Ready Player One: Hra začíná (2018) prakticky dokonalá filmařská práce

V roce 2018 se v kinech objevil snímek Ready Player One: Hra začíná od kultovního režiséra Stevena Spielberga na motivy knihy od Ernesta Clina. No a předem musíme říct, že tento snímek je doopravdy fantastická jízda.

Ready Player One

Zdroj: Warner Bros. Pictures

Děsivě pravděpodobná nedaleká budoucnost

Ready Player One: Hra začíná se odehrává v roce 2045. Náš svět si mezitím prošel společenskou i kulturní krizí a spadl do jakési kastovní podoby. Lidem se ovšem daří uniknout od drsné reality tím, že hrají obrovsky populární MMO RPG hru s názvem OASIS (něco jako World of Warcraft). Její tvůrce James Halliday do hry před svojí smrtí umístil 3 klíče, které mají hráče zavést k virtuálnímu Easter eggu a tím i k vlastnictví této hry, která v této budoucnosti ovlivňuje prakticky veškeré dění v reálném světě.

Ready Player One

Zdroj: Warner Bros. Pictures

Obyčejný kluk, který hraje, aby hrál

Hlavním hrdinou filmu je obyčejný, chudý kluk Wade Watts. Ten samozřejmě patří mezi hráče, kteří hru OASIS naprosto milují a ve hře pátrá po klíčích vedoucích k Eester eggu. Wade je slušňák a nadšenec, který hru hraje především proto, že ho baví. A je také obrovským fanouškem tvůrce hry Jamese Hallidaye. Díky svým vlastnostem, troše štěstí a šikovnosti se mu podaří, jako prvnímu hráči vůbec, získat první klíč. Postup prozradí i svým přátelům, a tak se všichni společně vydávají za dobrodružstvím vedoucím k nesmírnému bohatství.

Ready Player One

Zdroj: Warner Bros. Pictures

Zlotřilá nadnárodní korporace

Parta hlavních hrdinů ovšem není těmi jedinými, kteří se snaží pátrat po klíčích. Druhý nejbohatší korporát v roce 2045 je společnost IOI. Ta má rovnou celé oddělení plné hráčů a badatelů na hru OASIS, kteří se snaží Easter egg získat. Vede je bezcitný Nolan Sorrento, který je pevně odhodlaný využít jakýchkoliv skutků v reálném světě, aby získal absolutní kontrolu nad tím virtuálním.

Ready Player One

Zdroj: Warner Bros. Pictures

Doslova gigantické množství popkulturních narážek

Děj snímku Ready Player One je doslova přecpaný popkulturními narážkami a nejrůznějšími geek záležitostmi. Je až neuvěřitelné, kolik se toho tvůrcům podařilo do snímku nacpat. Myšlenka MMO RPG hry, která je natolik propracovaná a populární, že ovlivňuje dění v reálném světě je natolik propracovaná, že jí nemáte problém uvěřit. Navíc je až děsivě představitelná, stejně jako zde vykreslený obraz budoucí společnosti.

Nepřesvědčivý záporák a sympatičtí hlavní hrdinové

Ready Player One výrazně stojí na detailně propracovaném virtuálním světě. Velká část snímku se odehrává pouze ve hře a musíme uznat, že filmové animace jsou zde na špičkové úrovni. Tomu zdárně sekundují i herci v reálném světě. Hlavního hrdinu Wada Wattse si zahrál Tye Sheridan, a jako bystrý geek totálně zažraný do herního světa je naprosto výborný. Do hlavní ženské role byla obsazena Olivia Cooke, ke které hlavní hrdina samozřejmě něco cítí. Její postava je skvěle napsaná a tato herečka jí vtiskla naprosto fantastickou podobu.

Ready Player One

Zdroj: Warner Bros. Pictures

Záporáka Nolana Sorrenta hraje Ben Mendelsohn a podle mě jde o nejhorší výkon v tomto snímku. Tento herec nepůsobí přesvědčivě a na to, že patří mezi vůdce obrovského korporátu působí nevyspěle, až trochu hloupě, jako dítě, kterému sebrali hračku. Tento herec si zahrál hlavního padoucha už ve snímku Rogue One.

