X-Men: Budoucí minulost aneb cestování časem

V květnu 2014 vtrhlo do kin další pokračování legendárních mutantů od Marvelu, X-Men: Budoucí minulost. Do režisérského křesla se po vyjednávání vrátil Bryan Singer, který měl nemalou zásluhu na kladném hodnocení X-Men a X-Men 2. Snímek samotný lehce navazuje na předchozí díl: X-Men: První třída, a to zejména v ohledu mezilidských vztahů mezi různými mutanty.

Zdroj: 20thcenturystudios.com

Závratný děj a cestování časem

Nacházíme se v blízké budoucnosti. Lidstvu se podařilo téměř vyhladit všechny mutanty, a to díky strojům, tzv. Sentinelům, kteří dokáží v lidech rozpoznat gen X související s mutací. Poslední mutanti, včetně profesora X, Magneta a dalších. Jejich poslední nadějí je vyslat Wolverina do minulosti a spoléhat na to, že dokáže za pomoci mladších já dalších mutantů změnit minulost tak, že zastaví Bolivara Traska a jeho výzkum. Je rok 1973, zuří válka ve Vietnamu a Xavierova škola pro nadanou mládež je v desolátním stavu, profesor v depresi a Wolverine s nelehkým úkolem ve svém mladším já.

Tento díl X-Menů má opravdu rychlý spád. Děj se prakticky ani na chvíli nezastaví a veškeré záležitosti ohledně mezilidských vztahů se odehrávají prakticky za běhu. Divák nemá čas si oddechnout. Vše je napínavé a tak trochu záhadné od začátku až do úplného konce. Je až fascinující, jak se tvůrcům podařilo do snímku nacpat tolik postav, všechny alespoň částečně rozvést a zároveň udržet kontinuitu celého filmu. Nebudete zklamáni ani jako fanoušci všech předchozích filmových dílů. Vztahy i vývoj postav pokračují dál a opět se dostávají i do nečekaných sfér. Snímek neignoruje předcházející události, naopak z nich čerpá. A to vše dohromady dělá z X-Men budoucí minulost dějově přímo strhující film s cestováním v čase.

Zdroj: 20thcenturystudios.com

Herecké výkony

Hugh Jackman jako Wolverine si zde odvádí svůj standard a můžete se u něj spolehnout na vždy naprosto věrohodný výkon. Mladý profesor Xavier (James McAvoy) se konečně doopravdy stává profesorem X jak jej známe, a jeho mladý přítel Magneto (Michael Fassbender) je v pozici tohoto teroristického idealisty naprosto perfektní a tak přesvědčivý, že vám z něj běhá mráz po zádech. Peter Dinklage (Bolivar Trask) se zde vymaňuje z postavy Tyrionna ze Hry o trůny tak, že si na tento fantasy seriál při X-Menech ani nevzpomenete (evidentně to prostě není herec jedné role). A režisér Bryan Singer evidentně dobře věděl, proč si jako podmínku pro natáčení dal povinnou účast původních herců postav profesora X (Patrik Stewart) a Magneta (Ian McKellen). Jennifer Lawrence zase zajímavě rozvíjí svojí verzi Mystique. Pro nás osobně je pomyslnou třešničkou na dortu Evan Peters, který staví svého Quicksilvera do neuvěřitelně zábavné a vtipné roviny.

Zdroj: 20thcenturystudios.com

Strhující atmosféra

Z podoby blízké budoucnosti vás bude doslova tlačit na prsou. Beznadějná a dramatická atmosféra světa, kde je na mutantech páchána genocida a jsou doslova před vymřením, je doslova hmatatelná a vytváří velice zajímavý kontrast k minulosti. Při tom je tak plná barev, že se nestačíte divit. Ta je výrazně poznamenána válečným konfliktem ve Vietnamu a její atmosféra je až děsivě podobná té z budoucnosti. Bude vám úzko a bude se o vás pokoušet beznaděj. K tomu výrazně přispívají i nejrůznější detaily, odbočky i vyvrcholení filmu. Snad za to může i skutečnost, že režisér chtěl postavu Bolivara Traska přirovnat k Adolfu Hitlerovi a že cestování časem pečlivě konzultoval se svým profesním kolegou Jamesem Cameronem, který má s paradoxy spojenými s cestováním v čase zkušenosti ze série Terminátor.

Celkově je X-Men: Budoucí minulost opravdu velice napínavý, zábavný a kvalitním film, ze kterého budete mít opravdu silný zážitek.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Nezapomenutelní princové z českých filmových pohádek
Kukačky – 13 dílů je málo
Pelíšky jsou už dlouhé roky nejvtipnějším filmem Vánoc
S čerty nejsou žerty (1984) – nesmrtelné kultovní hlášky
Sestra v akci – hudební komedie se vším všudy
Hlava medúzy (2021) a kalich hořkosti vypitý až do dna
7 smrtelných hříchů jako předloha legendárního snímku Sedm
Bláznivá střela – ikonická komedie z roku 1988 nestárne
Film doslova zpodobňující sedm ctností – Shazam!
Přímo pekelná zábava s Hellboyem
Kingsman: Zlatý kruh (2017) – ještě o trochu absurdnější pokračování výborné špiónské komiksovky
Liga Spravedlnosti Zacka Snydera (2021) je neuvěřitelně jiná
Godzilla vs. Kong (2021) asi nejhorší díl monster série
Harry Potter pod režisérem Davidem Yatesem
Harry Potter: série, na kterou naše generace nikdy nezapomene – 1. část
Mortal Kombat (1995) – jedna z vůbec nejlepších herních adaptací
Love and Monsters (Láska a příšery) překvapivě napínavé a zábavné postapokalyptické dobrodružství
Návrat do budoucnosti
Nadčasový, geniálně jednoduchý a inspirativní Návrat do budoucnosti
Matrix (1999) – legendární cyberpunkový snímek
Vetřelec
Vetřelec (1979) snímek který dodnes nahání hrůzu
Raya a drak (2021) – další asijská princezna od Disneyho
Disneyho princezny – znáte je všechny?
Film, který vám vysvětlí, jak funguje internet – Raubíř Ralf a internet (2018)
Raubíř Ralf (2012) patří mezi nejlepší animované retro snímky