Tak trochu podivný film o šíleném Jokerovi

Herec Joaquin Phoenix si za své ztvárnění legendárního Jokera vysloužil Oscara. Už to je důvod se na snímek o Batmanově Nemesis podívat. Jak si jistě pamatujete, tak Heath Ledger za zpodobnění stejné role také vysloužil Oscara, kterého už bohužel nestihl osobně převzít. Laťku tak měl Phoenix hodně nasazenou hodně vysoko, ale zvládnul ji na výbornou.

Pokud čekáte, že bude snímek plný akce, netopýrů a zlých skutků, budete zklamáni. Joker se zaměřuje hlavně na proměnu neúspěšného komika a klauna v jedno z největších padouchů, jaké známe. Film se tedy věnuje hlavně jeho původu, důvodům šílenství a motivacím. Je plný schizofrenních představ, zklamání a lidské krutosti. A to je více než zajímavý pohled na tohoto anarchistického klauna. Doposud jsme Jokera znali z kin pouze jako ztělesnění zla, šílenství a chaosu. Tentokrát se ale dozvídáme, proč se stal, tím, čím je.

Již víše zmíněné ocenění napovídá, jaké jsou herecké výkony ve filmu. Vedle fantastického výkonu Phoenixe, který téměř dosáhl úrovně Heatha Ledgera (u nějž se ovšem dá diskutovat o tom, do jaké míry postavu skutečně hrál), na obrazovce několikrát zazáří Rober De Niro. I on svojí roli zvládnul na výbornou. Postavě televizního komika vtiskl správnou dávku arogance a povýšení z úspěchu, stejně jako i lidštější podobu v soukromí. Další herecké výkony jsou spíš průměrné a nikdo z nich ve zlém, ale ani v dobrém nevyčnívá.

Film vypadá přesně tak, jak by měl. Je to jedna velká deprese, až do momentu, kdy se hlavní postava definitivně propadně šílenství. Skoro to působí, jako by Joker v momentě, kdy propadne „zlu“ konečně dosáhl svobody a odprostil se všem životním strastem. A to je velice nebezpečná myšlenka. Snímek se nebojí ukázat krev a přechody mezi představami a realitou jsou tak dobře udělané, že si postupem času sami nejste jisti, co je fantasie, a co realita. Jediná škoda je, Joker v díle, které se odehrává v době vraždy rodičů Bruce Wayna (Batman) vypadá jako zasloužilý padesátník. Celkově je Joker opravdu hodně depresivní, má něco navíc díky výkonu Joaquina Phoenixe, pohltí vás, ale těžko se hodnotí, jaký by byl bez herce, který v něm tak zazářil.

Komentujte článek