zpodobňující sedm ctností – Shazam!
Přímo pekelná zábava s Hellboyem
Kingsman: Zlatý kruh (2017) – ještě o trochu absurdnější pokračování výborné špiónské komiksovky
Liga Spravedlnosti Zacka Snydera (2021) je neuvěřitelně jiná
Lepší obsah nikdo nemá: Disney+ už funguje v ČR a může porazit Netflix
Přitažlivé superhrdinky z filmového světa Marvelu
Francouzská revoluce (2020) – sex, násilí a něco jako upíři
Godzilla vs. Kong (2021) asi nejhorší díl monster série
Love and Monsters (Láska a příšery) překvapivě napínavé a zábavné postapokalyptické dobrodružství
Návrat do budoucnosti
Nadčasový, geniálně jednoduchý a inspirativní Návrat do budoucnosti
Matrix (1999) – legendární cyberpunkový snímek
Vetřelec
Vetřelec (1979) snímek který dodnes nahání hrůzu
Animované snímky, které i po letech zahřejí u srdce
Raya a drak (2021) – další asijská princezna od Disneyho
Disneyho princezny – znáte je všechny?
Film, který vám vysvětlí, jak funguje internet – Raubíř Ralf a internet (2018)