Práti z Karibiku 2: Truhla mrtvého muže háže sérii naplno do fantasy žánru

Po úspěchu, a především po kladných hodnoceních, jsme se v roce 2006 dočkali pokračování Pirátů z Karibiku, tentokrát s podtitulem Truhla mrtvého muže. Děj snímku přímo navazuje na předchozí film, ale zároveň rozjíždí svůj vlastní příběh. Zápletka je totiž jiná.

Zdroj: Disney

Každý má svou vlastní motivaci

Vládu nad Port Royal přebírá Východoindická společnost, kterou vede jistý lord Cutler Beckett. Tento starý známý kapitána Jacka Sparrowa ve snaze najít tohoto piráta dává zatknout Elizabeth i Willa. Zatykač je vydán i na bývalého komodora, ten ale beze stopy zmizel poté, co se neúspěšně snažil Sparrowa pronásledovat. Beckett zoufale prahne po Jackově kompasu a po trošce intrik po něm nechává pátrat jeho staré známé.

Truhla mrtvého muže

Zdroj: Disney

Každému jde o něco jiného, ale snaží se toho dosáhnout stejným způsobem

Proslulý pirát má ovšem své vlastní problémy. Před 10 lety se upsal jistému Davymu Jonesovi, který se svojí lodí Bludný Holanďan přepravuje duše mrtvých námořníků, aby z mořského dna vyzvedl Černou Perlu a z Jacka udělal jejího kapitána. Lhůta již uplynula a jedinou Jackovou šancí na přežití je, že najde správnou páku na tohoto faktického vládce moří.

Zdroj: Disney

Už je to spíš fantasy film, než pirátský

Oproti prvním pirátům z Karibiku nás Truhla mrtvého muže od začátku do konce nenechá na pochybách, že už jde spíše o fantasy snímek. Tvůrci se tentokrát uchýlili cestou mýtických monster, předmětů a lodí. Snímek tak působí mnohem méně uvěřitelněji. Zdejší padouši totiž dostali vzhled mořských stvoření a Davy Jones má na obličeji od začátku do konce přilepenou chobotnici. To ovšem neznamená, že by se jednalo o špatný film. Truhla mrtvého muže je doslova přecpaná vtipy a děj je poměrně dost zamotaný. Každý v něm totiž sleduje své vlastní cíle, byť kvůli jejich prosazení jim jde o to získat úplně stejnou věc.

Zdroj: Disney

Piráti trochu začínají ztrácet své kouzlo

Úplného konce tohoto příběhu se nedočkáme, protože na film Truhla mrtvého muže úzce navazuje jeho pokračování Na konci světa. Hlavní postavou se zde naplno stává Jack Sparrow, který neztratil prakticky nic ze svého šarmu, snad jenom odvahu a potlačovaný smysl pro to, dělat co je správné. Samozřejmě to z něj nedělá zápornou postavu, jenom z něj na konci filmu máte trochu jiný pocit.

Vytuněná animace a efekty

Efekty i animace ve filmu Truhla mrtvého muže jsou naprosto v pořádku. Je poznat, že studio si Prokletím Černé perly zjistilo, že do pirátů má cenu pořádně zainvestovat. Osobně si ale myslím, že je trochu škoda, že se u Disneyho rozhodli jít cestou plnou kouzel, magických bytostí a čarodějnic. Truhla mrtvého muže rozjela neuvěřitelné množství dějových linek a autoři budou mít problém vše v následujícím díle úspěšně a věrohodně zakončit.

Zdroj: Disney

Věrohodní herci i zlepšené výkony

Celý herecký ancábl pokračuje ve zdařilých výkonech z 1. dílu. V Truhle mrtvého muže mi dokonce ani nevadí Keira Knightley a její výkon oproti Prokletí Černé perly považuji za výrazně lepší. A přibývá dokonce hned několik herecky podařeně ztvárněných postav. Tom Hollander jako lord Beckett je takový malý hajzlík a přesně takový z něj i máte pocit. Davy Jones s chobotnicí na obličeji působí patřičně zle, ale zároveň trochu rozporuplně, a to je také správně. To nejlepší jsme si ale nechali na konec. Naomie Harris jako čarodějnice je naprosto dokonalá volba. Je na ní cosi zakázaného, nebezpečného, ale zároveň přitažlivého.

Zdroj: Disney

Truhla mrtvého muže je celkově dobrý film o Jacku Sparrowovi, který je ale přecpaný akcí. Trochu ztrácí kouzlo jedničky, ale zase zcela jistě přitahuje davy diváků a splňuje touhu diváků po nikdy nekončící akci a napětí. Bohužel, už si moc neužijete pirátské lodě, které se pronásledují a střetávají na otevřeném moří, místo nich jsme totiž dostali Krakena a další nadpřirozené bytosti.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Copak je to za vojáka (1987) současná opatření se blíží těm v tomto filmu
Cesta do pravěku (1955) – film, který o desítky let předběhl dobu
Božena (2021) – strhující životní příběh nejslavnější české spisovatelky
Hlava medůzy, nový seriál z roku 2021 zatím není nic moc
7 smrtelných hříchů jako předloha legendárního snímku Sedm
Bláznivá střela – ikonická komedie z roku 1988 nestárne
Legendární seriál Akta X z roku 1993
Hlava medůzy, nový seriál z roku 2021 zatím není nic moc
Tak trochu podivný film o šíleném Jokerovi
Thór (2011) největší přínos tohoto filmu je, že uvedl nového hrdinu
Birds of Prey (2020) – podivuhodná proměna Harley Quinn a vyloženě ženská týmovka od DC
Maska (1994) je vtipná podívaná s Jimem Carrym v hlavní roli
Mumie se vrací (2001) pokračování úspěšného filmu
Piráti z Karibiku: Na konci světa (2007) smutný konec úvodní trilogie
Práti z Karibiku 2: Truhla mrtvého muže háže sérii naplno do fantasy žánru
Pán prstenů: Návrat krále a 11 Oscarů
Star Wars: Klonové války (2008) animovaný seriál od George Lucase
Stepfordské paničky
Stepfordské paničky (2004) absudrně komediální thriller
Ready Player One
Ready Player One: Hra začíná (2018) prakticky dokonalá filmařská práce
Galaxy Quest (1999) komedie, kterou nesmíte přehlédnout
Animovaný zlobr Shrek v roce 2001 očaroval malé i velké diváky
Nové zpracování Mulan (2020) se trochu nepovedlo
Animák Duše (2020) směle může kandidovat na nejlepší animák roku
Frčíme
Frčíme – opravdu zábavný animák od Pixaru z roku 2020