Tento film rozhodně není jen pro Geeky

Ready Player One je snímek, který fantasticky identifikuje Geek kulturu. Některé části snímku jsou tak dokonale propracované do posledního detailu, že si ani nevšimnete svých oblíbených postaviček z dětství, které se pohybují kdesi v rohu obrazovky. Je zde zapracovaná i jakási budoucí podoba současných esport týmů, což je jen další zajímavý myšlenka tohoto snímku. Neustále je zde na co se dívat, na co dávat pozor a děj jde neustále dopředu fantastickým tempem.

Ready Player One

Zdroj: Warner Bros. Pictures

Steven Spielberg je pořád v neskutečné formě

Tento film má zkrátka téměř vše, včetně velkého přesahu. Tato verze budoucnosti, kdy obrovské množství lidí žije v bídě, zatímco pár nadnárodních společností kontroluje prakticky veškeré finance, je až děsivě podobná tomu, co se děje ve světě. A to rozhodně nemyslíme nějakým komunistickým způsobem.

Režisér Steven Spielberg byl v době uvedení Ready Player One už sedmdesátník, ale tímto filmem dokazuje, že je stále v nejlepší formě. Navíc deklaruje, že naprosto perfektně rozumí současné popkultuře, což je naprosto obdivuhodné. Nutno uznat, že mu práci ulehčil autor knižní předlohy, který se podílel i na scénáři.

Ready Player One

Zdroj: Warner Bros. Pictures

Téměř dokonalá filmařská práce

Zajímavostí je, že pro účely filmu byly výrazně upraveny úkoly vedoucí k získání klíčů. Tvůrci ale na knižní cesty k úspěchu rozhodně nezapomněli a do snímku zařadili množství narážek na původní verzi. Ready Player One: Hra začíná je především ukázkou fantastické filmové práce. Prakticky nic na obrazovce vlastně není navíc a vše má svůj účel. Od dokonalosti snímek dělí jen drobnosti. Občas trochu neuvěřitelné kostýmy a pár ne úplně vydařených hereckých výkonů, nejde ale o nic strašného. U tohoto filmu se pobaví jak fanoušci z řad geeků, tak ostatní diváci.

Nezapomenutelní princové z českých filmových pohádek
Kukačky – 13 dílů je málo
Pelíšky jsou už dlouhé roky nejvtipnějším filmem Vánoc
S čerty nejsou žerty (1984) – nesmrtelné kultovní hlášky
Rychle a zběsile (2001), aneb jak se zrodila legendární série
Francouzská revoluce (2020) – sex, násilí a něco jako upíři
Sestra v akci – hudební komedie se vším všudy
Hlava medúzy (2021) a kalich hořkosti vypitý až do dna
Film doslova zpodobňující sedm ctností – Shazam!
Přímo pekelná zábava s Hellboyem
Kingsman: Zlatý kruh (2017) – ještě o trochu absurdnější pokračování výborné špiónské komiksovky
Liga Spravedlnosti Zacka Snydera (2021) je neuvěřitelně jiná
Lepší obsah nikdo nemá: Disney+ už funguje v ČR a může porazit Netflix
Přitažlivé superhrdinky z filmového světa Marvelu
Francouzská revoluce (2020) – sex, násilí a něco jako upíři
Godzilla vs. Kong (2021) asi nejhorší díl monster série
Love and Monsters (Láska a příšery) překvapivě napínavé a zábavné postapokalyptické dobrodružství
Návrat do budoucnosti
Nadčasový, geniálně jednoduchý a inspirativní Návrat do budoucnosti
Matrix (1999) – legendární cyberpunkový snímek
Vetřelec
Vetřelec (1979) snímek který dodnes nahání hrůzu
Animované snímky, které i po letech zahřejí u srdce
Raya a drak (2021) – další asijská princezna od Disneyho
Disneyho princezny – znáte je všechny?
Film, který vám vysvětlí, jak funguje internet – Raubíř Ralf a internet (2018)