Anděl páně 2

S dalším dílem příběhu neposedného anděla Petronela, si dal režisér Jiří Strach poměrně načas. Po uvedení Anděla páně (2005) jsme napjatě čekali dlouhých 11let. Opět podle předlohy Boženy Němcové se tentokrát na scénáři podílel sám režisér spolu s Markem Epsteinem. A i přes škarohlídské hlášky o navařované kaši, se čekání na film, který se na plátnech objevil v roce 2016, vyplatilo.

Zdroj: ceskatelevize.cz

S Petronelem (Ivan Trojan) i čertem Uriášem (Jiří Dvořák) se opět setkáváme u Nebeské brány, kde si znuděný anděl stěžuje na svoji službu. Popichují se s Uriášem, a ten – jako správný pokušitel, navádí Petronela, aby utrhl kouzelné jablko ze stromu Poznání. Kdokoliv by ho snědl, věděl by všechno, co ví jen sám Pán Bůh. Petronel to samozřejmě udělat nehodlá, ví, že je to zapovězeno. S Uriášem se ale handrkuje a postrkuje tak dlouho, až se jablko nešťastnou náhodou skutálí z nebes přímo na zem. Nosná zápletka je tu, příběh se rozjíždí. Rozzlobený Pán Bůh (Jiří Bartoška) – jak jinak – posílá pro jablko oba provinilce na zem v předvečer svátku svatého Mikuláše.

Zdroj: ceskatelevize.cz

Na zemi jablko najde chudá holčička Anežka (Anna Čtvrtníčková), která žije jen se svou maminkou (Vica Kerekes) švadlenou. Jablíčko chce dát mamince k Mikuláši. Anděl a čert v předvečer sv. Mikuláše nebudí v ulicích města žádný rozruch – ten večer přece chodí Mikuláš. A v košíku nosí dětem kromě laskomin samozřejmě také ovoce. Hledání toho jediného pravého jablka se tedy díky této zápletce nečekaně (nebo spíše očekávaně) komplikuje, Petronel s Uriášem se poznávají s krásnou maminkou malé Anežky a oba jsou z ní zcela pozemsky okouzleni. Při tom všem zmatku se tedy navíc stávají tak trochu soky v lásce, a kromě svého úkolu se samozřejmě rozhodnou pomoci i Anežce s maminkou z jejich svízelné situace.

Zdroj: ceskatelevize.cz

Pohádka opět nabízí obyčejný příběh lidského bytí, se všemi jeho starostmi i strastmi. Nepotřebuje okázalé kulisy, k vykouzlení atmosféry bohatě stačí zimní uličky starého města. Pro mě trochu překvapivě přináší i nečekaně akční a vyhrocenou scénu, kdy malou Anežku chytnou falešní Mikuláš a čert – podvodníci, kteří při obcházení domácností kradou. (K této scéně – je trochu drsnější, pravda, ale zcela uvěřitelná a na místě. Padouch je zkrátka skutečně padouch, a ne jen tak předstíraně a na oko). Především ale film opět korunují výkony hlavních představitelů – jsou prostě zábavní a přesvědčiví, a to včetně malé Anny Čtvrtníčkové, která je opravdu výborná. Postavy jsou nanejvýš lidské a skutečné – ať už ty kladné, nebo záporné. Oslovuje vtipem i nenásilným a laskavým poselstvím, že i ve zdánlivě beznadějné situaci je vždycky kousek naděje, že důležité věci se nedají koupit ani zaplatit, že dobro nosíme v sobě, a že kdo věří na zázraky, tomu se (někdy) i dějí …. Za mě výborná adventní podívaná, která vykouzlí vánoční náladu a po vypnutí televizoru ještě nějakou chvíli doznívá.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Hlava medůzy, nový seriál z roku 2021 zatím není nic moc
Kukačky 1. díl – nejnovější seriál České televize
Srovnání: O vánoční hvězdě (2020) vs. Hodinářův učeň (2019)
O vánoční hvězdě – pohádka z roku 2020
Hlava medůzy, nový seriál z roku 2021 zatím není nic moc
Rychle a zběsile (2001), aneb jak se zrodila legendární série
Z pekla (2001) – Johnny Depp pátrá po Jacku Rozparovači
Realistický Kult hákového kříže (1998) a fantastický Edward Norton
Z pekla (2001) – Johnny Depp pátrá po Jacku Rozparovači
TOP 5: Nejlepší X-Meni
X-Men: Budoucí minulost aneb cestování časem
Sebevražedný oddíl: Rozpoutané peklo – opravdický Sebevražedný oddíl
Frčíme
Frčíme – opravdu zábavný animák od Pixaru z roku 2020
TOP 5 Harry Potter – nejlepší filmy z kouzelnického světa
Kong: Ostrov lebek (2017) a pokus o znovuzrození filmové legendy
Harry Potter a relikvie smrti 2. část
Tenet (2020) je jedním z nejočekávanějších snímků minulého roku se spoustou ale
5 nejlepších filmů ze světa Star Wars
Terminátor: Temný osud – feministický manifest roku 2019
Bumblebee – trošku správný návrat ke kořenům Transformers
Animák Duše (2020) směle může kandidovat na nejlepší animák roku
Frčíme
Frčíme – opravdu zábavný animák od Pixaru z roku 2020
Srovnání: O vánoční hvězdě (2020) vs. Hodinářův učeň (2019)
O vánoční hvězdě – pohádka z roku 2020