Nejlepší škola na světě je Škola Ro(c)ku

Komedie, ve kterých hraje Jack Black se obvykle vyznačují šílenými grimasami a pohyby tohoto herce. Často jde o alternativní vyprávění známých příběhů, ale kdysi dávno, v roce 2003 svět dobyla pohodová komedie Škola ro(c)ku. Režii si vzal na starosti Richard Linklater a vedle již zmíněného Jacka Blacka zde na plátně excelují především dětští herci. Tento povedený mix nakonec vytvořil jednu z nejlepších hudebních komedií, které kdy byly uvedeny na filmovém plátně.

Děj předvídatelný, ale k popukání

Hlavní hrdina Dewey Fin je sice (zatím) neúspěšným hudebníkem, zato je to rocker tělem i duší. Muzikou doslova žije a nic jiného v životě pro něj není důležité. Bohužel po letech, kdy zneužíval štědré pohostinosti svého nejlepšího kamaráda, musí konečně začít platit nájem. Do toho je vyhozen ze svojí kapely pro až velké nadšení. Jack potřebuje vydělat peníze, a tak se nakonec rozhodne vydávat se za svého přítele a vzít „záskok“ v prestižní škole jako učitel. Nejprve si myslí, že si to zde tak nějak odfláká, ale když objeví v dětech hudební talent, neubrání se nadšení a začne do ratolestí, přímo pod nosem úzkoprsé ředitelky, nalévat rockovou hudbu i myšlení. Děj snímku je jasně předvídatelný, to ovšem nebrání řadě komických situací, které jsou k popukání i zamyšlení. Sice od začátku filmu máte tušení, jak to vše dopadne, ale to přece u tohoto typu filmu vůbec nevadí.

Fantastické výkony na všech frontách

Role pološíleného a snad i trochu zoufalého (pouze pro ostatní) fanouška rocku Jacku Blackovi dokonale sedne. Svůj již tak skvělý komediální talent doplnil o řadu ikonických rockových pohybů, kterým dodává svou typickou ladnost. Kdyby byl ve filmu pouze Jack Black, tak i to samo by stačilo k tomu, aby se komedie dala označit za dobrou. Korunu filmu ovšem nasazují herecké výkony dětí, které jsou různorodé, nevypadávají z rolí a mimikou, gestikou, prostě vším, vás vtáhnou do děje takovým způsobem, že máte pocit, že znovu sedíte v lavici třetí třídy. Třešničkou na dortu jsou výkony herců vedlejších postav, kteří sami vydatně přispívají ke komediálnosti scének a film staví do naprosto úžasné roviny.

Perfektní hudba i to ostatní

Pokud jste, tak jako já, fanoušci rockové muziky, budete prostě nadšeni. Uslyšíte snad polovinu nejslavnějších kytarových melodií, skvělé bubenické sólo a nádherné zpěv. Tyhle děti opravdu umí hrát muziku, nebo to alespoň tak vypadá. A jejich vlastní skladba nepostrádá vtip ani nadsázku. Z kostýmů budete naprosto unešení, i tady totiž tvůrci odvedli fantastickou práci a závěrečný výstup kapely je doslova dechberoucí. Zkrátka perfektní práce po všech stránkách, tedy samozřejmě pokud si snímek pouštíte jako komedii. Na závěr filmu budete odměněni i tím, že se můžete i trochu zamyslet. Každopádně si užijete opravdu parádní zábavu.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Hlava medúzy (2021) a kalich hořkosti vypitý až do dna
Copak je to za vojáka (1987) současná opatření se blíží těm v tomto filmu
Cesta do pravěku (1955) – film, který o desítky let předběhl dobu
Božena (2021) – strhující životní příběh nejslavnější české spisovatelky
Hlava medúzy (2021) a kalich hořkosti vypitý až do dna
7 smrtelných hříchů jako předloha legendárního snímku Sedm
Bláznivá střela – ikonická komedie z roku 1988 nestárne
Legendární seriál Akta X z roku 1993
Tak trochu podivný film o šíleném Jokerovi
Thór (2011) největší přínos tohoto filmu je, že uvedl nového hrdinu
Birds of Prey (2020) – podivuhodná proměna Harley Quinn a vyloženě ženská týmovka od DC
Maska (1994) je vtipná podívaná s Jimem Carrym v hlavní roli
Mumie se vrací (2001) pokračování úspěšného filmu
Piráti z Karibiku: Na konci světa (2007) smutný konec úvodní trilogie
Práti z Karibiku 2: Truhla mrtvého muže háže sérii naplno do fantasy žánru
Pán prstenů: Návrat krále a 11 Oscarů
Vetřelec
Vetřelec (1979) snímek který dodnes nahání hrůzu
Star Wars: Klonové války (2008) animovaný seriál od George Lucase
Stepfordské paničky
Stepfordské paničky (2004) absudrně komediální thriller
Ready Player One
Ready Player One: Hra začíná (2018) prakticky dokonalá filmařská práce
Animovaný zlobr Shrek v roce 2001 očaroval malé i velké diváky
Nové zpracování Mulan (2020) se trochu nepovedlo
Animák Duše (2020) směle může kandidovat na nejlepší animák roku
Frčíme
Frčíme – opravdu zábavný animák od Pixaru z roku 2020