Pokémon (1997) – seriál se kterým vyrostli skoro všichni mladí

V 90. letech se japonské společnosti Nintendo povedl naprostý majstrštyk. Nintendo, do té doby živící se především vývojem her a herních konzolí, rozšířila své portfolio o animované kapesní příšerky, tzv. Pokémony. Vznikla tak celá série úspěšných her na konzole této japonské společnosti a veleúspěšný seriál, který běží na televizních obrazovkách po celém světě dodnes.

Pokémon

Zdroj: Nintendo

Jednoduchá myšlenka se stala hitem

Seriál Pokémon vypráví příběh mladého trenéra Pokémonu Ashe a jeho věrného parťáka, Pokémona Pikachu. Ash má jasný cíl, chce se stát nejlepším trenérem těchto příšerek se zvláštními schopnostmi. V Ashově světě žijí Pokémoni místo zvířat a trenéři je mohou chytat, trénovat a poté pořádat zápasy.

Tento jednoduchá nápad se nesmírně rychle ujal. Poutavé heslo: „Chyť je všechny“ přímo vybízelo diváky a hráče ke sbírání pokémonů. Velice rychle se po celém světě objevily nejrůznější produkty, jako jsou samolepky, hrací karty (vychází dodnes a mají velkou cenu), hrníčky, trička a mnoho dalšího. Z Pokémonů se stala celosvětová senzace.

Zdroj: Nintendo

Neuvěřitelný fenomén

Téměř přes noc nahradily superhrdiny, kačery Donaldy a Želvy Ninja na obrazovkách tato japonská stvoření. Brzy přišel Pokémon: První film (1998) a popularita úspěšné značky ještě více vzrostla. Nesmazatelnou stopou se Pokémoni zapsaly i do historie konzolových her. Snad žádné dítě na světě si totiž nechtělo nechat ujít příležitost vžít se do kůže hlavního hrdiny seriálu. A rychle se objevily i další hry s pokémoní tématikou, které nebyly orientovány pouze na chytání kapesních monster.

Úspěch na všech frontách

Nintendo si do dnešních dnů drží pomyslný monopol na tuto veleúspěšnou značku. Díky tomu dodnes vychází nové a nové hry na konzole. A právě jedna z takovýchto her byla inspirací pro celovečerní hraný snímek Detektive Pikachu (2019). Tento detektivní příběh se skvělými komediálními prvky jsme hodnotili už dříve. Detective Pikachu je jasnou deklarací toho, jak moc je značka Pokémon i téměř 25 let po uvedení seriálu nesmírně oblíbená. A to zdaleka není vše. Před 5. lety vyšla hra pro mobilní přístroje s názvem Pokémon GO a opět z toho byl fantastický úspěch.

Zdroj: Nintendo

Zpět k seriálu

Samotný seriál Pokémon se skládá ze stovek 20. minutových dílů. Hlavní hrdinové vždy směřují za jasným cílem. U každé série to bývá jednoduchá zápletka: Zvítězit v pokémoním turnaji místní oblasti. Většina dílů ale má své vlastní zápletky, které hrdinové hned ve stejné epizodě vyřeší. Příběhy se tak zdánlivě neustále opakují, ale rozhodně se nedá říct, že by vždy vypadali stejně. Tvůrci totiž po konci každé série hlavního trenéra Ashe tak trochu restartují. Ash se rozloučí s většinou svých příšerek a vydá se do nové oblasti, kde neustále naráží na nové a nové druhy Pokémonů. Hlavní myšlenkou pořadu ovšem zůstává sdělení, že dobro vítězí nad zlem. Dobré skutky jsou odměňovány a ty zlé trestány. Seriál tedy působí i výchovně.

Nezapomenutelní princové z českých filmových pohádek
Kukačky – 13 dílů je málo
Pelíšky jsou už dlouhé roky nejvtipnějším filmem Vánoc
S čerty nejsou žerty (1984) – nesmrtelné kultovní hlášky
Rychle a zběsile (2001), aneb jak se zrodila legendární série
Francouzská revoluce (2020) – sex, násilí a něco jako upíři
Sestra v akci – hudební komedie se vším všudy
Hlava medúzy (2021) a kalich hořkosti vypitý až do dna
Film doslova zpodobňující sedm ctností – Shazam!
Přímo pekelná zábava s Hellboyem
Kingsman: Zlatý kruh (2017) – ještě o trochu absurdnější pokračování výborné špiónské komiksovky
Liga Spravedlnosti Zacka Snydera (2021) je neuvěřitelně jiná
Lepší obsah nikdo nemá: Disney+ už funguje v ČR a může porazit Netflix
Přitažlivé superhrdinky z filmového světa Marvelu
Francouzská revoluce (2020) – sex, násilí a něco jako upíři
Godzilla vs. Kong (2021) asi nejhorší díl monster série
Love and Monsters (Láska a příšery) překvapivě napínavé a zábavné postapokalyptické dobrodružství
Návrat do budoucnosti
Nadčasový, geniálně jednoduchý a inspirativní Návrat do budoucnosti
Matrix (1999) – legendární cyberpunkový snímek
Vetřelec
Vetřelec (1979) snímek který dodnes nahání hrůzu
Animované snímky, které i po letech zahřejí u srdce
Raya a drak (2021) – další asijská princezna od Disneyho
Disneyho princezny – znáte je všechny?
Film, který vám vysvětlí, jak funguje internet – Raubíř Ralf a internet (2018)