Anděl páně 2

S dalším dílem příběhu neposedného anděla Petronela, si dal režisér Jiří Strach poměrně načas. Po uvedení Anděla páně (2005) jsme napjatě čekali dlouhých 11let. Opět podle předlohy Boženy Němcové se tentokrát na scénáři podílel sám režisér spolu s Markem Epsteinem. A i přes škarohlídské hlášky o navařované kaši, se čekání na film, který se na plátnech objevil v roce 2016, vyplatilo.

Zdroj: ceskatelevize.cz

S Petronelem (Ivan Trojan) i čertem Uriášem (Jiří Dvořák) se opět setkáváme u Nebeské brány, kde si znuděný anděl stěžuje na svoji službu. Popichují se s Uriášem, a ten – jako správný pokušitel, navádí Petronela, aby utrhl kouzelné jablko ze stromu Poznání. Kdokoliv by ho snědl, věděl by všechno, co ví jen sám Pán Bůh. Petronel to samozřejmě udělat nehodlá, ví, že je to zapovězeno. S Uriášem se ale handrkuje a postrkuje tak dlouho, až se jablko nešťastnou náhodou skutálí z nebes přímo na zem. Nosná zápletka je tu, příběh se rozjíždí. Rozzlobený Pán Bůh (Jiří Bartoška) – jak jinak – posílá pro jablko oba provinilce na zem v předvečer svátku svatého Mikuláše.

Zdroj: ceskatelevize.cz

Na zemi jablko najde chudá holčička Anežka (Anna Čtvrtníčková), která žije jen se svou maminkou (Vica Kerekes) švadlenou. Jablíčko chce dát mamince k Mikuláši. Anděl a čert v předvečer sv. Mikuláše nebudí v ulicích města žádný rozruch – ten večer přece chodí Mikuláš. A v košíku nosí dětem kromě laskomin samozřejmě také ovoce. Hledání toho jediného pravého jablka se tedy díky této zápletce nečekaně (nebo spíše očekávaně) komplikuje, Petronel s Uriášem se poznávají s krásnou maminkou malé Anežky a oba jsou z ní zcela pozemsky okouzleni. Při tom všem zmatku se tedy navíc stávají tak trochu soky v lásce, a kromě svého úkolu se samozřejmě rozhodnou pomoci i Anežce s maminkou z jejich svízelné situace.

Zdroj: ceskatelevize.cz

Pohádka opět nabízí obyčejný příběh lidského bytí, se všemi jeho starostmi i strastmi. Nepotřebuje okázalé kulisy, k vykouzlení atmosféry bohatě stačí zimní uličky starého města. Pro mě trochu překvapivě přináší i nečekaně akční a vyhrocenou scénu, kdy malou Anežku chytnou falešní Mikuláš a čert – podvodníci, kteří při obcházení domácností kradou. (K této scéně – je trochu drsnější, pravda, ale zcela uvěřitelná a na místě. Padouch je zkrátka skutečně padouch, a ne jen tak předstíraně a na oko). Především ale film opět korunují výkony hlavních představitelů – jsou prostě zábavní a přesvědčiví, a to včetně malé Anny Čtvrtníčkové, která je opravdu výborná. Postavy jsou nanejvýš lidské a skutečné – ať už ty kladné, nebo záporné. Oslovuje vtipem i nenásilným a laskavým poselstvím, že i ve zdánlivě beznadějné situaci je vždycky kousek naděje, že důležité věci se nedají koupit ani zaplatit, že dobro nosíme v sobě, a že kdo věří na zázraky, tomu se (někdy) i dějí …. Za mě výborná adventní podívaná, která vykouzlí vánoční náladu a po vypnutí televizoru ještě nějakou chvíli doznívá.

Nezapomenutelní princové z českých filmových pohádek
Kukačky – 13 dílů je málo
Pelíšky jsou už dlouhé roky nejvtipnějším filmem Vánoc
S čerty nejsou žerty (1984) – nesmrtelné kultovní hlášky
Rychle a zběsile (2001), aneb jak se zrodila legendární série
Francouzská revoluce (2020) – sex, násilí a něco jako upíři
Sestra v akci – hudební komedie se vším všudy
Hlava medúzy (2021) a kalich hořkosti vypitý až do dna
Film doslova zpodobňující sedm ctností – Shazam!
Přímo pekelná zábava s Hellboyem
Kingsman: Zlatý kruh (2017) – ještě o trochu absurdnější pokračování výborné špiónské komiksovky
Liga Spravedlnosti Zacka Snydera (2021) je neuvěřitelně jiná
Lepší obsah nikdo nemá: Disney+ už funguje v ČR a může porazit Netflix
Přitažlivé superhrdinky z filmového světa Marvelu
Francouzská revoluce (2020) – sex, násilí a něco jako upíři
Godzilla vs. Kong (2021) asi nejhorší díl monster série
Love and Monsters (Láska a příšery) překvapivě napínavé a zábavné postapokalyptické dobrodružství
Návrat do budoucnosti
Nadčasový, geniálně jednoduchý a inspirativní Návrat do budoucnosti
Matrix (1999) – legendární cyberpunkový snímek
Vetřelec
Vetřelec (1979) snímek který dodnes nahání hrůzu
Animované snímky, které i po letech zahřejí u srdce
Raya a drak (2021) – další asijská princezna od Disneyho
Disneyho princezny – znáte je všechny?
Film, který vám vysvětlí, jak funguje internet – Raubíř Ralf a internet (2018)