Práti z Karibiku 2: Truhla mrtvého muže háže sérii naplno do fantasy žánru

Po úspěchu, a především po kladných hodnoceních, jsme se v roce 2006 dočkali pokračování Pirátů z Karibiku, tentokrát s podtitulem Truhla mrtvého muže. Děj snímku přímo navazuje na předchozí film, ale zároveň rozjíždí svůj vlastní příběh. Zápletka je totiž jiná.

Zdroj: Disney

Každý má svou vlastní motivaci

Vládu nad Port Royal přebírá Východoindická společnost, kterou vede jistý lord Cutler Beckett. Tento starý známý kapitána Jacka Sparrowa ve snaze najít tohoto piráta dává zatknout Elizabeth i Willa. Zatykač je vydán i na bývalého komodora, ten ale beze stopy zmizel poté, co se neúspěšně snažil Sparrowa pronásledovat. Beckett zoufale prahne po Jackově kompasu a po trošce intrik po něm nechává pátrat jeho staré známé.

Truhla mrtvého muže

Zdroj: Disney

Každému jde o něco jiného, ale snaží se toho dosáhnout stejným způsobem

Proslulý pirát má ovšem své vlastní problémy. Před 10 lety se upsal jistému Davymu Jonesovi, který se svojí lodí Bludný Holanďan přepravuje duše mrtvých námořníků, aby z mořského dna vyzvedl Černou Perlu a z Jacka udělal jejího kapitána. Lhůta již uplynula a jedinou Jackovou šancí na přežití je, že najde správnou páku na tohoto faktického vládce moří.

Zdroj: Disney

Už je to spíš fantasy film, než pirátský

Oproti prvním pirátům z Karibiku nás Truhla mrtvého muže od začátku do konce nenechá na pochybách, že už jde spíše o fantasy snímek. Tvůrci se tentokrát uchýlili cestou mýtických monster, předmětů a lodí. Snímek tak působí mnohem méně uvěřitelněji. Zdejší padouši totiž dostali vzhled mořských stvoření a Davy Jones má na obličeji od začátku do konce přilepenou chobotnici. To ovšem neznamená, že by se jednalo o špatný film. Truhla mrtvého muže je doslova přecpaná vtipy a děj je poměrně dost zamotaný. Každý v něm totiž sleduje své vlastní cíle, byť kvůli jejich prosazení jim jde o to získat úplně stejnou věc.

Zdroj: Disney

Piráti trochu začínají ztrácet své kouzlo

Úplného konce tohoto příběhu se nedočkáme, protože na film Truhla mrtvého muže úzce navazuje jeho pokračování Na konci světa. Hlavní postavou se zde naplno stává Jack Sparrow, který neztratil prakticky nic ze svého šarmu, snad jenom odvahu a potlačovaný smysl pro to, dělat co je správné. Samozřejmě to z něj nedělá zápornou postavu, jenom z něj na konci filmu máte trochu jiný pocit.

Vytuněná animace a efekty

Efekty i animace ve filmu Truhla mrtvého muže jsou naprosto v pořádku. Je poznat, že studio si Prokletím Černé perly zjistilo, že do pirátů má cenu pořádně zainvestovat. Osobně si ale myslím, že je trochu škoda, že se u Disneyho rozhodli jít cestou plnou kouzel, magických bytostí a čarodějnic. Truhla mrtvého muže rozjela neuvěřitelné množství dějových linek a autoři budou mít problém vše v následujícím díle úspěšně a věrohodně zakončit.

Zdroj: Disney

Věrohodní herci i zlepšené výkony

Celý herecký ancábl pokračuje ve zdařilých výkonech z 1. dílu. V Truhle mrtvého muže mi dokonce ani nevadí Keira Knightley a její výkon oproti Prokletí Černé perly považuji za výrazně lepší. A přibývá dokonce hned několik herecky podařeně ztvárněných postav. Tom Hollander jako lord Beckett je takový malý hajzlík a přesně takový z něj i máte pocit. Davy Jones s chobotnicí na obličeji působí patřičně zle, ale zároveň trochu rozporuplně, a to je také správně. To nejlepší jsme si ale nechali na konec. Naomie Harris jako čarodějnice je naprosto dokonalá volba. Je na ní cosi zakázaného, nebezpečného, ale zároveň přitažlivého.

Zdroj: Disney

Truhla mrtvého muže je celkově dobrý film o Jacku Sparrowovi, který je ale přecpaný akcí. Trochu ztrácí kouzlo jedničky, ale zase zcela jistě přitahuje davy diváků a splňuje touhu diváků po nikdy nekončící akci a napětí. Bohužel, už si moc neužijete pirátské lodě, které se pronásledují a střetávají na otevřeném moří, místo nich jsme totiž dostali Krakena a další nadpřirozené bytosti.

Nezapomenutelní princové z českých filmových pohádek
Kukačky – 13 dílů je málo
Pelíšky jsou už dlouhé roky nejvtipnějším filmem Vánoc
S čerty nejsou žerty (1984) – nesmrtelné kultovní hlášky
Rychle a zběsile (2001), aneb jak se zrodila legendární série
Francouzská revoluce (2020) – sex, násilí a něco jako upíři
Sestra v akci – hudební komedie se vším všudy
Hlava medúzy (2021) a kalich hořkosti vypitý až do dna
Film doslova zpodobňující sedm ctností – Shazam!
Přímo pekelná zábava s Hellboyem
Kingsman: Zlatý kruh (2017) – ještě o trochu absurdnější pokračování výborné špiónské komiksovky
Liga Spravedlnosti Zacka Snydera (2021) je neuvěřitelně jiná
Lepší obsah nikdo nemá: Disney+ už funguje v ČR a může porazit Netflix
Přitažlivé superhrdinky z filmového světa Marvelu
Francouzská revoluce (2020) – sex, násilí a něco jako upíři
Godzilla vs. Kong (2021) asi nejhorší díl monster série
Love and Monsters (Láska a příšery) překvapivě napínavé a zábavné postapokalyptické dobrodružství
Návrat do budoucnosti
Nadčasový, geniálně jednoduchý a inspirativní Návrat do budoucnosti
Matrix (1999) – legendární cyberpunkový snímek
Vetřelec
Vetřelec (1979) snímek který dodnes nahání hrůzu
Animované snímky, které i po letech zahřejí u srdce
Raya a drak (2021) – další asijská princezna od Disneyho
Disneyho princezny – znáte je všechny?
Film, který vám vysvětlí, jak funguje internet – Raubíř Ralf a internet (2018)