Animák Duše (2020) směle může kandidovat na nejlepší animák roku

Animovaný sníme Duše je dalším animákem režiséra a scénáristy Pete Docter. Podobně jako V Hlavě se tento autor vydává do zákoutí lidského bytí, o jehož pochodech to zase tak moc nevíme.

Duše

Zdroj: Disney

Jak vlastně funguje lidská duše

Snímek Duše se zaobírá tím, jak se tvoří a chovají aspekty lidské povahy, které někteří označují za duši. Film tak činí prostřednictvím příběhu o životě a smrti středoškolského profesora hudby, který se jmenuje Joe Gardner. Joe doslova miluje jazz a hru na piano. Shodou okolností dostane šanci si zahrát v místní jazzové kapele, ale po cestě domů se mu stane nehoda a jeho duše cestuje do světa poté. Jenomže Joeova láska k jazzu je silnější, a tak se shodou okolností vrací zpátky na zem spolu s duší číslo 22, ve které ani Matka Tereza a Abraham Lincoln nevyvolali chuť žít.

Zdroj: Disney

Napřed 20 minut nudy a potom kopec zábavy

Pokud nejste zrovna fanoušci jazzové muziky, bude vás prvních 20 minut filmu Duše strašně iritovat. Tato muzika je zde totiž prakticky na každém rohu a pokud k tomu přidáte zasněné, dospělé trdlo v podobě Joa, máte zaděláno na nudný začátek. Vše se ovšem změní k lepšímu v momentě, kdy se Joeova duše opustí tělo. Přichází do podivného světa, kde jako hlídači a správci fungují podivné 2D stvoření utvořená z čar. Joe se následně vydává na opravdu zajímavou a zábavnou cestu. Svět duší je totiž opravdu zajímavý a promyšlená do poslední části.

Zdroj: Disney

Perfektní animaci narušují 2D postavy

Animace snímku Duše je doslova perfektní, snad až na již zmiňované 2D stvoření, která nápadně připomínají barevné noty a působí trošku jako pěst na oko. Postavy vypadají konkrétně a zvláštním způsobem povědomě, ne jako v jiných podobných snímcích, kde jsou jaksi neurčité. Snímek je ale především o životu a chuti k němu. K tomu perfektně pasuje autory zvolené jazzové prostředí. Pokud vydržíte prvních 20 minut, tak se vám tento film odvděčí kvalitní zábavou.

Zdroj: Disney

Animák s přesahem

Duše je film s velkým přesahem. Vypráví totiž o lásce k životu a o tom, jak moc je pro lidi důležité dělat to, co je baví. Ale pozor, pokud jste do něčeho opravdu zažraní, neznamená to, že nemáte poslouchat ostatní. Tato skutečnost je skvěle ztvárněna ve scéně v holičství. Pokud děláte práci, která vás nebaví, může se vám lehko stát, že se vaše duše ztratí! Rozhodně jde o snímek, u kterého se zamyslíte podstatně víc, než třeba u Shreka.

Zdroj: Disney

Dobře zvolené obsazení hlavní role

Namluvení animovaných snímků je často velice důležitou součástí celkovému dojmu. A musíme uznat, že výběr Jammieho Foxxe jako Joa byl absolutně parádní volbou. Je tak děsivě přesvědčiví, že si chvílemi myslíte, že sledujete hraný snímek. I Tina Fey, která namluvila postavu Duše 22, je výborná, a tak vám nic nebrání ve sledování jednoho z nejlepších animáků roku 2020. Tento film totiž není jenom o zábavě a smíchu, ale má i velice silné poselství.

Nezapomenutelní princové z českých filmových pohádek
Kukačky – 13 dílů je málo
Pelíšky jsou už dlouhé roky nejvtipnějším filmem Vánoc
S čerty nejsou žerty (1984) – nesmrtelné kultovní hlášky
Rychle a zběsile (2001), aneb jak se zrodila legendární série
Francouzská revoluce (2020) – sex, násilí a něco jako upíři
Sestra v akci – hudební komedie se vším všudy
Hlava medúzy (2021) a kalich hořkosti vypitý až do dna
Film doslova zpodobňující sedm ctností – Shazam!
Přímo pekelná zábava s Hellboyem
Kingsman: Zlatý kruh (2017) – ještě o trochu absurdnější pokračování výborné špiónské komiksovky
Liga Spravedlnosti Zacka Snydera (2021) je neuvěřitelně jiná
Lepší obsah nikdo nemá: Disney+ už funguje v ČR a může porazit Netflix
Přitažlivé superhrdinky z filmového světa Marvelu
Francouzská revoluce (2020) – sex, násilí a něco jako upíři
Godzilla vs. Kong (2021) asi nejhorší díl monster série
Love and Monsters (Láska a příšery) překvapivě napínavé a zábavné postapokalyptické dobrodružství
Návrat do budoucnosti
Nadčasový, geniálně jednoduchý a inspirativní Návrat do budoucnosti
Matrix (1999) – legendární cyberpunkový snímek
Vetřelec
Vetřelec (1979) snímek který dodnes nahání hrůzu
Animované snímky, které i po letech zahřejí u srdce
Raya a drak (2021) – další asijská princezna od Disneyho
Disneyho princezny – znáte je všechny?
Film, který vám vysvětlí, jak funguje internet – Raubíř Ralf a internet (2018)