Stepfordské paničky (2004) absudrně komediální thriller

Americký sci-fi snímek Stepfordské paničky z roku 2004 je obvykle představován jako komedie. Pravdou je, že režisér Frank Oz klasiku podle předlohy Ira Levina (autor dalšího vynikajícího horroru Rosemary má děťátko) okořenil notnou dávkou humoru (až absurdity), přesto však pro mě tento film zůstává především thrillerem.

Stepfordské paničky

Zdroj: DreamWorks Pictures

Emancipovaná žena

Joanna (Nicol Kidman) je velmi úspěšná a emancipovaní žena. Ve své práci v televizní společnosti zažívá jeden úspěch za druhým, a to i navzdory (nebo možná díky) jisté bezohlednosti, s níž jde za svým cílem. Závratné kariéře se přizpůsobuje i její rodinný život. Proto v okamžiku, kdy o své „místo na výsluní“ přijde, zhroutí se jí doslova celý svět. Manžel Walter (Mathew Broderick) sbalí zničenou Joannu a děti, a rodina opouští Manhattan, aby zakotvili v malém městečku Stepford, kde se všichni pokusí najít klid a začít nový rodinný život.

Zdroj: DreamWorks Pictures

Stepford je městečko malebné (možná až příliš), jeho obyvatelé jsou šťastní a milí lidé (téměř neuvěřitelně), všude panuje absolutní pohoda, klid, štěstí… dalo by se říci naprostý ideál. Spokojení muži se baví v pánském klubu, zatímco jejich strašidelně krásné a poslušné ženy zvládají udržování domů, jsou dokonalé kuchařky, matky a oddané manželky. Všechny jsou natolik bezchybné a příkladné, jejich chování je tak uhlazené a především naprosto podřízené jejich mužským protějškům, až divák nejprve pochybuje, potom se ošívá a postupně mu naskakuje husí kůže. Joanna je novým prostředím v podstatě šokovaná, je ale odhodlaná změnit svůj život, být dobrou manželkou i matkou, vyrovnat se novým sousedkám v každém směru.

Zdroj: DreamWorks Pictures

Nový začátek

Po příjezdu se seznámí s kamarádskou a „normální“ (vlastně spíš trošičku praštěnou spisovatelkou Bobbie (Bette Midler), která mezi stepfordské paničky nezapadá a jde si vlastní cestou. Společně se snaží přijít na kloub té všeobecné dokonalosti a spokojenosti – proniknout do pánského klubu, který je podezřele ženám uzavřený. Podivnosti se postupně vrší, až se udá ta vůbec největší. Samotná nekonformní a nespoutaná Bobbie se sama přes noc změní v jeden z klonů stepfordských vzorných ženušek (od nich název Stepfordské paničky). Mrazení za krkem se stupňuje v okamžiku, kdy i manžel Joanny Walter jasně vyjádří svojí nespokojenost s tím, jak Joanna do tohoto dokonalého světa manželského štěstí nezapadá…

Zdroj: DreamWorks Pictures

Na konec si počkejte

Prozradit víc z děje filmu, by bylo vůči divákovi, který předlohu ani film nezná, značně nešetrné. Připravila bych ho o chvíle mrazivého napětí i překvapivého rozuzlení. Knižní předloha filmu je dobré čtení (dnes již klasika) a film svým zpracováním za knihou pokulhává jen trošičku. Za mě prostě stojí za skouknutí. Ne snad, že byste tento snímek prostě museli vidět, že by byl tak strmě nadprůměrný. Nicméně téma ženské emancipace, stereotypů, genderové vyváženosti rezonuje společností dnes dost možná silnějším hlasem, než v těch šedesátkách. A přestože jsou tyto otázky ve filmu otevírány s humorem a nadsázkou, když film Stepfordské paničky skončí, oddechnete si, že je to jen sci-fi…

Subscribe
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
KuKi
KuKi
5 dní před

Jdu si to pustit, i kdyz dej znam, tak film chci videt! 👍🙂

Copak je to za vojáka (1987) současná opatření se blíží těm v tomto filmu
Cesta do pravěku (1955) – film, který o desítky let předběhl dobu
Božena (2021) – strhující životní příběh nejslavnější české spisovatelky
Hlava medůzy, nový seriál z roku 2021 zatím není nic moc
7 smrtelných hříchů jako předloha legendárního snímku Sedm
Bláznivá střela – ikonická komedie z roku 1988 nestárne
Legendární seriál Akta X z roku 1993
Hlava medůzy, nový seriál z roku 2021 zatím není nic moc
Tak trochu podivný film o šíleném Jokerovi
Thór (2011) největší přínos tohoto filmu je, že uvedl nového hrdinu
Birds of Prey (2020) – podivuhodná proměna Harley Quinn a vyloženě ženská týmovka od DC
Maska (1994) je vtipná podívaná s Jimem Carrym v hlavní roli
Mumie se vrací (2001) pokračování úspěšného filmu
Piráti z Karibiku: Na konci světa (2007) smutný konec úvodní trilogie
Práti z Karibiku 2: Truhla mrtvého muže háže sérii naplno do fantasy žánru
Pán prstenů: Návrat krále a 11 Oscarů
Star Wars: Klonové války (2008) animovaný seriál od George Lucase
Stepfordské paničky
Stepfordské paničky (2004) absudrně komediální thriller
Ready Player One
Ready Player One: Hra začíná (2018) prakticky dokonalá filmařská práce
Galaxy Quest (1999) komedie, kterou nesmíte přehlédnout
Animovaný zlobr Shrek v roce 2001 očaroval malé i velké diváky
Nové zpracování Mulan (2020) se trochu nepovedlo
Animák Duše (2020) směle může kandidovat na nejlepší animák roku
Frčíme
Frčíme – opravdu zábavný animák od Pixaru z roku 2020