Kong: Ostrov lebek (2017) a pokus o znovuzrození filmové legendy

Kong: Ostrov lebek je dalším ze snímků, ve kterém se filmové studio snaží o obživení jednoho z nejslavnějších monster filmového plátna. Po Godzille se tak dočkal opětovného vzkříšení i přerostlý opičák King Kong.

Kong: Ostrov lebek

Zdroj: Warner Bros.

King Kong je zpátky

Kdesi v jižním Pacifiku se nachází podivuhodný ostrov. Vědci z agentury Monarch se snaží pátrat po záhadných místech a legendárních monstrech. Vědci objevili tajemný ostrov lebek, od kterého si slibují objevení nevídaných věcí. V blízkosti ostrova se dlouhé roky ztrácí letadla i lodě, a tak si vědci vyžádají vojenský doprovod.

Jednotka mužů, kteří se stahují z války ve Vietnamu, není zrovna nadšená z toho, že je čeká ještě jedna poslední mise. Pro jejich velitele se válka stala neodmyslitelnou součástí života. K expedici se přidává i válečný veterán James Conrad, bývalý člen SAS. A k výpravě se přidá i novinářka Mason Weaver. Společně na tajemném ostrově plném přírodních zázraků narazí i na veterána z 2. světové války a gigantická monstra v čele s legendárním Kongem.

Kong: Ostrov lebek

Zdroj: Warner Bros.

 

Příliš mnoho psů, zajícova…

Výprava je po přistání odkázána jen sama na sebe a brzy se dostaví problémy. To vše zní jako docela slibný dobrodružný film. Nesourodá skupina má mezi sebou četné rozpory, které musí překonat, ne proto, aby byla výprava úspěšná, ale prostě proto, aby alespoň někdo přežil. Prakticky nikdo z aktérů nemá kompletní informace a všichni si vzájemně něco tají.

Postav je hodně a tajemství snad ještě víc. To vše bohužel může ve výsledku působit dost zmateně a chaoticky, zvlášť když je film doslova přecpaný akcí, úkoly a postavami. Jen horko těžko se v ději můžete orientovat a abyste se do snímku mohli ponořit, musíte si jej už pouštět s tím, že působí poněkud neuvěřitelně. Teprve tehdy si budete moci naplno užít kladné stránky filmu.

Zdroj: Warner Bros.

Skvělá atmosféra, ale občas slabší animace

Kong: Ostrov lebek je zcela jednoznačně film s kouzelnou atmosférou. To je zcela jednoznačně, vedle zajímavého soundtracku, jeho nejsilnější stránkou. Děj se odehrává na konci války ve Vietnamu a divák naprosto chápe frustraci vojáků, kteří měli letět domů a místo toho bojují o život s něčím, čemu ani na vlastní oči nemohou uvěřit.

Tvůrci se zcela evidentně snažili naplno využít atmosféry a osobně musím podotknout, že řada kultovních songů z této doby mi dělá dobře na duši. Bohužel vše trošku kazí špatná animace obyčejných zvířat, jako jsou jeleni. Nekvalitní animace některých přerostlých zvířat působí ostrý kontrast s propracovaným Kongem a tak vás čas od času z atmosféry vyhodí. Samotný King Kong vypadá uvěřitelně a v některých chvílích je i záměrně dojemný. Bohužel, jeho úhlavní sok nevypadá úplně uvěřitelně.

Pochybné opičí motivace

Tvůrci se snažili ve filmu Kong: Ostrov lebek, dodat opičímu monstru jakousi uvěřitelnou mytologii. Samotný King Kong tak má vlastní motivace. Za jeho vlády nad ostrovem se i překvapivě daří domorodým obyvatelům, kteří do značné míry spoléhají na jeho ochranu před ostatními potvorami. To opět ubírá filmu na věrohodnosti, ale upřímně, je ve své podstatě tato přerostlá gorila vůbec uvěřitelná. Nejlepší stránkou filmu tak zůstává jeho atmosféra a barvy.

Zdroj: Warner Bros.

Dobré i horší herecké výkony, ale nic vyloženě strašného

Kong: Ostrov lebek je nacpaný známými herci. A nutno podotknout, že jejich výkony jsou ve většině případů opravdu dobré. Zejména Samuel L. Jackson je více než přesvědčivý. Mladý voják Reg Slivko, kterého si zahrál Thomas Mann je totálně přesvědčivý vojáček, kterému prostě budete fandit. Bohužel to samé se nedá říct o Johnu Goodmanovi, který působí po většinu času jako Méďa Béďa na veselé cestě za dobrodružstvím, podobně jako John C. Reilly v roli dávno ztraceného pilota.

Tom Hiddleston sice vypadá jako drsný, hodný a chytrý fešák, mnohem víc mu ovšem sedí role proradného Lokiho ve filmech od Marvelu. No a Brie Larson to sice může v rámci možností slušet, ale rozhodně nevypadá přesvědčivě. Chvílemi dokonce vypadá, jakoby stála předlohou některým Kongovým grimasám.

Osobně mám film Kong: Ostrov lebek docela rád. Opravdu si užívám atmosféru a barvy toho filmu. Bohužel objektivně to už taková sláva není. Je sice hezké, že na rozdíl od nové Godzilly, s jejímž světem by se měl King Kong propojit, staví film spíš na hereckých výkonech, než na propracovaných animacích, to ovšem rozhodně v tomto případě nestačí. I tak si může řada diváků tento počin užít.

Nezapomenutelní princové z českých filmových pohádek
Kukačky – 13 dílů je málo
Pelíšky jsou už dlouhé roky nejvtipnějším filmem Vánoc
S čerty nejsou žerty (1984) – nesmrtelné kultovní hlášky
Rychle a zběsile (2001), aneb jak se zrodila legendární série
Francouzská revoluce (2020) – sex, násilí a něco jako upíři
Sestra v akci – hudební komedie se vším všudy
Hlava medúzy (2021) a kalich hořkosti vypitý až do dna
Film doslova zpodobňující sedm ctností – Shazam!
Přímo pekelná zábava s Hellboyem
Kingsman: Zlatý kruh (2017) – ještě o trochu absurdnější pokračování výborné špiónské komiksovky
Liga Spravedlnosti Zacka Snydera (2021) je neuvěřitelně jiná
Lepší obsah nikdo nemá: Disney+ už funguje v ČR a může porazit Netflix
Přitažlivé superhrdinky z filmového světa Marvelu
Francouzská revoluce (2020) – sex, násilí a něco jako upíři
Godzilla vs. Kong (2021) asi nejhorší díl monster série
Love and Monsters (Láska a příšery) překvapivě napínavé a zábavné postapokalyptické dobrodružství
Návrat do budoucnosti
Nadčasový, geniálně jednoduchý a inspirativní Návrat do budoucnosti
Matrix (1999) – legendární cyberpunkový snímek
Vetřelec
Vetřelec (1979) snímek který dodnes nahání hrůzu
Animované snímky, které i po letech zahřejí u srdce
Raya a drak (2021) – další asijská princezna od Disneyho
Disneyho princezny – znáte je všechny?
Film, který vám vysvětlí, jak funguje internet – Raubíř Ralf a internet (2018)