X-Men: Budoucí minulost aneb cestování časem

V květnu 2014 vtrhlo do kin další pokračování legendárních mutantů od Marvelu, X-Men: Budoucí minulost. Do režisérského křesla se po vyjednávání vrátil Bryan Singer, který měl nemalou zásluhu na kladném hodnocení X-Men a X-Men 2. Snímek samotný lehce navazuje na předchozí díl: X-Men: První třída, a to zejména v ohledu mezilidských vztahů mezi různými mutanty.

Zdroj: 20thcenturystudios.com

Závratný děj a cestování časem

Nacházíme se v blízké budoucnosti. Lidstvu se podařilo téměř vyhladit všechny mutanty, a to díky strojům, tzv. Sentinelům, kteří dokáží v lidech rozpoznat gen X související s mutací. Poslední mutanti, včetně profesora X, Magneta a dalších. Jejich poslední nadějí je vyslat Wolverina do minulosti a spoléhat na to, že dokáže za pomoci mladších já dalších mutantů změnit minulost tak, že zastaví Bolivara Traska a jeho výzkum. Je rok 1973, zuří válka ve Vietnamu a Xavierova škola pro nadanou mládež je v desolátním stavu, profesor v depresi a Wolverine s nelehkým úkolem ve svém mladším já.

Tento díl X-Menů má opravdu rychlý spád. Děj se prakticky ani na chvíli nezastaví a veškeré záležitosti ohledně mezilidských vztahů se odehrávají prakticky za běhu. Divák nemá čas si oddechnout. Vše je napínavé a tak trochu záhadné od začátku až do úplného konce. Je až fascinující, jak se tvůrcům podařilo do snímku nacpat tolik postav, všechny alespoň částečně rozvést a zároveň udržet kontinuitu celého filmu. Nebudete zklamáni ani jako fanoušci všech předchozích filmových dílů. Vztahy i vývoj postav pokračují dál a opět se dostávají i do nečekaných sfér. Snímek neignoruje předcházející události, naopak z nich čerpá. A to vše dohromady dělá z X-Men budoucí minulost dějově přímo strhující film s cestováním v čase.

Zdroj: 20thcenturystudios.com

Herecké výkony

Hugh Jackman jako Wolverine si zde odvádí svůj standard a můžete se u něj spolehnout na vždy naprosto věrohodný výkon. Mladý profesor Xavier (James McAvoy) se konečně doopravdy stává profesorem X jak jej známe, a jeho mladý přítel Magneto (Michael Fassbender) je v pozici tohoto teroristického idealisty naprosto perfektní a tak přesvědčivý, že vám z něj běhá mráz po zádech. Peter Dinklage (Bolivar Trask) se zde vymaňuje z postavy Tyrionna ze Hry o trůny tak, že si na tento fantasy seriál při X-Menech ani nevzpomenete (evidentně to prostě není herec jedné role). A režisér Bryan Singer evidentně dobře věděl, proč si jako podmínku pro natáčení dal povinnou účast původních herců postav profesora X (Patrik Stewart) a Magneta (Ian McKellen). Jennifer Lawrence zase zajímavě rozvíjí svojí verzi Mystique. Pro nás osobně je pomyslnou třešničkou na dortu Evan Peters, který staví svého Quicksilvera do neuvěřitelně zábavné a vtipné roviny.

Zdroj: 20thcenturystudios.com

Strhující atmosféra

Z podoby blízké budoucnosti vás bude doslova tlačit na prsou. Beznadějná a dramatická atmosféra světa, kde je na mutantech páchána genocida a jsou doslova před vymřením, je doslova hmatatelná a vytváří velice zajímavý kontrast k minulosti. Při tom je tak plná barev, že se nestačíte divit. Ta je výrazně poznamenána válečným konfliktem ve Vietnamu a její atmosféra je až děsivě podobná té z budoucnosti. Bude vám úzko a bude se o vás pokoušet beznaděj. K tomu výrazně přispívají i nejrůznější detaily, odbočky i vyvrcholení filmu. Snad za to může i skutečnost, že režisér chtěl postavu Bolivara Traska přirovnat k Adolfu Hitlerovi a že cestování časem pečlivě konzultoval se svým profesním kolegou Jamesem Cameronem, který má s paradoxy spojenými s cestováním v čase zkušenosti ze série Terminátor.

Celkově je X-Men: Budoucí minulost opravdu velice napínavý, zábavný a kvalitním film, ze kterého budete mít opravdu silný zážitek.

Nezapomenutelní princové z českých filmových pohádek
Kukačky – 13 dílů je málo
Pelíšky jsou už dlouhé roky nejvtipnějším filmem Vánoc
S čerty nejsou žerty (1984) – nesmrtelné kultovní hlášky
Rychle a zběsile (2001), aneb jak se zrodila legendární série
Francouzská revoluce (2020) – sex, násilí a něco jako upíři
Sestra v akci – hudební komedie se vším všudy
Hlava medúzy (2021) a kalich hořkosti vypitý až do dna
Film doslova zpodobňující sedm ctností – Shazam!
Přímo pekelná zábava s Hellboyem
Kingsman: Zlatý kruh (2017) – ještě o trochu absurdnější pokračování výborné špiónské komiksovky
Liga Spravedlnosti Zacka Snydera (2021) je neuvěřitelně jiná
Lepší obsah nikdo nemá: Disney+ už funguje v ČR a může porazit Netflix
Přitažlivé superhrdinky z filmového světa Marvelu
Francouzská revoluce (2020) – sex, násilí a něco jako upíři
Godzilla vs. Kong (2021) asi nejhorší díl monster série
Love and Monsters (Láska a příšery) překvapivě napínavé a zábavné postapokalyptické dobrodružství
Návrat do budoucnosti
Nadčasový, geniálně jednoduchý a inspirativní Návrat do budoucnosti
Matrix (1999) – legendární cyberpunkový snímek
Vetřelec
Vetřelec (1979) snímek který dodnes nahání hrůzu
Animované snímky, které i po letech zahřejí u srdce
Raya a drak (2021) – další asijská princezna od Disneyho
Disneyho princezny – znáte je všechny?
Film, který vám vysvětlí, jak funguje internet – Raubíř Ralf a internet (2018)