Moll Flandersová (1996) podle knihy od autora Robinsona Crusoe

Americko-irský snímek Moll Flandersová z roku 1996 režiséra Pena Deshama nabízí přes dvě hodiny napínavé a dramatické podívané. Jak by také ne, když je natočen na motivy románu autora Robinsona Crusoe – Daniela Defoe.

V 18. století nebyl život med

Příběh Moll Flandersové začíná v momentě, kdy černý „posel“ Hibble (Morgan Freeman) vyzvedává v londýnském sirotčinci asi desetiletou dívenku Floru s tím, že má za úkol jí přivézt ke své (poněkud tajemné) paní do Ameriky. Od tohoto momentu se začíná odvíjet děj příběhu, který Hibble předčítá malé Floře z deníku její matky. Ta začala svoji autobiografii psát po nedobrovolném odloučení od své dcerky se záměrem, aby se malá Flora jednou dozvěděla celou pravdu o jejím životě.

Moll Flandersová

Zdroj: Metro-Goldwyn-Mayers

Děj příběhu je vyprávěn v retrospektivě a začíná v Anglii osmnáctého století, narozením Moll Flandersové. K tomu došlo ve vězení. Moll, která se narodila ženě odsouzené k smrti, byla odtud předána na výchovu do katolického sirotčince. Vyrostla i přes přísné a předpojaté prostředí v dívku plnou ideálů a silného citu pro spravedlnost, vlastních názorů a pevných postojů. Právě pro svoji povahu se však Moll (Robin Wright) na toto místo příliš nehodí. Po konfliktu s knězem je poslána do dobročinné středostavovské rodiny na výchovu. Pokojný život jí ale není souzený, z rodiny je po nešťastné události, kterou nezavinila, odvedena a propadá se na pomyslné dno tehdejší společnosti – končí v nevěstinci.

Zdroj: Metro-Goldwyn-Mayers

V duchu historického realismu

Snímek Moll Flandersová je natočen velmi realisticky. Všechny dramatické scény věrně odhalují život anglické společnosti – pohledem těch nejubožejších. Režisér nic neskrývá – naopak otevřeností scén vtahuje diváka do děje a zarývá se pod kůži. Není těžké se do hlavní postavy vcítit a prožívat její pády i vzlety společně s ní. Kdo má rád historické romány, přijde si na své i tentokrát. Ne že by snad film nějak reflektoval historické události, dokonce i knihou Daniela Defoe je jen opravdu volně inspirován, můžeme si ale díky němu docela dobře představit, jak se tenkrát žilo, jak propastné byly rozdíly mezi lidmi nejnižší vrstvy a vyšší společnosti, jaká pravidla platila a jaké předsudky se ctily. A jak těžké bylo vystoupit z bídy ulice.

Zdroj: Metro-Goldwyn-Mayers

Naděje i kus romantiky

Vlastně se nemohu rozhodnout, kam snímek Moll Flandersová zařadit. Jeho děj je velmi dramatický a má skvělý spád. Drama to ale vyloženě není a ani nespěje k nutně temnému a špatnému konci. Řekla bych, že jeho dramatičnost spíše vytváří realistické vykreslení života na ulici v počátcích 18. století. Nabízí však divákovi také naději na lepší časy a notnou dávku romantiky, když hlavní hrdinka na čas zakotví v láskyplném opětovaném vztahu, ze kterého se narodí právě malá Flora. Ano, přijde další dramatický zvrat a do jejího života opět zasáhne smrt … to ale k životu té doby běžně patřilo.

Jak její příběh nakonec skončí, to se dozví divák i malá Flora až v samém závěru, kdy Hibble dočte deník její matky Moll až do konce a zároveň dorazí na panství své paní. Je třeba říci, že děj je napínavý, autentický a diváka zaujme a nenudí – přestože je dlouhý přes dvě hodiny, je plný zvratů a dynamičnosti. Morgan Freeman i Robin Wright jsou skvělí, stejně jako je výborná Stockard Channing ve „třetí hlavní roli“ majitelky nevěstince. Jen fanouškům knižní předlohy musím vzkázat, ať nečekají příběh, který znají z oblíbeného románu.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Nezapomenutelní princové z českých filmových pohádek
Kukačky – 13 dílů je málo
Pelíšky jsou už dlouhé roky nejvtipnějším filmem Vánoc
S čerty nejsou žerty (1984) – nesmrtelné kultovní hlášky
Sestra v akci – hudební komedie se vším všudy
Hlava medúzy (2021) a kalich hořkosti vypitý až do dna
7 smrtelných hříchů jako předloha legendárního snímku Sedm
Bláznivá střela – ikonická komedie z roku 1988 nestárne
Film doslova zpodobňující sedm ctností – Shazam!
Přímo pekelná zábava s Hellboyem
Kingsman: Zlatý kruh (2017) – ještě o trochu absurdnější pokračování výborné špiónské komiksovky
Liga Spravedlnosti Zacka Snydera (2021) je neuvěřitelně jiná
Godzilla vs. Kong (2021) asi nejhorší díl monster série
Harry Potter pod režisérem Davidem Yatesem
Harry Potter: série, na kterou naše generace nikdy nezapomene – 1. část
Mortal Kombat (1995) – jedna z vůbec nejlepších herních adaptací
Love and Monsters (Láska a příšery) překvapivě napínavé a zábavné postapokalyptické dobrodružství
Návrat do budoucnosti
Nadčasový, geniálně jednoduchý a inspirativní Návrat do budoucnosti
Matrix (1999) – legendární cyberpunkový snímek
Vetřelec
Vetřelec (1979) snímek který dodnes nahání hrůzu
Raya a drak (2021) – další asijská princezna od Disneyho
Disneyho princezny – znáte je všechny?
Film, který vám vysvětlí, jak funguje internet – Raubíř Ralf a internet (2018)
Raubíř Ralf (2012) patří mezi nejlepší animované retro snímky