Nejlepší škola na světě je Škola Ro(c)ku

Komedie, ve kterých hraje Jack Black se obvykle vyznačují šílenými grimasami a pohyby tohoto herce. Často jde o alternativní vyprávění známých příběhů, ale kdysi dávno, v roce 2003 svět dobyla pohodová komedie Škola ro(c)ku. Režii si vzal na starosti Richard Linklater a vedle již zmíněného Jacka Blacka zde na plátně excelují především dětští herci. Tento povedený mix nakonec vytvořil jednu z nejlepších hudebních komedií, které kdy byly uvedeny na filmovém plátně.

Děj předvídatelný, ale k popukání

Hlavní hrdina Dewey Fin je sice (zatím) neúspěšným hudebníkem, zato je to rocker tělem i duší. Muzikou doslova žije a nic jiného v životě pro něj není důležité. Bohužel po letech, kdy zneužíval štědré pohostinosti svého nejlepšího kamaráda, musí konečně začít platit nájem. Do toho je vyhozen ze svojí kapely pro až velké nadšení. Jack potřebuje vydělat peníze, a tak se nakonec rozhodne vydávat se za svého přítele a vzít „záskok“ v prestižní škole jako učitel. Nejprve si myslí, že si to zde tak nějak odfláká, ale když objeví v dětech hudební talent, neubrání se nadšení a začne do ratolestí, přímo pod nosem úzkoprsé ředitelky, nalévat rockovou hudbu i myšlení. Děj snímku je jasně předvídatelný, to ovšem nebrání řadě komických situací, které jsou k popukání i zamyšlení. Sice od začátku filmu máte tušení, jak to vše dopadne, ale to přece u tohoto typu filmu vůbec nevadí.

Zdroj: Paramount Pictures

Fantastické výkony na všech frontách

Role pološíleného a snad i trochu zoufalého (pouze pro ostatní) fanouška rocku Jacku Blackovi dokonale sedne. Svůj již tak skvělý komediální talent doplnil o řadu ikonických rockových pohybů, kterým dodává svou typickou ladnost. Kdyby byl ve filmu pouze Jack Black, tak i to samo by stačilo k tomu, aby se komedie dala označit za dobrou. Korunu filmu ovšem nasazují herecké výkony dětí, které jsou různorodé, nevypadávají z rolí a mimikou, gestikou, prostě vším, vás vtáhnou do děje takovým způsobem, že máte pocit, že znovu sedíte v lavici třetí třídy. Třešničkou na dortu jsou výkony herců vedlejších postav, kteří sami vydatně přispívají ke komediálnosti scének a film staví do naprosto úžasné roviny.

Zdroj: Paramount Pictures

Perfektní hudba i to ostatní

Pokud jste, tak jako já, fanoušci rockové muziky, budete prostě nadšeni. Uslyšíte snad polovinu nejslavnějších kytarových melodií, skvělé bubenické sólo a nádherné zpěv. Tyhle děti opravdu umí hrát muziku, nebo to alespoň tak vypadá. A jejich vlastní skladba nepostrádá vtip ani nadsázku. Z kostýmů budete naprosto unešení, i tady totiž tvůrci odvedli fantastickou práci a závěrečný výstup kapely je doslova dechberoucí. Zkrátka perfektní práce po všech stránkách, tedy samozřejmě pokud si snímek pouštíte jako komedii. Na závěr filmu budete odměněni i tím, že se můžete i trochu zamyslet. Každopádně si užijete opravdu parádní zábavu.

Nezapomenutelní princové z českých filmových pohádek
Kukačky – 13 dílů je málo
Pelíšky jsou už dlouhé roky nejvtipnějším filmem Vánoc
S čerty nejsou žerty (1984) – nesmrtelné kultovní hlášky
Rychle a zběsile (2001), aneb jak se zrodila legendární série
Francouzská revoluce (2020) – sex, násilí a něco jako upíři
Sestra v akci – hudební komedie se vším všudy
Hlava medúzy (2021) a kalich hořkosti vypitý až do dna
Film doslova zpodobňující sedm ctností – Shazam!
Přímo pekelná zábava s Hellboyem
Kingsman: Zlatý kruh (2017) – ještě o trochu absurdnější pokračování výborné špiónské komiksovky
Liga Spravedlnosti Zacka Snydera (2021) je neuvěřitelně jiná
Lepší obsah nikdo nemá: Disney+ už funguje v ČR a může porazit Netflix
Přitažlivé superhrdinky z filmového světa Marvelu
Francouzská revoluce (2020) – sex, násilí a něco jako upíři
Godzilla vs. Kong (2021) asi nejhorší díl monster série
Love and Monsters (Láska a příšery) překvapivě napínavé a zábavné postapokalyptické dobrodružství
Návrat do budoucnosti
Nadčasový, geniálně jednoduchý a inspirativní Návrat do budoucnosti
Matrix (1999) – legendární cyberpunkový snímek
Vetřelec
Vetřelec (1979) snímek který dodnes nahání hrůzu
Animované snímky, které i po letech zahřejí u srdce
Raya a drak (2021) – další asijská princezna od Disneyho
Disneyho princezny – znáte je všechny?
Film, který vám vysvětlí, jak funguje internet – Raubíř Ralf a internet (2018)