Mumie (1999) – dobře namíchaný koktejl odpočinkové zábavy pro celou rodinu

V roce 1999 uvedl americký režisér Stephen Sommers do kin kasovní trhák, natočený podle vlastního scénáře – první díl minisérie Mumie. A dobrodružný, fantastický, romantický i akční snímek typu „Indiana Jones“ u diváků právem zabodoval.

Mumie

Zdroj: Universal Pictures

Sázka na jistotu

Děj Mumie začíná ve starověkém Egyptě koncem třináctého století. Manželka tehdejšího faraona Sethiho Anck su Namun (Patricia Velasquez) je svému muži nevěrná s veleknězem Imhotepem (Arnold Vosloo). Když je jejich zakázaný poměr odhalen, faraona zabijí a Anck su Namun spáchá sebevraždu, aby ochránila svého milence, pevně přitom věří, že Imhotep je schopen ji později oživit. Ten se skutečně o její oživení pokouší ve městě mrtvých, než se mu však rituál podaří dokončit, je odhalen Sethiho stráží. Duše Anck su Namun zůstává uvězněna v podsvětí a Imhotep je za trest zaživa mumifikován, proklet a pohřben v sarkofágu s masožravými brouky. Utíkají staletí, město mrtvých pomalu pohlcuje pouštní písek… Děj se posouvá do třicátých let dvacátého století, dává tušit minulostí poznamenaný, napínavý a lehce mysteriózní příběh, spolehlivě usadí napjatého diváka do křesla a příjemně podněcuje jeho fantazii …

Zdroj: Universal Pictures

Minulost & přítomnost

S přenosem děje do nedávné minulosti vstupují na scénu hlavní hrdinové.  Krásná, chytrá, dojemně roztržitá knihovnice studující egyptologii Evelyn (Rachel Weisz) a její lehce potrhlý, konvencemi nepoznamenaný bratr Jonathan (John Hannah) zkoumají záhadnou mapu, kterou Jonathan ukradl americkému vězni Ricku O´Connelovi (Brendan Fraser). Ten tvrdí, že mapa ukazuje cestu k dávno ztracenému městu mrtvých – Hamunaptře. Další vývoj je nasnadě. Dojde k probuzení Imothepa i dávné kletby, která ho provází, cesty současných hrdinů s osudem dávných milenců se nebezpečně zkříží. Začíná boj o přežití i záchranu současného řádu, o navrácení mrtvých minulosti a podsvětí, kam patří …

Zdroj: Universal Pictures

Mumie na míru

Děj dvouhodinového filmu je napínavý, svižný, nemá žádná hluchá místa. Balancuje velmi zdárně na hranici vkusu, je plný vtipných situací i dialogů. Hlavní postavy jsou uvěřitelní lidé, kteří se ocitli v neuvěřitelné situaci a potýkají se s ní plni lidských slabostí i předností. Vzájemně se skvěle doplňují a diváka zkrátka baví. Kulisy i zvláštní efekty jsou „jako živé“, samotná mumie je mistrovský kousek společnosti Industrial Light & Magic, která k filmu vytvářela zvláštní efekty. Zajímavostí je, že film je vlastně moderním přepracováním snímku Mumie z roku 1932.

Zdroj: Universal Pictures

Režisér Sommers nebyl první volbou studia Universal, nicméně jeho vize nadchla studio natolik, že původní rozpočet zvedlo z 15 milionů dolarů na 80. Natáčení nepatřilo k těm jednoduchým, zejména sekvence točené v poušti byly komplikovány písečnými bouřemi a častými zraněními člen štábu, způsobenými pouštní havěti (hadi, jedovatí pavouci, škorpioni). Investice i náročná příprava se ale vyplatily. Čeká vás zábavná dvouhodinová podívaná, která klidně nadchne všechny členy rodiny natolik, že po závěrečném titulku „The End“, sáhnete bez zaváhání po navazujícím dílu Mumie se vrací z roku 2001.

Nezapomenutelní princové z českých filmových pohádek
Kukačky – 13 dílů je málo
Pelíšky jsou už dlouhé roky nejvtipnějším filmem Vánoc
S čerty nejsou žerty (1984) – nesmrtelné kultovní hlášky
Rychle a zběsile (2001), aneb jak se zrodila legendární série
Francouzská revoluce (2020) – sex, násilí a něco jako upíři
Sestra v akci – hudební komedie se vším všudy
Hlava medúzy (2021) a kalich hořkosti vypitý až do dna
Film doslova zpodobňující sedm ctností – Shazam!
Přímo pekelná zábava s Hellboyem
Kingsman: Zlatý kruh (2017) – ještě o trochu absurdnější pokračování výborné špiónské komiksovky
Liga Spravedlnosti Zacka Snydera (2021) je neuvěřitelně jiná
Lepší obsah nikdo nemá: Disney+ už funguje v ČR a může porazit Netflix
Přitažlivé superhrdinky z filmového světa Marvelu
Francouzská revoluce (2020) – sex, násilí a něco jako upíři
Godzilla vs. Kong (2021) asi nejhorší díl monster série
Love and Monsters (Láska a příšery) překvapivě napínavé a zábavné postapokalyptické dobrodružství
Návrat do budoucnosti
Nadčasový, geniálně jednoduchý a inspirativní Návrat do budoucnosti
Matrix (1999) – legendární cyberpunkový snímek
Vetřelec
Vetřelec (1979) snímek který dodnes nahání hrůzu
Animované snímky, které i po letech zahřejí u srdce
Raya a drak (2021) – další asijská princezna od Disneyho
Disneyho princezny – znáte je všechny?
Film, který vám vysvětlí, jak funguje internet – Raubíř Ralf a internet (2018)