Legendární seriál Akta X z roku 1993

Kdo by neznal Akta X a nezapomenutelnou dvojici agentů Mulder a Scullyová. Tento seriál dosáhl v 90. letech neuvěřitelné popularity a výrazně zviditelnil nevysvětlitelné záhady, zejména ty spojené s UFO.

Akta X

Zdroj: 20th Century Fox

Hned první epizoda pořadu, díky kterému vám bude běhat mráz po zádech i po téměř 30. letech, je natočena podle skutečných událostí. Dohromady zhruba 23 epizod je přímo inspirováno skutečností a často jsou to díly, u kterých byste to ani nečekali. Agent Mulder je od začátku přesvědčen o existenci mimozemských civilizací, zatímco agentka Scullyová za vším vidí pouze vědu. Postupem času je události, které společně prožijí, donutí své názory přehodnotit. Zasněný agent a realistický agentka jsou zkrátka skvělou dvojicí po celou dobu existence seriálu Akta X.

Akta X se dočkala i dvou celovečerních filmů. Zatímco Akta X – film z roku 1998 sklidil poměrně úspěch, jeho následovník Akta X: Chci uvěřit v roce 2008 velký díru do světa neudělal. Seriál, který začal v roce 1993 pokračoval až do roku 2001. Dohromady je to celkem 9 sérií napětí a tajemna. Seriál byl tak populární, že se v roce 2016 šestidílné 10. série a o rok později 11. série s dalšími 10 pokračováními.

Zdroj: 20th Century Fox

Herecká kariéra Davida Duchovnyho (Mulder) i Gillian Anderson je tedy se seriálem Akta X úzce spjata. Ani jednomu se nepodařilo výrazněji vystoupit ze stínů jejich postav, a to je dost možná škoda. V tomto pořadu jsou totiž oba výborní. Při tom jejich role nejsou leckdy úplně jednoduché. Stejně jako jejich představitelé, i Mulder a Scullyová postupem času prochází řadou proměn a krutých životních zážitků. To určitě nebylo ani pro jednoho z herců úplně jednoduché.

Zajímavé je, že místo Gillian Anderson mohla roli upjaté Scallyové ztvárnit úplně jiná herečka. Tvůrci si původně představovali slavnou agentku jako pohlednou blondýnku. Role tak byla nabídnuta Pamele Anderson. Ta však roli odmítla.

Zdroj: 20th Century Fox

Režisér velké porce dílů Akta X Chris Carter prohlásil, že seriál byl výrazně inspirovaný slavným snímkem Všichni prezidentovi muži, který zpracovává příběh dvou novinářů, kteří odhalili aféru Watergate. V Aktech X si můžete všimnou řady narážek na tuto událost, která donutila amerického prezidenta Nixona odstoupit z funkce. Sám Mulder se hned několikrát o aféře zmiňuje a v řadě epizod jeho tajné kontakty z Wahingtonu vypadají, jako by z tohoto slavného snímku doslova vypadly.

Seriál Akta X dohromady získal hned 61 ocenění. Původně poslední epizoda byla odvysílána v roce 2002. 9 původních řad má dohromady 200 dílů plus jeden pilotní. Pouze v 19x se v úvodních titulkách neobjevil slogan „The Truth is Out There“, přeložený do češtiny jako: „Pravda je tam venku“.

Nezapomenutelní princové z českých filmových pohádek
Kukačky – 13 dílů je málo
Pelíšky jsou už dlouhé roky nejvtipnějším filmem Vánoc
S čerty nejsou žerty (1984) – nesmrtelné kultovní hlášky
Rychle a zběsile (2001), aneb jak se zrodila legendární série
Francouzská revoluce (2020) – sex, násilí a něco jako upíři
Sestra v akci – hudební komedie se vším všudy
Hlava medúzy (2021) a kalich hořkosti vypitý až do dna
Film doslova zpodobňující sedm ctností – Shazam!
Přímo pekelná zábava s Hellboyem
Kingsman: Zlatý kruh (2017) – ještě o trochu absurdnější pokračování výborné špiónské komiksovky
Liga Spravedlnosti Zacka Snydera (2021) je neuvěřitelně jiná
Lepší obsah nikdo nemá: Disney+ už funguje v ČR a může porazit Netflix
Přitažlivé superhrdinky z filmového světa Marvelu
Francouzská revoluce (2020) – sex, násilí a něco jako upíři
Godzilla vs. Kong (2021) asi nejhorší díl monster série
Love and Monsters (Láska a příšery) překvapivě napínavé a zábavné postapokalyptické dobrodružství
Návrat do budoucnosti
Nadčasový, geniálně jednoduchý a inspirativní Návrat do budoucnosti
Matrix (1999) – legendární cyberpunkový snímek
Vetřelec
Vetřelec (1979) snímek který dodnes nahání hrůzu
Animované snímky, které i po letech zahřejí u srdce
Raya a drak (2021) – další asijská princezna od Disneyho
Disneyho princezny – znáte je všechny?
Film, který vám vysvětlí, jak funguje internet – Raubíř Ralf a internet (2018)