Režisér Clint Eastwood v 21. století

Clint Eastwood už řadu let není pouze skvělým hercem, ale také režisérem ověnčeným Oscary. Zejména v tomto století se mu podařilo natočit hned několik skvostných snímků. Velice často sám sebe staví do role hrajícího režiséra a nezřídka dokonce sám sebe obsazuje do hlavní role. Rozhodně se ovšem nedá říct, že by to bylo špatně. My jsme se rozhodli vybrat jeho nejlepší filmy z tohoto století.

Sully: Zázrak na řece Hudson 2016

Zdroj: Warner Bros.

Sully je jedním ze snímků, ve kterém sám Clint Eastwood nehraje. Hlavní role se totiž zhostil Tom Hanks. Sully, příběh natočený podle skutečné události, kdy zkušený pilot (kterému nikdo jiný neřekne jinak než Sully) zázračně přistál s přepravním letounem na řece Hudson, která protéká New Yorkem a New Jersey. Krátce před nouzovým přistáním začal tento dopravní prostředek hlásit poruchy a pilot měl jen zlomek času rozhodnout se, jak ze svízelné situace vyváznout. To se ovšem nezdá společnosti, která letadlo vyrobila, a tak žene pilota, který zachránil životy všech lidí na palubě, před vyšetřovací komisi. Pravdivý příběh o hrdinském pilotovi je nejenom skvěle natočen a obsazen, ale chytne vás za srdce a nepustí.

Pašerák 2018

Eastwood

Zdroj: Warner Bros.

V roce 2018 přišel Clint Eastwood s příběhem osmdesátiletého důchodce, který se rozhodl převážet drogy pro mexický kartel. I tento Eastwoodův příběh je inspirován skutečnými událostmi. Sám režisér se chopil hlavní role na výbornou. Hlavním hrdinou příběhu je Earl Stone, shrbený stařec, pro kterého byla vždy na prvním místě práce. Nástup internetu dostal Earla do existenční krize a teprve na stará kolena mu dochází, jaké trápení způsobil rodině svojí sobeckostí. Snaží se vše napravit tak, že vydělává obrovské balíky peněz přepravou drog, aby mohl zabezpečit svoji vnučku. Tento příběh je sice snadno předvídatelný, ale týká se velice závažných společenských témat.

Gran Torino 2008

Zdroj: Warner Bros.

Starý válečný veterán a zarytý americký vlastenec Walt jako poslední běloch zůstává ve čtvrti, nyní obývané výhradně asijskými přistěhovalci. Jeho žena nedávno zemřela, vztahy s jeho dětmi jsou pošramocené a spasit jeho duši se snaží kněz, kterému podle Walta ještě „teče mlíko po bradě“. Čtvrť začínají kontrolovat gangy, jejichž členové se snaží naverbovat i jednoho ze sousedů hlavního hrdiny. Když Walt chytí mladého asijského zloděje (Bee Wang), který se snaží ukrást jeho vzácné auto Gran Torino, stane se zdánlivě nepochopitelná věc. Místo aby stařec zavolal policii, vezme mladého přistěhovalce pod svá křídla a snaží se z něj vychovat opravdového chlapa. Gran Torino je snímek s neuvěřitelně hlubokou myšlenkou. Jak už v poslední době bývá u Eastwooda zvykem, tento film věrně zrcadlí palčivá společenská témata.

Million Dollar Baby 2004

Zdroj: Warner Bros.

Jeden z největších úspěchů tohoto režiséra. Frankie Dunn je boxerský trenér. Specializuje se na rozvoj mladých a nadějných zápasníků, ale opakovaně se mu nedaří dostat své svěřence na úplný vrchol. V tom ale do tělocvičny začíná chodit mladá boxerka Maggie (Hilary Swank). Svým houževnatým přístupem si nakonec trenéra získává a společně se vydávají cestou, která jim oběma otevírá  pohled do zákoutí jejich duší. Million Dollar Baby je film s neskutečně hlubokým příběhem, ve kterém se to jenom hemží fantastickými hereckými výkony. Od tohoto snímku rozhodně nečekejte šťastný konec jako z Rockyho.

Americký sniper 2014

Zdroj: Warner Bros.

Opět snímek inspirovaný skutečnými událostmi. Hlavní postavu ztvárnil Bradly Cooper, který si zahrál i v Pašerákovi. Chris Kyle je jedním z nejlepších a nejoddanějších amerických ostřelovačů v Iráku. Je tak úspěšný, že nepřítel vyhlásí odměnu na jeho hlavu. Ten největší souboj ale musí Bradly svést sám se sebou po návratu domů. Trpí posttraumatickým syndromem. Nakonec dokáže najít cestu ze začarovaného kruhu v pomoci ostatním vojákům, kteří trpí stejnými problémy.

Nezapomenutelní princové z českých filmových pohádek
Kukačky – 13 dílů je málo
Pelíšky jsou už dlouhé roky nejvtipnějším filmem Vánoc
S čerty nejsou žerty (1984) – nesmrtelné kultovní hlášky
Rychle a zběsile (2001), aneb jak se zrodila legendární série
Francouzská revoluce (2020) – sex, násilí a něco jako upíři
Sestra v akci – hudební komedie se vším všudy
Hlava medúzy (2021) a kalich hořkosti vypitý až do dna
Film doslova zpodobňující sedm ctností – Shazam!
Přímo pekelná zábava s Hellboyem
Kingsman: Zlatý kruh (2017) – ještě o trochu absurdnější pokračování výborné špiónské komiksovky
Liga Spravedlnosti Zacka Snydera (2021) je neuvěřitelně jiná
Lepší obsah nikdo nemá: Disney+ už funguje v ČR a může porazit Netflix
Přitažlivé superhrdinky z filmového světa Marvelu
Francouzská revoluce (2020) – sex, násilí a něco jako upíři
Godzilla vs. Kong (2021) asi nejhorší díl monster série
Love and Monsters (Láska a příšery) překvapivě napínavé a zábavné postapokalyptické dobrodružství
Návrat do budoucnosti
Nadčasový, geniálně jednoduchý a inspirativní Návrat do budoucnosti
Matrix (1999) – legendární cyberpunkový snímek
Vetřelec
Vetřelec (1979) snímek který dodnes nahání hrůzu
Animované snímky, které i po letech zahřejí u srdce
Raya a drak (2021) – další asijská princezna od Disneyho
Disneyho princezny – znáte je všechny?
Film, který vám vysvětlí, jak funguje internet – Raubíř Ralf a internet (2018)