Birds of Prey (2020) – podivuhodná proměna Harley Quinn a vyloženě ženská týmovka od DC

V roce 2020 přišla do kin sólovka/týmovka Birds of Prey s Harley Quinn v hlavní roli. Jokerova holka totiž byla tou lepší částí Sebevražedného komanda, a tak byla tato volba celkem logická.

Všichni chlapi jsou hajzlové

Harley Quinn

Zdroj: DC

Harley Quinn se rozešla se svým klukem Jokerem. Přesně to je hlavní myšlenkou tohoto snímku. Tato rozverná dívka tím přišla o možnost dělat si beztrestně cokoliv co jen chce a již brzy se bude muset začít vypořádávat se všemi, kterým kdy ublížila. To vše dává do pohybu sérii událostí, které mohou vést k mocenským proměnám v Gothamu. Harley se musí zařídit sama pro sebe. Jokera vymění za nového domácího mazlíčka, hyenu, kterou pojmenuje Bruce a pronajme si byt nad čínskou restaurací. Mezi ty, kteří mají na tuto Jokerovu ex už dlouho pěknou pivku, patří i místní gangster Roman Sionis.

Birds of Prey

Zdroj: DC

Ten se snaží dostat k bohatství vyvražděné mafiánské rodiny a zároveň touží po tom, aby se mohl Harley pomstít. K tomu, aby dosáhl svých cílů, musí získat diamant, do kterého mafiáni ukryli údaje o svém bohatství. Jenomže ve městě se zároveň vynoří zachráněná mafiánská dcera s touhou se krvavě pomstít. K jejím vraždám má zase co říct místní drsná policajtka. Diamant ukradne mladá asijská kapsářka vyrůstající v pěstounské péči, diamant spolkne, a to zase do hry vtáhne její sousedku, která, aby se kruh uzavřel, je zaměstnankyní gangstera Romana Sionise. Všechny zmíněné dámy tak musí utvořit provizorní tým a začít spolupracovat, aby ochránili malou kapsářku a zároveň dosáhly všech svých cílů.

Zdroj: DC

Vlastně zde jde jenom o to nakopat chlapům zadky

Děj snímku se možní zdá trochu složitý, ale opak je pravdou. V praxi jde vlastně jenom o to, aby ukřivděné dámy mohli nakopat zadky co největšímu množství chlapů. Ve filmu nenajdete jediného muže, který by nebyl hajzl. A že druhů těchto hajzlů je opravdu slušná řádka. Psychicky narušeného střídá podrazák, násilník, zrádce a takto bychom mohli pokračovat až do konce snímku. Naštěstí na rozdíl od Terminátora: Temný osud, se nejedná o prvoplánovou a do očí bijící feministickou propagandu. Od prvních záběrů totiž je ve filmu cítit pořádnou dávku nadsázky, takže pokud nejste zrovna suchaři, nebude vám to ani trochu vadit.

Zdroj: DC

Barevný Gotham se k Harley hodí

Město Gotham, mimo jiné domov slavného netopíra, je doslova přecpané zločinci. Ve snímku Birds of Prey se ovšem nejedná o temné, černo-bílé město, které známe z Batmana. Tento Gotham je plný barev a modré oblohy, takže hlavní postava, Harley Quinn sem dokonale zapadá. Děj a zápletky jsou zde vlastně vedlejší a hlavní jsou vtípky, brutalita a šílenství Jokerovi ex. Harley je zde jediná postava s nějakým, věrohodnotným příběhem a alespoň trochu promyšlenou a neodfláknutou motivací.

Zdroj: DC

One girl show

V tomto filmu je vše nastaveno tak, aby hlavní hvězdou byla Margot Robbie, která je zároveň také jedinou účinkující, která snese přísnější měřítko. Zbytek hereckých výkonů je buď úmyslně ironický, nebo absolutně otřesný. To bohužel platí i o Ewanovi McGregorovi, který ztvárnil hlavního záporáka. V tomto filmu se Obi-Wan Kenobi ze Star Wars zkrátka nevytáhl. Jednu z kolegyní Harley Quinn, zpěvačku/řidičku gangstera Sionise, si zahrála Jurnee Smollett. Herečka i její postava se většinu filmu snaží tvářit drsně a smrtelně vážně, od čeho v závěru absolutně upustí, což působí totálně strašně. Malou zlodějku ztvárnila Ella Jay Basco a vyjma Margot Robbie je jedinou, jejíž výkon snese přísnější měřítko. O zbytku herců se raději nebudeme dále zmiňovat.

Zdroj: DC

Vtipné akční scény

Akční scény ve filmu Birds of Prey jsou zábavné a jistým způsobem i originální. Všude poletuje obrovské množství barev a uprostřed září věčně pozitivně naladěná Harley Quinn. Bohužel to vše vás bude bavit při prvním sledování, snad i při druhém, ale potřetí vás film začne už trochu nudit. Vtipy a humor jsou zde povrchní. Jediné, co si můžete opravdu užít, je nadsázka. Nedá se říct, zda jde o feministický snímek, nebo naopak promyšlenou kritiku těchto filmů, ale pokud od Birds of Prey nic nečekáte, opravdu si je užijete. Závěrem se sluší doporučit, abyste se na tento snímek dívali v originálním znění. A věděli jste, že jenom měsíc po uvedení byl v USA snímek přejmenován ve snaze o navýšení tržeb?

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Copak je to za vojáka (1987) současná opatření se blíží těm v tomto filmu
Cesta do pravěku (1955) – film, který o desítky let předběhl dobu
Božena (2021) – strhující životní příběh nejslavnější české spisovatelky
Hlava medůzy, nový seriál z roku 2021 zatím není nic moc
7 smrtelných hříchů jako předloha legendárního snímku Sedm
Bláznivá střela – ikonická komedie z roku 1988 nestárne
Legendární seriál Akta X z roku 1993
Hlava medůzy, nový seriál z roku 2021 zatím není nic moc
Tak trochu podivný film o šíleném Jokerovi
Thór (2011) největší přínos tohoto filmu je, že uvedl nového hrdinu
Birds of Prey (2020) – podivuhodná proměna Harley Quinn a vyloženě ženská týmovka od DC
Maska (1994) je vtipná podívaná s Jimem Carrym v hlavní roli
Mumie se vrací (2001) pokračování úspěšného filmu
Piráti z Karibiku: Na konci světa (2007) smutný konec úvodní trilogie
Práti z Karibiku 2: Truhla mrtvého muže háže sérii naplno do fantasy žánru
Pán prstenů: Návrat krále a 11 Oscarů
Star Wars: Klonové války (2008) animovaný seriál od George Lucase
Stepfordské paničky
Stepfordské paničky (2004) absudrně komediální thriller
Ready Player One
Ready Player One: Hra začíná (2018) prakticky dokonalá filmařská práce
Galaxy Quest (1999) komedie, kterou nesmíte přehlédnout
Animovaný zlobr Shrek v roce 2001 očaroval malé i velké diváky
Nové zpracování Mulan (2020) se trochu nepovedlo
Animák Duše (2020) směle může kandidovat na nejlepší animák roku
Frčíme
Frčíme – opravdu zábavný animák od Pixaru z roku 2020