Vězeň z Azkabanu aneb Harry Potter 3

V roce 2004 vtrhlo do kin již třetí filmové zpracování ságy o Harrym Potterovi, tentokrát s podtitulem Vězeň z Azkabanu. Ještě před začátkem samotné recenze bych rád zmínil, že se v tomto článku zaměřujeme pouze a výlučně na film, a ne na jeho porovnání s knížkou.

Harry Potter (Daniel Redcliffe), Ron (Rupert Grint) a Hermiona (Emma Watson) se již potřetí vrací do školy čar a kouzel v Bradavicích. Kouzelnický svět se však nachází v nejistotě. Nemožné se stalo skutečností a z přísně hlídaného vězení Azkaban utekl Sirius Black, jeden z nejkrutějších stoupenců „Vy víte koho“, vrah a zrádce Harryho rodičů. Harry je v obrovském nebezpečí, ačkoliv o tom sám nemusí nutně vědět.

Vězeň z Azkabanu

Zdroj: Warner Bros

Harry Potter a vězeň z Azkabanu znamenal pro filmovou (i knižní) sérii změnu. Pohádkový a pestrobarevný nádech prvních dílů je minulostí. Do jisté míry za to určitě může i změna režiséra. Zatímco první dva díly (HP a kámen mudrců, HP a tajemná komnata) režíroval Chris Columbus, vězně z Azkabanu má na svědomí Alfonso Cuarón. Tato změna je patrná nejenom v atmosféře snímku, ale také v jeho barevnosti a vlastně i ve vzhledu kulis a kostýmů. Mnohem častěji uvidíme naše hrdiny v civilním oblečení. Vše je jaksi dospělejší a výrazně depresivnější. Pryč jsou časy, kdy jsme se bavili u fanfrpálu a věčný optimismus nahradila depresivní nálada. Film ve výsledku působí mnohem uvěřitelněji, napínavěji a komplikovaněji. Starší diváci se tak mnohem snadněji identifikují s hlavními postavami.

Děj snímku je samozřejmě napínavý, stejně jako knížka a do jisté míry nepředvídatelný, pokud jste nečetli knížku. Nic není tak, jak se na první pohled zná a dočkáme se hned několik dramatických zvratů. Bohužel se v závěru snímku tvůrcům ne zcela úplně podařilo vystihnout hořkosladký konec knížky. Vše ve finále působí, jako kdyby film nekončil a jednalo se spíš o seriál a my zrovna byli uprostřed rozjeté série. Ale jinak tvůrci skvěle zvládli přechod z, do jisté míry, pohádkového dobrodružství, do reálného a krutého světa, který nikoho nešetří. V kouzelnickém světě prostě začíná, spolu s tím, jak hlavní hrdinové stárnou, pořádně přituhovat.

Zdroj: Warner Bros

Herecké výkony jsou výrazně lepší a uvěřitelnější, než v předchozích dílech Harryho. Na obrazovkách se setkáme hned s několik novými tvářemi. Zatímco Daniel Redcliffe v roli Harryho často působí strnulým a vysoce depresivním dojmem a jeho výkon rozhodně není žádný šlágr, Rupert Grint jako Ron je k popukání a spolu s Emou Watson jsou jednoznačně ještě lepší něž v minulých dílech. Jako výborná volba se ukázalo obsazení Davida Thewlise (profesor Lupin), Garyho Oldmana (Sirius Black, tedy vězeň z Azkabanu) a Timothy Spalla (Peter Pettigrew). Všichni tři skvěle ztvárnily své postavy takovým způsobem, že máte pocit, že vypadli z knižní předlohy.

Celkově je Harry Potter a vězeň z Azkabanu opravdu dobrý a napínavý film, na který se mohou s radostí podívat úplně všichni. Působí lidsky a uvěřitelně, tak jak to jenom u filmu o kouzelnících jde. Samozřejmě, že můžete mít výtky k několika hereckým výkonům. Z pravidla jde ovšem o postavy tak okrajové, že to tomuto dobrodružství ze světa Harryho Pottera odpustíte. Pokud bych se na snímek díval jako zatvrzelý fanoušek knižní série, určitě bych tvůrcům vytknul opomnění a upozadnění hned několika poměrně důležitých a zajímavých dějových linií, musíme mít ovšem na paměti, že film má poněkud jiná pravidla než kniha a při zpětném pohledu je hned v několika případech dobře, že se štáb rozhodl tak, jak se rozhodl. Kdyby ne, zcela jistě by to narušilo kontinuitu celého filmu.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Nezapomenutelní princové z českých filmových pohádek
Kukačky – 13 dílů je málo
Pelíšky jsou už dlouhé roky nejvtipnějším filmem Vánoc
S čerty nejsou žerty (1984) – nesmrtelné kultovní hlášky
Sestra v akci – hudební komedie se vším všudy
Hlava medúzy (2021) a kalich hořkosti vypitý až do dna
7 smrtelných hříchů jako předloha legendárního snímku Sedm
Bláznivá střela – ikonická komedie z roku 1988 nestárne
Film doslova zpodobňující sedm ctností – Shazam!
Přímo pekelná zábava s Hellboyem
Kingsman: Zlatý kruh (2017) – ještě o trochu absurdnější pokračování výborné špiónské komiksovky
Liga Spravedlnosti Zacka Snydera (2021) je neuvěřitelně jiná
Godzilla vs. Kong (2021) asi nejhorší díl monster série
Harry Potter pod režisérem Davidem Yatesem
Harry Potter: série, na kterou naše generace nikdy nezapomene – 1. část
Mortal Kombat (1995) – jedna z vůbec nejlepších herních adaptací
Love and Monsters (Láska a příšery) překvapivě napínavé a zábavné postapokalyptické dobrodružství
Návrat do budoucnosti
Nadčasový, geniálně jednoduchý a inspirativní Návrat do budoucnosti
Matrix (1999) – legendární cyberpunkový snímek
Vetřelec
Vetřelec (1979) snímek který dodnes nahání hrůzu
Raya a drak (2021) – další asijská princezna od Disneyho
Disneyho princezny – znáte je všechny?
Film, který vám vysvětlí, jak funguje internet – Raubíř Ralf a internet (2018)
Raubíř Ralf (2012) patří mezi nejlepší animované retro snímky