Terminátor: Temný osud – feministický manifest roku 2019

Rok 2019 znamenal další pokračování kultovní série Terminátor: Temný osud. Název snímku je opravdu více než výstižný. Sáře Connorové (Linda Hamilton) se podařilo změnit budoucnost a zabránit Skynetu v převzetí moci. Bohužel tím stejně neochránila svého syna Johna, kterého nakonec klasický Terminátor (Arnold Schwarzenegger) stejně zavraždil. Jenomže na nově vzniklé budoucnosti to nic nezměnilo. Skynetu se převzít moc nepodařilo, ale o pár let později jej nahradila Legie, což je to stejné v bledě modrém.

Starý děj v neuvěřitelně ošklivém novém kabátě

Lidský odboj vznikl stejně, jako jeho robotický protějšek. Jen ho v nové budoucnosti nevede John Connor, ale jistá Dani Ramosová (Natalia Reyes). Tato Mexičanka se dostává do úplně stejné situace, jako původní Sára Connorová z původního Terminátora. Do současnosti se tentokrát vydává modifikovaná vojačka Grace (Mackenzie Davis), která musí Dani chránit a samozřejmě nejnovější Terminátor Rev-9 (Gabriel Luna), který se snaží o opak. Brzy na scénu přichází i zestárlá Sára Connorová, která zběsile loví všecky Terminátory, kteří nemají v přítomnosti co dělat. Souřadnice dostává formou SMS hádejte od koho? Ano, Arnold Schwarzenegger žije a po vraždě Sářina syna má výčitky a naučil se lidskosti (WTF?). Arnold se přidává k našemu triu amazonek, asi prostě proto, aby jim mohl nosit tašky.

Špatně sehraný feministický manifest

Jasné poselství nového Terminátora je jasné. Ženy zvládnou vše, co muži a snad i ještě víc. Všechny tři hlavní postavy se snaží stavět do mužských rolí a vše na diváka úplně křičí: „Muži jsou jen banda nemyslících kusů dobytka.“. Tomu bohužel přispívá i Terminátor Arnolda Schwarzeneggera a jeho mikro-příběh o soužití se ženou. Muži jsou zkrátka dobří pouze na dělání dětí. Tvůrci se evidentně snažili postavit role Sáry Connorové, u které se to snad dá i pochopit, a vojandy Grace do totálně mužské roviny. Každé druhé slovo těchto dam je proto vulgární, a to často i v nevhodných chvílích.  Ani jedné z hereček se nepodařilo tento úkol splnit. Jediná z tria, která snad zvládne snést přísnější měřítko, je Natalia Reyes v roli Dani. Na začátku aspoň trochu působí jako normální žena, ačkoliv svého dospělého bratra musí všude vodit za ručičku (je to totiž klasický, slaboduchý muž). Bohužel, zhruba v půlce filmu se z ní stává další mužatka a definitivně tak snímek staví do podoby radikálního feministického manifestu. A ztělesnění mužnosti Arnold? Tak ten se celý film tváří, jako by tam raději nebyl (a nikdo se mu nemůže divit) a na plátně se pohybuje opravdu jenom proto, aby nosil tašky.

Slavnou sérii stihl doslova temný osud

Děj snímku se snaží výrazně kopírovat příběh jedničky. Bohužel, opravdu vše je udělané tak, aby všichni viděli, že jde nahradit veškeré mužské role ženskými (nejde, stejně jako ženské mužskými). Skynet nahradí něco úplně stejného, což absolutně postrádá smysl. Akce filmu je nesmírně nudná a totálně neuvěřitelná. Chvílemi to dokonce vypadá, že polovina animací byla natočena v roce 2020 a druhá polovina nejméně o 20 let dříve.

Celkově je Terminátor: Temný osud opravdu hodně nudný feministický film, který si nezaslouží ani hodnocení Béčkového snímku. Finanční obnos plynoucí ze zavedené značky této série je evidentně jedinou motivací, která vedla tvůrce k natočení něčeho takového. Pokud si jej pustíte, úplně zbytečně ztratíte 2 hodiny života totální nudou. Smysluplnější je totiž i sledování Ordinace v růžové zahradě 2. Terminátora totiž doslova stihl temný osud.

Nezapomenutelní princové z českých filmových pohádek
Kukačky – 13 dílů je málo
Pelíšky jsou už dlouhé roky nejvtipnějším filmem Vánoc
S čerty nejsou žerty (1984) – nesmrtelné kultovní hlášky
Rychle a zběsile (2001), aneb jak se zrodila legendární série
Francouzská revoluce (2020) – sex, násilí a něco jako upíři
Sestra v akci – hudební komedie se vším všudy
Hlava medúzy (2021) a kalich hořkosti vypitý až do dna
Film doslova zpodobňující sedm ctností – Shazam!
Přímo pekelná zábava s Hellboyem
Kingsman: Zlatý kruh (2017) – ještě o trochu absurdnější pokračování výborné špiónské komiksovky
Liga Spravedlnosti Zacka Snydera (2021) je neuvěřitelně jiná
Lepší obsah nikdo nemá: Disney+ už funguje v ČR a může porazit Netflix
Přitažlivé superhrdinky z filmového světa Marvelu
Francouzská revoluce (2020) – sex, násilí a něco jako upíři
Godzilla vs. Kong (2021) asi nejhorší díl monster série
Love and Monsters (Láska a příšery) překvapivě napínavé a zábavné postapokalyptické dobrodružství
Návrat do budoucnosti
Nadčasový, geniálně jednoduchý a inspirativní Návrat do budoucnosti
Matrix (1999) – legendární cyberpunkový snímek
Vetřelec
Vetřelec (1979) snímek který dodnes nahání hrůzu
Animované snímky, které i po letech zahřejí u srdce
Raya a drak (2021) – další asijská princezna od Disneyho
Disneyho princezny – znáte je všechny?
Film, který vám vysvětlí, jak funguje internet – Raubíř Ralf a internet (2018)