Sylvester Stallone rozhodně není jenom Rocky

Ačkoliv se to na první pohled nemusí všem zdát, Sylvester Stallone je zřejmě jedním z nejúspěšnějších herců/scénáristů filmové historie. Většina z nás má Stallona zafixovaného jako akčního herce, který se proslavil zejména 3 rolemi, na které se podíváme v tomto článku.

Rambo (1982)

Sylvester Stallone

Zdroj: Orion Pictures

Na první pohled by si většina diváků pomyslí, že Rambo je jenom lehce nadprůměrná akční podívaná. Ve skutečnosti není nic vzdálenější pravdě. Snímek, natočený podle stejnojmenné knižní předlohy od Davida Morrella, vypráví příběh vojenského veterána, který se vrací domů z války ve Vietnamu. Místo přívětivého uvítání válečného hrdinu čeká další peklo. Americká společnost je z války unavená a veteráni nejsou považováni za hrdiny, ale za vyvrhele. Ramba čeká neoprávněné zadržení. Zažívá brutální policejní šikanu a prakticky všichni jsou proti němu. Rambo není jenom obyčejný akčňák, ale promyšlená kritika společnosti a barvitě vykreslená skutečnost. Sylvester Stallone se do role zatím naposledy vrátil v roce 2019. A pro rok 2022 se chystá již 6 pokračování s podtitulem New Blood. V původních 5 dílech se Sylvester podílel i na scénáři.

Expandables: Postradatelní (2010)

Zdroj: Lionsgate

Co by se asi stalo, kdyby se dali dohromady prakticky všichni slavní akční herci? Přesně na to odpovídá film Postradatelní. Sylvesterovi se zde podařilo fantastickou akční komedii, který je nejenom neuvěřitelně vyvážená, ale svým způsobem i přirozeně absurdní. Před herci, kteří se zde rozhodli jít tzv. s kůží na trh nelze jinak než smeknout pomyslný klobouček. Sylvester Stallone se zde ujal režie, pracoval na scénáři a zároveň byl i hlavním hrdinou jednotky. Po jeho boku zde znovu zazářili např. Arnold Schwarzenegger, Dolph Lundgren, ale v jednom z pokračování i legenda největší, Chuck Norris. Ani Postradatelní ještě zřejmě neřekli poslední slovo. V následujících letech by se mělo objevit pokračování.

Rocky (1976)

Zdroj: United Artists

Pokud je některá z rolí pro Stallona slavnější než ostatní, je to Rocky. První díl z roku 1976 získal tři Oscary, Sylvester Stallone sám napsal scénář, ztvárnil hlavní postavu a vytvořil fiktivního boxera, který je neskutečně populární i v současnosti. Samotný Rocky se dočkal nakonec 6 filmů a tato postava se objevuje i v novodobém pokračování s názvem Creed. Rocky je neuvěřitelně lidský hrdina. Rozumu zas tak moc nepobral, ale je to bojovník, outsider, kterému všichni fandí. Když dostane příležitost, tak se jí chopí, ale do toho musí řešit i všední problémy a životní tragédie, které zažívá většina z nás. Stallone napsal scénář ke všem dílům Rockyho.

Nezapomenutelní princové z českých filmových pohádek
Kukačky – 13 dílů je málo
Pelíšky jsou už dlouhé roky nejvtipnějším filmem Vánoc
S čerty nejsou žerty (1984) – nesmrtelné kultovní hlášky
Rychle a zběsile (2001), aneb jak se zrodila legendární série
Francouzská revoluce (2020) – sex, násilí a něco jako upíři
Sestra v akci – hudební komedie se vším všudy
Hlava medúzy (2021) a kalich hořkosti vypitý až do dna
Film doslova zpodobňující sedm ctností – Shazam!
Přímo pekelná zábava s Hellboyem
Kingsman: Zlatý kruh (2017) – ještě o trochu absurdnější pokračování výborné špiónské komiksovky
Liga Spravedlnosti Zacka Snydera (2021) je neuvěřitelně jiná
Lepší obsah nikdo nemá: Disney+ už funguje v ČR a může porazit Netflix
Přitažlivé superhrdinky z filmového světa Marvelu
Francouzská revoluce (2020) – sex, násilí a něco jako upíři
Godzilla vs. Kong (2021) asi nejhorší díl monster série
Love and Monsters (Láska a příšery) překvapivě napínavé a zábavné postapokalyptické dobrodružství
Návrat do budoucnosti
Nadčasový, geniálně jednoduchý a inspirativní Návrat do budoucnosti
Matrix (1999) – legendární cyberpunkový snímek
Vetřelec
Vetřelec (1979) snímek který dodnes nahání hrůzu
Animované snímky, které i po letech zahřejí u srdce
Raya a drak (2021) – další asijská princezna od Disneyho
Disneyho princezny – znáte je všechny?
Film, který vám vysvětlí, jak funguje internet – Raubíř Ralf a internet (2018)