Britská filmová hvězda Sean Bean a jeho úspěšné role

Sean Bean je jedním z nejslavnějších britských filmových herců posledních let. Ve svojí kariéře hned několikrát ztvárnil záporné postavy. Dostal se samozřejmě také ke kladným rolím, ale ty nejsou tím důvodem, proč si ho snadno vybavíte. Ačkoliv i zde nalezneme výjimku z pravidla.

Zlaté oko

Sean Bean

Zdroj: United Artist

V roce 1995 se v této bondovce poprvé objevil jako agent 007 Pierce Brosnan a úchvatnou úvodní píseň nazpívala Tina Turner. Sean Bean si zde zahrál hlavního padoucha, bývalého Bondova kolegu s číslem 006 Alece. Ne nadarmo se říká, že bondovka je jen tak dobrá, jak dobrý je padouch. Sean Bean byl zde totiž fantastický. Spolu s Brosnanem přenesli na plátno pomyslný vztah jejich postav naprosto přesvědčivě a charismatický padouch, bývalý přítel, se díky tomu zařadil mezi nezapomenutelné nepřátele 007.

Pán prstenů: Společenstvo prstenu

Největším filmovým hitem roku 2001 byl první díl fantasy trilogie Pán prstenů. V něm se utvořilo devítičlenné společenstvo „těch hodných“, ve kterém byl i jistý Boromir. Právě jeho činy měly nakonec za následek to, že Frodo opustil společenstvo. Sean Bean v roli Boromira skvěle ztělesnil vnitřní boj této postavy. Rozporuplné pocity jsou zde doslova hmatatelné a velice lidské. Snad nikdo na celém světě si tuto fiktivní fantasy postavu nedokáže představit jinak než s obličejem tohoto britského herce.

Troja

Zdroj: Warner Bros.

Příběh o Trójské válce, příběhu, který zaznamenal slavný Homér, byl jedním z filmových hitů roku 2004. A Sean Bean zde dostal příležitost ukázat, jak dokáže zahrát velkého klaďase. Vedle hvězd jako Brad Pitt a Orlando Bloom sice působil jeho Odysseus (ten co vymyslel onen povedený trik s dřevěným koněm) poněkud nenápadně, ale od prvního okamžiku divák moc dobře věděl, že tato postava má skutečně něco pod čepicí. Od začátku totiž vypadá jako mazaný lišák, který vykoukl z Homérovy předlohy.

Lovci pokladů

Zdroj: Disney

Hlavní hvězdou akčního dobrodružství ala Indiana Jones je Nicolas Cage, ale já osobně se nikdy při sledování tohoto filmu nemůžu vyhnout náklonosti k hlavnímu padouchovi. Od začátku je jasné, že Sean Bean je bezohledný zloděj, který jde po penězích, ale jeho bezohlednost se zde snoubí s pomyslnou anglickou elegancí a inteligencí, zatímco Nicolas Cage jenom neustále běhá po plátně se stejným výrazem a vykřikuje při tom jednu konspirační teorii za druhou. V tomto filmu se mimo jiné už podruhé ve stejném roce Bean setkal s Diane Kruger, německou kráskou, která ztvárnila Helenu Trójskou.

Percy Jackson: Zloděj blesku

Zdroj: FOX

Jako poslední film jsme do našeho žebříčku vybrali poněkud nepovedený snímek Percy Jackson: Zloděj blesku. Zde se totiž na plátně Sean Bean znovu setkal se svým kolegou s číslem 007. Zatímco Pierce Brosnan jako špatně animovaný kentaur působí jako pěst na oko (a to je v tomto snímku už opravdu co říct), Sean Bean alias božský vládce Zeus patří k jedné z mála kladných věcí ve druhém filmovém pokračování Percyho Jacksona. Škoda jenom, že se na plátně objevil pouze párkrát.

Sean Beam má za sebou samozřejmě obrovské množství dalších filmů. Jenom namátkou můžeme zmínit snímky Vysoká hra patriotů, Marťan a zejména první řadu seriálu Hra o Trůny! Tento herec prakticky všem svým postavám dokáže vtisknout osobitý šarm, ale jeho největšími rolemi nadále zůstávají záporáci. Pokud vás napadá nějaký další snímek, ve kterém se vám líbil, budeme rádi, když nám dáte vědět do komentářů.

Nezapomenutelní princové z českých filmových pohádek
Kukačky – 13 dílů je málo
Pelíšky jsou už dlouhé roky nejvtipnějším filmem Vánoc
S čerty nejsou žerty (1984) – nesmrtelné kultovní hlášky
Rychle a zběsile (2001), aneb jak se zrodila legendární série
Francouzská revoluce (2020) – sex, násilí a něco jako upíři
Sestra v akci – hudební komedie se vším všudy
Hlava medúzy (2021) a kalich hořkosti vypitý až do dna
Film doslova zpodobňující sedm ctností – Shazam!
Přímo pekelná zábava s Hellboyem
Kingsman: Zlatý kruh (2017) – ještě o trochu absurdnější pokračování výborné špiónské komiksovky
Liga Spravedlnosti Zacka Snydera (2021) je neuvěřitelně jiná
Lepší obsah nikdo nemá: Disney+ už funguje v ČR a může porazit Netflix
Přitažlivé superhrdinky z filmového světa Marvelu
Francouzská revoluce (2020) – sex, násilí a něco jako upíři
Godzilla vs. Kong (2021) asi nejhorší díl monster série
Love and Monsters (Láska a příšery) překvapivě napínavé a zábavné postapokalyptické dobrodružství
Návrat do budoucnosti
Nadčasový, geniálně jednoduchý a inspirativní Návrat do budoucnosti
Matrix (1999) – legendární cyberpunkový snímek
Vetřelec
Vetřelec (1979) snímek který dodnes nahání hrůzu
Animované snímky, které i po letech zahřejí u srdce
Raya a drak (2021) – další asijská princezna od Disneyho
Disneyho princezny – znáte je všechny?
Film, který vám vysvětlí, jak funguje internet – Raubíř Ralf a internet (2018)