Legendární seriál Akta X z roku 1993

Kdo by neznal Akta X a nezapomenutelnou dvojici agentů Mulder a Scullyová. Tento seriál dosáhl v 90. letech neuvěřitelné popularity a výrazně zviditelnil nevysvětlitelné záhady, zejména ty spojené s UFO.

Akta X

Zdroj: 20th Century Fox

Hned první epizoda pořadu, díky kterému vám bude běhat mráz po zádech i po téměř 30. letech, je natočena podle skutečných událostí. Dohromady zhruba 23 epizod je přímo inspirováno skutečností a často jsou to díly, u kterých byste to ani nečekali. Agent Mulder je od začátku přesvědčen o existenci mimozemských civilizací, zatímco agentka Scullyová za vším vidí pouze vědu. Postupem času je události, které společně prožijí, donutí své názory přehodnotit. Zasněný agent a realistický agentka jsou zkrátka skvělou dvojicí po celou dobu existence seriálu Akta X.

Akta X se dočkala i dvou celovečerních filmů. Zatímco Akta X – film z roku 1998 sklidil poměrně úspěch, jeho následovník Akta X: Chci uvěřit v roce 2008 velký díru do světa neudělal. Seriál, který začal v roce 1993 pokračoval až do roku 2001. Dohromady je to celkem 9 sérií napětí a tajemna. Seriál byl tak populární, že se v roce 2016 šestidílné 10. série a o rok později 11. série s dalšími 10 pokračováními.

Zdroj: 20th Century Fox

Herecká kariéra Davida Duchovnyho (Mulder) i Gillian Anderson je tedy se seriálem Akta X úzce spjata. Ani jednomu se nepodařilo výrazněji vystoupit ze stínů jejich postav, a to je dost možná škoda. V tomto pořadu jsou totiž oba výborní. Při tom jejich role nejsou leckdy úplně jednoduché. Stejně jako jejich představitelé, i Mulder a Scullyová postupem času prochází řadou proměn a krutých životních zážitků. To určitě nebylo ani pro jednoho z herců úplně jednoduché.

Zajímavé je, že místo Gillian Anderson mohla roli upjaté Scallyové ztvárnit úplně jiná herečka. Tvůrci si původně představovali slavnou agentku jako pohlednou blondýnku. Role tak byla nabídnuta Pamele Anderson. Ta však roli odmítla.

Zdroj: 20th Century Fox

Režisér velké porce dílů Akta X Chris Carter prohlásil, že seriál byl výrazně inspirovaný slavným snímkem Všichni prezidentovi muži, který zpracovává příběh dvou novinářů, kteří odhalili aféru Watergate. V Aktech X si můžete všimnou řady narážek na tuto událost, která donutila amerického prezidenta Nixona odstoupit z funkce. Sám Mulder se hned několikrát o aféře zmiňuje a v řadě epizod jeho tajné kontakty z Wahingtonu vypadají, jako by z tohoto slavného snímku doslova vypadly.

Seriál Akta X dohromady získal hned 61 ocenění. Původně poslední epizoda byla odvysílána v roce 2002. 9 původních řad má dohromady 200 dílů plus jeden pilotní. Pouze v 19x se v úvodních titulkách neobjevil slogan „The Truth is Out There“, přeložený do češtiny jako: „Pravda je tam venku“.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Hlava medúzy (2021) a kalich hořkosti vypitý až do dna
Copak je to za vojáka (1987) současná opatření se blíží těm v tomto filmu
Cesta do pravěku (1955) – film, který o desítky let předběhl dobu
Božena (2021) – strhující životní příběh nejslavnější české spisovatelky
Hlava medúzy (2021) a kalich hořkosti vypitý až do dna
7 smrtelných hříchů jako předloha legendárního snímku Sedm
Bláznivá střela – ikonická komedie z roku 1988 nestárne
Legendární seriál Akta X z roku 1993
Tak trochu podivný film o šíleném Jokerovi
Thór (2011) největší přínos tohoto filmu je, že uvedl nového hrdinu
Birds of Prey (2020) – podivuhodná proměna Harley Quinn a vyloženě ženská týmovka od DC
Maska (1994) je vtipná podívaná s Jimem Carrym v hlavní roli
Mumie se vrací (2001) pokračování úspěšného filmu
Piráti z Karibiku: Na konci světa (2007) smutný konec úvodní trilogie
Práti z Karibiku 2: Truhla mrtvého muže háže sérii naplno do fantasy žánru
Pán prstenů: Návrat krále a 11 Oscarů
Star Wars: Klonové války (2008) animovaný seriál od George Lucase
Stepfordské paničky
Stepfordské paničky (2004) absudrně komediální thriller
Ready Player One
Ready Player One: Hra začíná (2018) prakticky dokonalá filmařská práce
Galaxy Quest (1999) komedie, kterou nesmíte přehlédnout
Animovaný zlobr Shrek v roce 2001 očaroval malé i velké diváky
Nové zpracování Mulan (2020) se trochu nepovedlo
Animák Duše (2020) směle může kandidovat na nejlepší animák roku
Frčíme
Frčíme – opravdu zábavný animák od Pixaru z roku 2020