Animované seriály našich mladých let – pamatujete si je všechny?

Počty animovaných seriálů pro děti se neustále rozrůstají. Řada z nás se při tom často chytá za hlavu, když na obrazovkách vidí podivnou žlutou mluvící houbu, nebo pandu co ovládá kung-fu. S jakými seriály jsme ale vyrůstali my? Pokud si na nějaký pořad, který jsme nezařadili, vzpomenete, budeme rádi, pokud nám dáte vědět do komentářů.

My z Kačerova
Zdroj: Disney

My z Kačerova – Kačeří příběhy

Hlavními hrdiny tohoto animovaného seriálu jsou starý zámožný kačer, alias strýček Skrblík a jeho tři nezbední synovci Dulík, Bubík a Kulík. Skrblíkovo bohatství neustále poňouká všemožné živly k pokusům o loupež a samotný magnát se ztráty svých penízků bojí jako čert kříže. Jediné, na čem mu záleží snad ještě víc, jsou jeho tři synovci, kteří u něj žijí. A trojce mladých výtržníků zase miluje svého strýčka. Vzniká tak řada úžasných dobrodružství, která často nutí k zamyšlení. Kačeři totiž překonávají všechny nástrahy nejenom díky vynalézavosti, ale především tím že drží spolu. Titulní skladbu si do dnes vybaví většina z nás. Pořad se dokonce dočkal i své zmodernizované verze, ale to už není to pravé ořechové. Kačeří příběhy směle mohou tvrdit, že patří mezi nejlepší animované seriály.

Gumídci
Zdroj: Disney

Gumídci

Je středověk a jeden les obývají dobrosrdeční medvídci, kteří díky speciální šťávě dostávají nadpozemské hopsací schopnosti. O existenci Gumídků ví jen málokdo. Zlý kníže Igor se za pomoci obrů snaží získat do svého vlastnictví hrad místního panovníka. Gumídci ale mají dobrá srdce a mnohokrát Ignorovi překazí jeho plány. Hlavním námětem je samozřejmě odvěký souboj dobra se zlem, ale řada věcí se více než podobá jiným pořadům. Asterix a Obelix také disponují kouzelným lektvarem. A velice podobný je i vztah Šmoulů a zlého kouzelníka Gargamela. Přesto Gumídci učarují diváky svojí roztomilostí a barevností. A právě proto si získal tento animovaný seriál obrovskou oblibu.

Rychlá rota
Zdroj: Disney

Rychlá rota

Kdo by si nepamatoval Chipa a Dala. Tito dva hlodavčí detektivové mají povahy odlišné jako den a noc. Spolu se svým týmem potají řeší jeden případ za druhým a stráží tak bezpečí a právo ve městě. Nesmírně důležitou součástí tohoto pořadu byl i vtip. Ačkoliv hlavní hrdinové jsou každý úplně jiný, dohromady tvoří skvělý tým. A je také opravdu příjemné pozorovat animované hrdiny, kteří mají vlastní chyby a slabosti. I tento detektivní animovaný seriál si snadno dobyl místo v řadě srdcí dětských diváků.

Smolíkovi
Zdroj: Prima COOL

Podivuhodná dobrodružství rodiny Smolíkovy

V roce 1969 vznikl maďarský animovaný pořad, který bavil ne jednu socialistickou domácnost. Smolíkovi jsou celkem normální a průměrná rodina z Budapešti. Jenomže syn manželů Smolíkových je malý génius, který svými vynálezy a objevy způsobí rodině nejednu starost. 13. epizodní animovaný seriál se dočkal velké obliby a dvou navazujících pořadů. V roce 1973 vznikla Podivuhodná dobrodružství Vladimíra Smolíka, ve který právě geniální syn cestuje po různých planetách vesmíru a jistě by se dalo říct, že tak předběhl svou dobu o pěkných pár let. A v roce 1978 se Smolíkovi dokonce vydali na dovolenou. Smolíkovi jednoznačně patří mezi legendární animované seriály.

animované seriály

Pokémon Zdroj: Nintendo

Pokémon

Jeden z vůbec prvních japonských animovaných seriálů, který se výrazněji prosadil na evropských televizorech. To je Pokémon. Jednoduchá, a přitom geniální myšlenka o tom, že zvířátka mají zvláštní schopnosti, dá se s nimi soupeřit, trénovat a chytat je do balónů doslova dobyla svět. Nenechte se ale mýlit, tím hlavním, o co tu běží, je souboj dobra se zlem. Tento úspěšný seriál do značné míry otevřel mangám dveře do západního světa, stejně jako dveře do srdcí miliónů dětí. Pokémony můžete dnes vidět prakticky všude. Jedná se nejenom o pořad pro děti, ale také nesmírně úspěšnou herní sérii, karetní hru a kdo ví co ještě.

 

Nezapomenutelní princové z českých filmových pohádek
Kukačky – 13 dílů je málo
Pelíšky jsou už dlouhé roky nejvtipnějším filmem Vánoc
S čerty nejsou žerty (1984) – nesmrtelné kultovní hlášky
Rychle a zběsile (2001), aneb jak se zrodila legendární série
Francouzská revoluce (2020) – sex, násilí a něco jako upíři
Sestra v akci – hudební komedie se vším všudy
Hlava medúzy (2021) a kalich hořkosti vypitý až do dna
Film doslova zpodobňující sedm ctností – Shazam!
Přímo pekelná zábava s Hellboyem
Kingsman: Zlatý kruh (2017) – ještě o trochu absurdnější pokračování výborné špiónské komiksovky
Liga Spravedlnosti Zacka Snydera (2021) je neuvěřitelně jiná
Lepší obsah nikdo nemá: Disney+ už funguje v ČR a může porazit Netflix
Přitažlivé superhrdinky z filmového světa Marvelu
Francouzská revoluce (2020) – sex, násilí a něco jako upíři
Godzilla vs. Kong (2021) asi nejhorší díl monster série
Love and Monsters (Láska a příšery) překvapivě napínavé a zábavné postapokalyptické dobrodružství
Návrat do budoucnosti
Nadčasový, geniálně jednoduchý a inspirativní Návrat do budoucnosti
Matrix (1999) – legendární cyberpunkový snímek
Vetřelec
Vetřelec (1979) snímek který dodnes nahání hrůzu
Animované snímky, které i po letech zahřejí u srdce
Raya a drak (2021) – další asijská princezna od Disneyho
Disneyho princezny – znáte je všechny?
Film, který vám vysvětlí, jak funguje internet – Raubíř Ralf a internet (2018)