Mumie se vrací (2001) pokračování úspěšného filmu

V roce 2001 scénárista a režisér Stephen Sommers navazuje na plátnech kin snímkem Mumie se vrací na předchozí veleúspěšný snímek z roku 1999 Mumie. Stejné herecké obsazení, oblíbený dobrodružný žánr i návrat do Egypta a k jeho tajemné historii – prolínající se se současností (třicátá léta dvacátého století), slibuje napínavou podívanou oceněnou zájmem původních (i nových) diváků.

Mumie se vrací

Zdroj: Universal Pictures

Zápletka ze záhrobí

Tři tisíce let před naším letopočtem vede Král Škorpion své vojsko k podmanění okolního světa. Jeho válečníci jsou však rozprášeni do posledního, Král Škorpion tedy zaprodá svoji duši, který ho postaví do čela svojí armády. Škorpion dosáhne svého cíle a jeho duše propadá Anupovi (strážce zesnulých). V Londýně třicátých let našeho století vychovávají Evelyn (Rachel Weisz) a Rick (Brendan Frazer), kteří jsou oproti prvnímu dílu již manželi, svého sedmiletého syna Alexe (Freddie Boath). Evelyn zužují podivně živé sny, které rodinu – spolu se strýčkem Jonathanem (John Hannah) opět zavedou do Egypta. Tam nacházejí Anupův náramek, který si po návratu do Londýna nechtěně nasadí jejich všetečný Alex. Evelyniny jasnozřivé sny jsou nejen tajemné, ale i děsivé, v Egyptě právě probíhá rok škorpiona, po náramku pátrá egyptská sekta, která oživila Imothepa (velekněz z předchozího dílu), a aby toho nebylo málo, Alex nemůže náramek sundat z ruky. Právě to je také důvod, proč je malý O´Conell z Londýna sektou unesen. A Evelyn s Rickem zjišťují, že jim začíná běžet čas. Náramek na Alexově ruce totiž najde ztracenou cestu do oázy Ahm Shere, kde za sedm dní při východu slunce ožije Král Škorpion a Anupova armáda. Pokud navíc do té doby Alex náramek nedokáže sundat, zemře…

Zdroj: Universal Pictures

Dobře odvedená práce

Nevýhodou všech pokračování a druhých (i třetích a dalších) dílů je fakt, že divák očekává překonání dílu prvního. Je třeba přiznat, že málokdy se to podaří. Pokud se ale sejde stejný realizační tým a také představitelé oblíbených hrdinů, podaří se nenásilně navázat dějově, a k tomu se přidá i něco málo navíc – je to recept, který přinejmenším zabrání zklamání. A tak tomu bylo i v tomto případě. Osvědčené postavy se posunuly do role rodičů, nový rozměr (posun) spolehlivě dodala příběhu přítomnost dítěte a očekávání diváka naplnil i návrat dalších původních postav z prvního dílu – Imothepa, Anck su Namun, či třeba strážce Města mrtvých charismatického Ardetha Baye (Oded Fehr), který zde dostal mnohem větší prostor, než v dílu prvním. Mumie se vrací zkrátka není jen nějaká nastavená kaše. Dialogy jsou stejně jako v prvním dílu svižné a vtipné, postavy lidsky nedokonalé, výkony herců (včetně toho dětského) drží standard původní Mumie. Živý a napínavý děj chvátá kupředu a nedává prostor pro nudu. Jsou to jednoduše řečeno další dvě hodiny prima zábavy. A přestože reakce některých kritiků byly při uvedení v roce 2001 dejme tomu vlažné, film se stal diváckým trhákem a na tržbách vydělal studiu Universal dokonce víc peněz, než úvodní snímek.

Nezapomenutelní princové z českých filmových pohádek
Kukačky – 13 dílů je málo
Pelíšky jsou už dlouhé roky nejvtipnějším filmem Vánoc
S čerty nejsou žerty (1984) – nesmrtelné kultovní hlášky
Rychle a zběsile (2001), aneb jak se zrodila legendární série
Francouzská revoluce (2020) – sex, násilí a něco jako upíři
Sestra v akci – hudební komedie se vším všudy
Hlava medúzy (2021) a kalich hořkosti vypitý až do dna
Film doslova zpodobňující sedm ctností – Shazam!
Přímo pekelná zábava s Hellboyem
Kingsman: Zlatý kruh (2017) – ještě o trochu absurdnější pokračování výborné špiónské komiksovky
Liga Spravedlnosti Zacka Snydera (2021) je neuvěřitelně jiná
Lepší obsah nikdo nemá: Disney+ už funguje v ČR a může porazit Netflix
Přitažlivé superhrdinky z filmového světa Marvelu
Francouzská revoluce (2020) – sex, násilí a něco jako upíři
Godzilla vs. Kong (2021) asi nejhorší díl monster série
Love and Monsters (Láska a příšery) překvapivě napínavé a zábavné postapokalyptické dobrodružství
Návrat do budoucnosti
Nadčasový, geniálně jednoduchý a inspirativní Návrat do budoucnosti
Matrix (1999) – legendární cyberpunkový snímek
Vetřelec
Vetřelec (1979) snímek který dodnes nahání hrůzu
Animované snímky, které i po letech zahřejí u srdce
Raya a drak (2021) – další asijská princezna od Disneyho
Disneyho princezny – znáte je všechny?
Film, který vám vysvětlí, jak funguje internet – Raubíř Ralf a internet (2018)