X-Men: Budoucí minulost aneb cestování časem

V květnu 2014 vtrhlo do kin další pokračování legendárních mutantů od Marvelu, X-Men: Budoucí minulost. Do režisérského křesla se po vyjednávání vrátil Bryan Singer, který měl nemalou zásluhu na kladném hodnocení X-Men a X-Men 2. Snímek samotný lehce navazuje na předchozí díl: X-Men: První třída, a to zejména v ohledu mezilidských vztahů mezi různými mutanty.

Zdroj: 20thcenturystudios.com

Závratný děj a cestování časem

Nacházíme se v blízké budoucnosti. Lidstvu se podařilo téměř vyhladit všechny mutanty, a to díky strojům, tzv. Sentinelům, kteří dokáží v lidech rozpoznat gen X související s mutací. Poslední mutanti, včetně profesora X, Magneta a dalších. Jejich poslední nadějí je vyslat Wolverina do minulosti a spoléhat na to, že dokáže za pomoci mladších já dalších mutantů změnit minulost tak, že zastaví Bolivara Traska a jeho výzkum. Je rok 1973, zuří válka ve Vietnamu a Xavierova škola pro nadanou mládež je v desolátním stavu, profesor v depresi a Wolverine s nelehkým úkolem ve svém mladším já.

Tento díl X-Menů má opravdu rychlý spád. Děj se prakticky ani na chvíli nezastaví a veškeré záležitosti ohledně mezilidských vztahů se odehrávají prakticky za běhu. Divák nemá čas si oddechnout. Vše je napínavé a tak trochu záhadné od začátku až do úplného konce. Je až fascinující, jak se tvůrcům podařilo do snímku nacpat tolik postav, všechny alespoň částečně rozvést a zároveň udržet kontinuitu celého filmu. Nebudete zklamáni ani jako fanoušci všech předchozích filmových dílů. Vztahy i vývoj postav pokračují dál a opět se dostávají i do nečekaných sfér. Snímek neignoruje předcházející události, naopak z nich čerpá. A to vše dohromady dělá z X-Men budoucí minulost dějově přímo strhující film s cestováním v čase.

Zdroj: 20thcenturystudios.com

Herecké výkony

Hugh Jackman jako Wolverine si zde odvádí svůj standard a můžete se u něj spolehnout na vždy naprosto věrohodný výkon. Mladý profesor Xavier (James McAvoy) se konečně doopravdy stává profesorem X jak jej známe, a jeho mladý přítel Magneto (Michael Fassbender) je v pozici tohoto teroristického idealisty naprosto perfektní a tak přesvědčivý, že vám z něj běhá mráz po zádech. Peter Dinklage (Bolivar Trask) se zde vymaňuje z postavy Tyrionna ze Hry o trůny tak, že si na tento fantasy seriál při X-Menech ani nevzpomenete (evidentně to prostě není herec jedné role). A režisér Bryan Singer evidentně dobře věděl, proč si jako podmínku pro natáčení dal povinnou účast původních herců postav profesora X (Patrik Stewart) a Magneta (Ian McKellen). Jennifer Lawrence zase zajímavě rozvíjí svojí verzi Mystique. Pro nás osobně je pomyslnou třešničkou na dortu Evan Peters, který staví svého Quicksilvera do neuvěřitelně zábavné a vtipné roviny.

Zdroj: 20thcenturystudios.com

Strhující atmosféra

Z podoby blízké budoucnosti vás bude doslova tlačit na prsou. Beznadějná a dramatická atmosféra světa, kde je na mutantech páchána genocida a jsou doslova před vymřením, je doslova hmatatelná a vytváří velice zajímavý kontrast k minulosti. Při tom je tak plná barev, že se nestačíte divit. Ta je výrazně poznamenána válečným konfliktem ve Vietnamu a její atmosféra je až děsivě podobná té z budoucnosti. Bude vám úzko a bude se o vás pokoušet beznaděj. K tomu výrazně přispívají i nejrůznější detaily, odbočky i vyvrcholení filmu. Snad za to může i skutečnost, že režisér chtěl postavu Bolivara Traska přirovnat k Adolfu Hitlerovi a že cestování časem pečlivě konzultoval se svým profesním kolegou Jamesem Cameronem, který má s paradoxy spojenými s cestováním v čase zkušenosti ze série Terminátor.

Celkově je X-Men: Budoucí minulost opravdu velice napínavý, zábavný a kvalitním film, ze kterého budete mít opravdu silný zážitek.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Hlava medůzy, nový seriál z roku 2021 zatím není nic moc
Kukačky 1. díl – nejnovější seriál České televize
Srovnání: O vánoční hvězdě (2020) vs. Hodinářův učeň (2019)
O vánoční hvězdě – pohádka z roku 2020
Hlava medůzy, nový seriál z roku 2021 zatím není nic moc
Rychle a zběsile (2001), aneb jak se zrodila legendární série
Z pekla (2001) – Johnny Depp pátrá po Jacku Rozparovači
Realistický Kult hákového kříže (1998) a fantastický Edward Norton
Z pekla (2001) – Johnny Depp pátrá po Jacku Rozparovači
TOP 5: Nejlepší X-Meni
X-Men: Budoucí minulost aneb cestování časem
Sebevražedný oddíl: Rozpoutané peklo – opravdický Sebevražedný oddíl
Frčíme
Frčíme – opravdu zábavný animák od Pixaru z roku 2020
TOP 5 Harry Potter – nejlepší filmy z kouzelnického světa
Kong: Ostrov lebek (2017) a pokus o znovuzrození filmové legendy
Harry Potter a relikvie smrti 2. část
Tenet (2020) je jedním z nejočekávanějších snímků minulého roku se spoustou ale
5 nejlepších filmů ze světa Star Wars
Terminátor: Temný osud – feministický manifest roku 2019
Bumblebee – trošku správný návrat ke kořenům Transformers
Animák Duše (2020) směle může kandidovat na nejlepší animák roku
Frčíme
Frčíme – opravdu zábavný animák od Pixaru z roku 2020
Srovnání: O vánoční hvězdě (2020) vs. Hodinářův učeň (2019)
O vánoční hvězdě – pohádka z roku 2020