Recenze Star Wars 9

Devátou epizodou byla ukončena nejnovější trilogie Star Wars. Bohužel, jak si můžete přečíst v mých předchozích recenzích zde a zde, Disney se moc nepředvedl. V epizodě 8 se sice objevilo několik nečekaných zvratů, jako je smrt Snoka, ale ve finále osmička vše zamotala tak, že měl Vzestup Skywalkera (epizoda 9) už dopředu obrovské trhliny. Jako příklad za všechny stačí neuvěřitelný návrat císaře Palpatina. Osobně se domnívám, že jde především o marketingový tah a takový poslední pokus udobřit si fanoušky.
Podle traileru ale vše vypadalo nadějně. Dokonce jsme se mohli těšit na planety, které nebudou jedno velké město, jedna velká džungle, nebo jedna velká poušť. Bohužel, nejnovější epizoda sice měla pár záběrů na úplně jiné světy, zůstalo však pouze u záběrů. Samozřejmě vše aspoň vypadá vizuálně dobře.

Velkým plusem nového Star Wars filmu je, že neobsahuje žádné nové, přesílené zbraně. Tvůrcům asi někdo konečně řekl, že už to s monstrózními křižníky a stanicemi ničící jen tak celé soustavy, které ale nejsou schopny vzdorovat jedné stíhačce, nebo bombardéru, přehání. Ovšem počkat! Co kdyby Nové Impérium nainstalovalo na celou flotilu děla s paprsky hvězdy smrti? OMG! Naštěstí tentokrát nešlo o to, trefit se do jedné malé díry.

Spousta lidí se také těšila na rytíře z Renu, bohužel, Kylo Ren je všechny vyřídí snadněji, než stráž zesnulého Snoka. Herecké výkony jsou opět vlažné a téměř celý film vlastně táhnou pouze nostalgické pocity, které diváky znenadání přepadají, když slyší něčí hlas, nebo zahlédnou povědomou tvář. Snad jediný z hlavních hrdinů, na kom je vidět nějaký herecký progres a zlepšení, je představitel Finna. Musím uznat, že to jsem opravdu nečekal!
Abych nebyl pouze přehnaně kritický, tak musím říct, že po dlouhém uvažování jsem usoudil, že mohlo být ještě daleko hůř. Abramsovi se jakž takž podařilo poskládat ucelený děj a částečně zacelit obrovské dějové trhliny. Největší plus filmu je v tom, že vlastně nemá dějově hluchá místa, zkrátka žádné výlety do kasína, které absolutně nic (ale opravdu nic) neřeší. Názorové proměny Kylo Rena jsou sice stále těžko pochopitelné, ale přece jenom je to o něco lepší, než dřív. A spousta věcí je konečně vysvětlena, sice ne úplně věrohodně, ale alespoň nějak. Tím bych raději vše ukončil, protože reálně hrozí, že se při vzpomínání na epizody 7.-9. rozbrečím vzteky.

Komentujte článek